Amazon.jp ödemesi ne olarak gerçekleşir?

Cíeł

Hectopat
Merhabalar 2 saat kadar önce Amazon JP'den ekran kartı sipariş ettim ve ödeme olarak henüz hiçbir şey almadı fakat siparişimi Amazon tarafında aldığım ekran kartın adını aratarak kargosunu öğrenebiliyorum. Ekran kartını satın alırken ödeme bilgilerimi yazdım fakat hiçbir şekilde ödeme yapmayı da göremedim, tam olarak nasıl olacak? Ayrıca ödemeyi Japon Yen'i olarak mı ödeyeceğim (Japon Yeni hesabım yok, sadece EURO ve TL var) yoksa hesabımdaki TL'yi bankam Yen'e göre hesaplayıp mı değiştirecek, ödeme tam olarak nasıl olacak bilgisi olan paylaşabilir mi?

Kur farkından ötürü zarara da girmek istemiyorum, bunun için ne yapmalıyım? Şu anda param banka hesabımda TL olarak duruyor ve Ziraat Bankası'nın mobil bankacılığından Japon Yen'i hesapları da açılmıyor en azından ben açma kısmında bulamadım. Yarın bankamdaki parayı (TL'yi) çekip Japon Yen'inde mi tutmalıyım yoksa TL olarak da Amazon benden bu parayı alır mı?

Son olarak biliyorsunuz döviz ve banka da kendi karı ile işlem yapıyor zamanında Transfer Wise kullanmıştım ve Wise'ın aldığı ücretler ve kesintiler gerçekten çok az ve de güncel kur olarak kullancıya veriyor, sizce döviz yerine Wise'da kullanmam daha mantıklı olmaz mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kredi kartından güncel kurdan TL olarak limit düşer veya debit kart ile aldıysanız bakiyeden düşer. Eğer Amazon ödeme ekranında TL cinsinden meblağ söylediyse tam olarak o kadar çekilir. Eğer yen cinsinden ödeme gözüküyorsa kura göre çevrilir. Ödeme aracılığı yapan firmaya göre gözükenden biraz daha fazla çekilme ihtimali var. Eskiden Paypal kullanırken öyledi. Dövizden çevrilirken biraz fark konuyordu.

Kartınız yurt dışına açık mı? Konu açan bazı arkadaşlar dediğiniz siteden ekran kartı aldıktan sonra ya banlanmış ya da hesapları askıya alınmış.
Henüz bilmiyorum, yarın operatör ile konuşup haberdar edeceğim.

Kredi kartından güncel kurdan TL olarak limit düşer veya debit kart ile aldıysanız bakiyeden düşer. Eğer Amazon ödeme ekranında TL cinsinden meblağ söylediyse tam olarak o kadar çekilir. Eğer yen cinsinden ödeme gözüküyorsa kura göre çevrilir. Ödeme aracılığı yapan firmaya göre gözükenden biraz daha fazla çekilme ihtimali var. Eskiden Paypal kullanırken öyledi. Dövizden çevrilirken biraz fark konuyordu.
Bir yorumda fazla para çekildiğinden bahsetmişti bir arkadaş, sanırım belki de döviz kur cinsinden olabilir, orada Yen olarak görünüyordu yani şu anda benim yapmam gereken yarın Ziraat Bankasına gidip Yen hesabı açtırıp çekeceği miktarı oraya atmam gerekli, veyahut mümkünse Wise da Japon Yen'i hesabı açıp oradan çektirmesini bir şekilde sağlattırmam gerekli, aksi takdirde güncel kur fırsatı varken her 1000 yen için 0,35 civarı kur farkı yemek istemiyorum. Yardımlarınız için çok teşekkürler.
Ziraat bankasının aksine bana sorun çıkarmayacak bir yöntem önerir misiniz lütfen?

Maalesef ki Ziraat bankası ile Japonya Amazon'a ödeme yapamıyorum... Hem hesabımda para olsa bile ödeme reddediliyor hem de sanal kart açıcak olsam bile ödeme reddedilme durumu söz konusu. Ziraat bankasına Japon Yeni hesabı açsam bile bankanın ödemeyi TL üzerinden yaptığını öğreniyorum, gerçekten ne kadar saçmalık...

Amazon'un yaptığı bir diğer hata ise ürün kargolandıktan sonra müşteriden para çekiyor olması ve bu saçmalık yüzünden 860 TL kaybettim ve daha da kaybedeceğim çünkü Japon Yeni ile ödeme yapmayacağı için banka o parayı Japon Yenine kendi kazık kuru ile satın alıcak ve TL üzerinden ödeme gerçekleşecek. Türkiye'nin para değerinin bu kadar düşmesi yüzünden yaşadığım bu rezilliği ve 2 gün boyunca Ziraat bankasının girişinde soğukta toplamda beklediğim 80-85 dakika yüzünden inanılmaz öfkeliyim.
Ziraat bankasının aksine bana sorun çıkarmayacak bir yöntem önerir misiniz lütfen?

Maalesef ki Ziraat bankası ile Japonya Amazon'a ödeme yapamıyorum... Hem hesabımda para olsa bile ödeme reddediliyor hem de sanal kart açıcak olsam bile ödeme reddedilme durumu söz konusu. Ziraat bankasına Japon Yeni hesabı açsam bile bankanın ödemeyi TL üzerinden yaptığını öğreniyorum, gerçekten ne kadar saçmalık...

Amazon'un yaptığı bir diğer hata ise ürün kargolandıktan sonra müşteriden para çekiyor olması ve bu saçmalık yüzünden 860 TL kaybettim ve daha da kaybedeceğim çünkü Japon Yeni ile ödeme yapmayacağı için banka o parayı Japon Yenine kendi kazık kuru ile satın alıcak ve TL üzerinden ödeme gerçekleşecek. Türkiye'nin para değerinin bu kadar düşmesi yüzünden yaşadığım bu rezilliği ve 2 gün boyunca Ziraat bankasının girişinde soğukta toplamda beklediğim 80-85 dakika yüzünden inanılmaz öfkeliyim.
test

Son düzenleme:
Merhaba ziraat bankasında provizyona düşen işlem tarihi ve saatine göreki kurdan mı çekiyor yoksa hangi gün parayı çekerse o kurdan mı alıyor.

Çok büyük ihtimal ile satın alacağınız ürünün Japon Yen'i karşılığına denk gelecek şekilde TL ile ödeme yapılıyor, yani evet muhtemelen ödeme gerçekleştirilmeye çalışılırken güncel kura göre daha fazla para ödüyorsunuz. Küçük bir bilgilendirme Amazon Türkiye'de 3D security durumu kargo gönderilmeden ödeme talep ediyor fakat Amazon Japonya böyle değil.

Amazon Japonya'dan ürünü almayı denerken 3D security kargolandıktan sonra gelmesi gerektiği yazıyordu fakat bu durum gerçekleşmedi belki de benim o saatte online olmayıp o anki o duruma Amazon üzerinden bir işlem gerçekleştirmediğim için desem bu sefer de telefon numarama Amazon'un kendisi kodu yollamamış oluyor, yani ya ben o sırada açık değildim yada benim kartım ödemeyi bilerek gerçekleştirmedi.

Çağrı merkezindeki beyefendi bankamız tarafından ödemenin reddedildiğini ve securityi onaylamadığımı söyledi

Önlem için çağrı merkezi ile görüşüp yurtdışı ödemenizi yükseltin, bu Ziraat Bankasına has bir durum mu yoksa bütün bankaların hepsinde geçerli bir kural mı bilmiyorum, açıkçası bana hesabıma alacağım ürünün, ödeme yöntemi olarak sahip olduğum kadarı durması daha makul ve mantıklı geliyor yani Yen olarak (çünkü kur laneti çok büyük bir sorun Türkiye için).

Son düzenleme:

Geri
Yukarı