Amazon JP provizyon ücreti arttı

takaşi

Decapat
Merhaba arkadaşlar. 20 Kasım tarihinde bir ürün aldım ve yaklaşık 75000 YEN tuttu görüldüğü gibi. o gün kredi kartımda 7500 TL'yi görmüştüm. Sorun yoktu. Fakat nedendir bilmiyorum provizyon sürekli yükseldi, yükseldi ve 8700 TL'ye kadar çıktı. An itibariyle de bu ücret kesinleşti. Amazon TR müşteri hizmetlerini aradığımda şaşırtıcı bir biçimde "Amazon Japonya ile görüşmeniz gerek" dediler ve kenara çekildiler.

Ben bu sorunu nasıl çözebilirim ? Bir daha ürün alacak olsam yine aynı şey mi olur acaba? 6 gün ücretin bekletilmesi saçma değil mi?
Bu konuyla alakalı sorun yaşayanlar ve ya çözümünü bilenler varsa ve paylaşırsa sevinirim.
İyi forumlar.

1637910567922.png

Inkedaaa_LI.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Provizyonda olan işlemler bankalar arası anlaşma süresi olduğu için döviz artışının etkisi oluyor bu.

20 Kasım (Cumartesi olduğu için Cuma gününe ait olan Döviz fiyatları baz alınır)
Döviz Kodu
Currency Code
Birim
Unit
Döviz Cinsi
Currency
Döviz Alış
Forex Buying
Döviz Satış
Forex Selling
Efektif Alış
Banknote Buying
Efektif Satış
Banknote Selling
JPY/TRY100JAPON YENİ9.63609.69989.60049.7367

24 Kasım Çarşambaya ait döviz kuru

JPY/TRY100JAPON YENİ10.938311.010810.897911.0526

25 Kasım Perşembeye ait döviz kuru

JPY/TRY100JAPON YENİ10.376910.445610.338510.4853

75200 Yen / 100 x 9.74 = 7325 TL (yaklaşık)
75200 Yen / 100 x 11.06 = 8318 TL (yaklaşık)
75200 Yen / 100 * 10.49 = 7890 TL (yaklaşık)

Tabi bu dövizin ne zaman sabitlendiğine göre değişiklik gösteriyor. Ayrıca bankaların bu artış esnasında makası ne kadar açık tuttuklarını düşünürsek, 8.700 TL olması gayet normal yani.

JPY önce Dolar'a dönüştürülür sonra Dolar TL'ye dönüştürülür. O yüzden de dönüştürme farkları oluşur. Amazon maalesef provizyon konusunda geç işlem yapıyor bu nedenle de bankanız kura göre tutarı değiştiriyor.

Kısaca tutarı değiştiren Amazon değil bankanız.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. 20 Kasım tarihinde bir ürün aldım ve yaklaşık 75000 yen tuttu görüldüğü gibi. O gün kredi kartımda 7500 TL'yi görmüştüm. Sorun yoktu. Fakat nedendir bilmiyorum provizyon sürekli yükseldi, yükseldi ve 8700 TL'ye kadar çıktı. An itibarıyla de bu ücret kesinleşti. Amazon TR müşteri hizmetlerini aradığımda şaşırtıcı bir biçimde "Amazon Japonya ile görüşmeniz gerek" dediler ve kenara çekildiler.

Ben bu sorunu nasıl çözebilirim? Bir daha ürün alacak olsam yine aynı şey mi olur acaba? 6 gün ücretin bekletilmesi saçma değil mi?
Bu konuyla alakalı sorun yaşayanlar veya çözümünü bilenler varsa ve paylaşırsa sevinirim.
İyi forumlar.

Eki Görüntüle 1225959

Eki Görüntüle 1225961

Ürün kargolandığında asıl ücret kesilir.

Cevaplar için çok teşekkürler.
Amazon JP müşteri temsilcisi ile konuştuğumda kendilerinin sadece 75,178 YEN çektiklerini, gerisinin kur ile alakalı olabileceğini, hatta biş sorun varsa bankadan kaynaklanabileceğini söylediler. Bu provizyon olayı da uluslararası olduğu için ürün ülkeye girene kadar kesilmiyormuş.
Bankayı aradım, her zamanki gibi onlar da bizden kaynaklı değil dediler.
Yani, çok şanssız oldu. 2-3 gün önce alsam kur olayına takılmayacaktım. Sağlık olsun :)

Piyasa böyle hareketliyken hafta içi hafta sonu farketmiyor bankanın vicdanına kalıyoruz. Benim alacağım ürün 10.200 tl ye denk geliyordu, banka kurundan dolayı 10.500 olarak provizyon alınıp, 12.880 tl kesildi en son. Arayıp görüştüm bankayla kur itirazında bulununca 12080 tl ye düşürdüler geriye.

Tam bu olaydan dolayı artık kripto parayla ticaretin yaygınlaşmasını istiyor ve destekliyorum.

Merhaba arkadaşlar. 20 Kasım tarihinde bir ürün aldım ve yaklaşık 75000 YEN tuttu görüldüğü gibi. o gün kredi kartımda 7500 TL'yi görmüştüm. Sorun yoktu. Fakat nedendir bilmiyorum provizyon sürekli yükseldi, yükseldi ve 8700 TL'ye kadar çıktı. An itibariyle de bu ücret kesinleşti. Amazon TR müşteri hizmetlerini aradığımda şaşırtıcı bir biçimde "Amazon Japonya ile görüşmeniz gerek" dediler ve kenara çekildiler.

Ben bu sorunu nasıl çözebilirim ? Bir daha ürün alacak olsam yine aynı şey mi olur acaba? 6 gün ücretin bekletilmesi saçma değil mi?
Bu konuyla alakalı sorun yaşayanlar ve ya çözümünü bilenler varsa ve paylaşırsa sevinirim.
İyi forumlar.

Eki Görüntüle 1225959

Eki Görüntüle 1225961
Şaşırtıcı değil. Sen Japonyadan ucuz al bir de Tr yi arayıp yardım bekleme bence.

Dolar günü geçtim saatlik değişirken provizyonda ilk başta oydu şimdi niye böyle demeyin şu aralar provizyondan çıktığı an ki kur neyse ona bakar banka yurt dışından kart alırken maalesef şu aralar böyle şeylerle karşılaşmanız çok normal eskidendi o provizyondan çıkarken en fazla 1-2 TL oynardı.

Geri
Yukarı