Amazon Ring tehlikesi

333657

Hectopat
Makaleler
9
Biraz eski bir olay lakin yeni öğrendiğim ve hiç konusu açılmadığı için paylaşmak istediğim bir durum. Data breach (bilgi/veri sızıntısı ya da ihlali), şifreleri her yerde aynı kullanmak, şifreleri değiştirmemek gibi şeylerin sonucunu anlamamıza yarıyor.

Kısa kısa tanımlar yaparak size olayları anlatmaya çalışacağım. (Neredeyse 2 yıllık bir şey ama olsun. Şifrelerin çalınması ve bu gibi tehlikeler hep olabilir.)

1- Amazon Ring nedir?

Amazon Ring; kapı zili üretmenin yanı sıra kullanıcılarına güneş enerjili güvenlik kameraları, projektör kameraları ve ev içi alarm sistemi gibi ürünleri de sunuyor.
ring-video-doorbell-amazon-980x620.jpg

2- Ne yaşandı?

Bu kameralara sahip ailelerin parolaları ve e-postaları, veri sızıntılarında ya da basit parola kullanımı sonucu kolayca erişilebilir hale geldi ve bilinmeyen, rastgele insanlar bu kameralara uzaktan erişim sağladı. Bazı aileler uzaktan tehdit edildi, bazen ise evdeki yalnız çocuklarla irtibata geçip saçma sapan isteklerde bulunuldu. Bu olayların yaşanma sebebi ise bu kameralara internet üzerinde erişim için sadece e-posta ve parola kullanılması, ek önlem alınmamasıydı.

3- Örnek bir kaç olay:

Birincisi, kameraya izinsiz erişen adam televizyon izleyen ve yemek yiyen insanlara; ''Ne yiyorsun?'' ''Aç mısın?'' ''Bu kim?'' ''Ne izliyorsun?'' gibi sorular sordu ve insanları ürküttü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İkincisi, kapıdan çıkan adamla kameraya erişim yapan adamın ilginç ve komik konuşması; ''+Kameranızı hackledim.'' ''-Nasıl yardımcı olabilirim?'' '+'2000 dolar gönder.''...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Üçüncüsü, evde yalnız kız çocuğuna kameraya izinsiz erişen şahıs, ''Ben senin en iyi arkadaşınım. Şuan evi istediğin gibi dağıtabilirsin, televizyonu kırabilirsin. Ne istersen yapabilirsin.'' gibi şeyler söyledi.

İşte dostlar. Bunlar gibi çok ürkütücü ve absürt olaylar yaşandı. Böylece güçlü ve farklı parolalar kullanmanın önemini anladık. Bana ilginç geldiği için sizle paylaşmak istedim.

Geri
Yukarı