Amazon siparişinde gümrük vergisi

Peki orda yazan 75 €'ya vergi de dahil mi, yoksa sonradan mı tahsil ediyorlar. Ödemedikleri kısmı iade ediyor mu Amazon?
Amazon daha vergi ile ilgili kısmı güncellememiş şuan sipariş ederseniz vergiyi sizin ödemeniz gerekiyor. Eski sistemden kalan 75€'u aşma sistemine girmediği için Amazon ödeyemiyor. Ama eğer Amazon tahsil etseydi ödenmeyeni iade ediyorlardı

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2017-01-28 23.21.22.png
    Ekran Resmi 2017-01-28 23.21.22.png
    8,3 KB · Görüntüleme: 186
1-Vergi sınırı 30 Euro.

2- Ben 70 Euro ürün alacağım, 50 Euro hediye kartım var bunu kullansam vergi ödemekten kaçabilir miyim? Hayır, vergi ödersiniz.

3- Amazon'da, satıcısı Amazon olan ya da Fulfilled by Amazon olan ürünleri satın almaya çalışırsanız Amazon vergiyi satın alma esnasında alır, vekaletname vermek dışında sorun yaşamazsınız. Ancak, Amazon harici satıcılar bu vergiyi almaz. Ürününüz gümrükte kalır ve epey uğraşmak zorunda kalırsınız. Depo ücreti gibi saçma sapan masraflardan dolayı ürün fiyatından fazla vergiyle karşılaşabilirsiniz. Vergi sınırını geçen ürünleri harici satıcılardan almayın.

@Plyra

Hocam şimdi alacağım ürünün fiyatı 63 €. Ancak ben Amazon'a 75 € ödeyeceğim. Aradaki fark ithalat depozitosu imiş galiba. Bu depozito ne anlama geliyor? Vergiyi bu depozitodan mı ödüyor Amazon?

Ürünün satıcısı Amazon.

İlk defa alışveriş yapacağım. Kafanızı ağrıttığım için kusura bakmayın!

Soru sormak kesinlikle hakkınız, istediğiniz kadar sorun :)

Amazon.de'den alıyorsanız, 49 Euro üstü ürünlerde kargo ücretsiz oluyor. O yüzden, aradaki 12 Euro fark olan ithalat depozitosu gümrük vergisi demek. Dediğiniz gibi, Amazon vergiyi bu depozitodan ödüyor.

Bir de, aldığınız ürünün linkini atarsanız sevinirim çünkü bazı ürünler özel izne tabii oluyor, örneğin 500 gramdan ağır dronelar için Sivil Havacılık Kurumu'ndan belge çıkarılması gerekiyor.

Yakında 1500 dolar sınır olacak demişsiniz şuan sınır 75 dolar :) Komik üzerinden 3 sene geçmiş niye bu olmuyor galiba hiç olmayacak 1500 dolar sınır konulsa normal Türkiyedeki bilgisayar satan kurumlar çok fazla başı çekecek diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yakında 1500 dolar sınır olacak demişsiniz şuan sınır 75 dolar :) Komik üzerinden 3 sene geçmiş niye bu olmuyor galiba hiç olmayacak 1500 dolar sınır konulsa normal Türkiye'deki bilgisayar satan kurumlar çok fazla başı çekecek diye düşünüyorum.
1500 Dolar ithalat vergisi sınırı, bu durum başı ağrıtıyor. 30 Euro ise gümrük vergisi sınırı, bunu ödeyip ürünü gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
@GöKBüRe Bu ürün 30 Euro'dan pahalı olduğu için vergi vereceksiniz. Ancak bu vergi ödemesi ayrıca yapılmıyor, kendi Amazon hesabınızı açıp Türkiye adresi eklerseniz göreceksiniz. Amazon otomatik olarak vergiyi toplam fiyata ekleyecek, tek ödemede hem ürünü hem vergiyi ödeyeceksiniz. Genelde bu yeterli, bazen yetkilendirme için belge çıkartmanızı isteyebilirler. Yardımcı olurum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı