Amazon yurt dışı alışverişi yapılır mı?

ADANALI011

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yakınlarda Amazon'dan ürün almayı düşünüyorum ama TR olan değil. Amerika-Almanya aldım diyelim. Eve gelir mi kapıma ve geldiğinde mesela AliExpress evde vergi alıyor boyuta göre. Amazon'da da var mı? Evde verir miyim ve kesin kapıma ülkeye gelir mi? Ürünu takip edebilir miyim?

Amazon müşteri temsilcisine bizzat sordum bunu. PTT bile ekstra ücret almıyor diye hatırlıyorum yanlış bilgi vermek olmasın bilen birisi daha yazabilir. Ürün fiyatına ek olarak ekstradan ithalat kargo ücreti ödüyorsunuz. Almanya'dan 300 TL değerinde bir ürün için 80 TL ödemiştim. Ancak ürün 1 ay sonunda ulaşamadı. Pandemiden dolayı aksıyor yüksek ihtimal. Aldığınız ürün TR'de varsa ve sorun olmayacaksa TR'den almanızı öneririm. Onun dışında 20-30 gün beklersiniz.
Ayrıca ürünü tabii ki takip edebiliyorsunuz. Global kargo şirketlerinin sitelerinde kargo takip numarası ile takipleyebiliyorsunuz. Ayrı olarak Amazon'un kendi siparişleriniz kısmında da var bu kargo takip ibaresi.

Amazon.com' dan yani Amerika' dan laptop aldım ve başımdan geçen süreç aşağıda. Satın alırken Dolar cinsinden ödeme yapınız. TRY biraz daha pahalı.

Hocam merhabalar. Yukarıdaki yazar sağ olsun bir rehber hazırlamış ancak ben size biraz daha kişisel bir şey söyleyeceğim. Türk parasının değersiz olmasından ötürü Amazon, Newegg gibi sitelerden alışveriş yapmakla Türkiye'den alışveriş yapmanın artık pek de farkı yok bence. Çünkü Amazon'dan alacağınız herhangi bir ürünün vergi dahil fiyatına baktığınızda hemen hemen Türkiye'deki fiyatıyla aynı ya da daha pahalı olduğunu görebilirsiniz. Maalesef çoğu üründe durum böyle. Fakat bazı ürünler bulursunuz ki Türkiye'deki fiyatından daha da iyidir, kaçırmadan alın derim. Ben Logitech G900 için binlerce lira ödemedim mesela.

Yeni konular

Geri
Yukarı