Amazon'da fiyatlar neden ucuz?

Puding Bey

Hectopat
Değerli dostlarım merhaba. Amazon'da biraz geziniyordum ve i3-8100 adlı işlemciye rastladım. Eğer yanlış görmediysem fiyatı $114.99 civarıydı; i3 8300 gibileri de o fiyata yakındı. Bakıyorum 114$ şu an 587₺ ediyor.

Sorularım;
  • Peki, neden ülkemiz içerisine baktığımız zaman daha pahalı gözüküyor?
  • Peki, Amazon'dan sipariş edersek daha az öder miyiz?
  • Peki, kara girer miyiz?
Sorularımız cevapladıysanız ne mutlu bana.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ödeme sayfasına geldiğinde vergiyle birlikte yeni bir fiyat göreceksin. Amazon.com kendi vergisini koyuyor. Türkiye'de vergiler yüksek olduğu için ürünler de pahalı.

Ödeme sayfasına geldiğinde vergiyle birlikte yeni bir fiyat göreceksin. Amazon.com kendi vergisini koyuyor. Türkiye'de vergiler yüksek olduğu için ürünler de pahalı.

O aslında Amazon'un kendi vergisi değil. Amazon ürünün fiyatıyla birlikte Türkiye'de gümrükten geçerken alınacak vergiyi hesaplar ve kargo ücretiyle birlikte sizden tahsil eder. Eğer gümrük daha fazla tutarsa fazla çıkan miktarı sizden almaz ama az çıkarsa ödediğiniz fazla ücreti size iade eder. Bunun amacı kargonun gümrüğe takılmayıp direkt olarak kullanıcıya ulaşmasıdır. O yüzden sepete eklerken "Estimated fee" vs bir ibare görürsünüz, onun en altında en son ödemeniz gereken miktar yer alır. Onu baz alarak hesap yaparsanız sonrasında sıkıntı çekmezsiniz.
Peki ya ne kadar ediyor gümrük ve kargo ? :)

Normalde vergi oranı AB üyesi ülkelerden alınan ürünlerde gümrükte 18%, diğer ülkelerden gelen ürünlerde 20%dir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı