Amazon'da WD ürünlerinde %30'a varan indirim

Normalde 2 TB HDD bakıyordum ama elime SSD geçmesiyle ihtiyacım kalmamıştı. 2 tane 500 GB, 2 tane 120 GB SSD var elimde ve fazlasına ihtiyacım da yok. Ama HDD'yi alasım geldi. 😂

Hocam direk MSI'ın sitesindekini attım giriş yerleri onlar. Bir sıkıntı yaşamam değil mi? Çünkü bir tanesi zaten dolu şu an. Bunu atıp tekrardan sormak istedim de.
Eskiden çalıştırmıyordu fakat bu bahsettiğim olay 5 yıl öncesinde falandı. Girişler uysa dahi sata girişle Nvme girişi farklılık gösteriyordu, tek diş muhabbeti vardı. Artık böyle bir problem yok diye biliyorum, girişe giren çalışıyor. Yani çalışır merak etmeyin. Anakartınız yenidir muhtemelen güzel duruyor içi, yani çalışır.
Laptopumun kapağını daha önce açmadım :) uygun olduğunu başka nasıl anlarım ?
Laptopum Lenovo Ideapad Gaming 3
Bakayım hemen.
Laptopumun kapağını daha önce açmadım :) uygun olduğunu başka nasıl anlarım ?
Laptopum Lenovo Ideapad Gaming 3
Laptopun içi bu şekilde. Evet takılabilir. 2.5" Sata yuvasının altında M2 girişi mevcut.
1624227314799.png

Son düzenleme:
Teşekkürler. 1 TB WD Blue HDD ve 5 TB WD Elements taşınabilir HDD aldım.

1624228226844.png

1624228199722.png

Biliyorum hocam. Zaten yükleyeceğim bir kaç oyun ve Windows. Şimdi direk aldım da buna uyar değil mi?
Soldaki port NVMe portu sağdaki giriş lehimli değil. NVMe portuna SATA SSD takamazsınız. Fiziksel olarak uymuyor zaten key tutmadığından dolayı. Tutsa da kullandıkları protokol farklı olduğundan dolayı çalışmayacaktır.

Soldaki port NVMe portu sağdaki giriş lehimli değil. NVMe portuna SATA SSD takamazsınız. Fiziksel olarak uymuyor zaten key tutmadığından dolayı. Tutsa da kullandıkları protokol farklı olduğundan dolayı çalışmayacaktır.
Hocam o eskiden değil miydi ya? Forumda direkt takıp kullananlar falan da vardı. Normal anakart ile laptop anakartları farklı mı işliyor?

Hocam o eskiden değil miydi ya? Forumda direkt takıp kullananlar falan da vardı. Normal anakart ile laptop anakartları farklı mı işliyor?

Port M+B key olursa iki tür SSD'yi de kullanabilir lakin port sadece M key ise sadece NVMe SSD kullanabilir. Tersine eskiden NVMe o kadar yaygın olmadığından portlar genelde M+B key oluyordu böylelikle iki türlü SSD'de kullanılabiliyordu. Şimdilerde ise NVMe yaygınlaşınca üreticiler sadece M key yapıyor o slotları. Doğal olarak da sadece NVMe destekli oluyor. Eğer arkadaşın 2.5" slotu boşsa dönüştürücü ile o slota takabilir. Yoksa kullanabileceği herhangi bir yöntem de yok.

Port M+B key olursa iki tür SSD'yi de kullanabilir lakin port sadece M key ise sadece NVMe SSD kullanabilir. Tersine eskiden NVMe o kadar yaygın olmadığından portlar genelde M+B key oluyordu böylelikle iki türlü SSD'de kullanılabiliyordu. Şimdilerde ise NVMe yaygınlaşınca üreticiler sadece M key yapıyor o slotları. Doğal olarak da sadece NVMe destekli oluyor. Eğer arkadaşın 2.5" slotu boşsa dönüştürücü ile o slota takabilir. Yoksa kullanabileceği herhangi bir yöntem de yok.
Şimdi bilgisayar ile gelen iğrenç bir SSD takılı fotoğrafta solda kalıyor. O sata. Olmadı onu çıkartıp yeni aldığımı takacağım. Şimdi kullandığımı da (100 GB zaten) fotoğraftaki yere deneyeceğim umarım şansım yerinde olurda çalışır. Çalışmazsada yapacak bir şey yok artık.

Şimdi bilgisayar ile gelen iğrenç bir SSD takılı fotoğrafta solda kalıyor. O SATA. Olmadı onu çıkartıp yeni aldığımı takacağım. Şimdi kullandığımı da (100 GB zaten) fotoğraftaki yere deneyeceğim umarım şansım yerinde olurda çalışır. Çalışmazsada yapacak bir şey yok artık.

Bilgisayarınızın tam model numarasını atabilir misiniz bakalım bi' destekliyor mu desteklemiyor mu?

Geri
Yukarı