Amazon'daki fiyat dışında ek maliyet çıkar mı?

Fiyatlar aşağı yukarı Türkiye ile aynı olduğu için Amazon'dan hiçbir şey almadım. Ama gümrükte takılan eşya çok gördüm. Amazon sizden %20 alsa dahi gümrük memuru eşyayı ticari olarak görürse, tse - DTS gibi kurumlardan izin belgesi alınması gereken durumlarda o paranın hiçbir hükmü kalmaz.
Ürünün fiyatı 149 dolar civarı Amazon 60 dolar civarında bir vergi alıyor. Neredeyse %50 oranında. Dediğiniz gibi bile olsa yinede Amazondan almak mantıklı değil mi?
Amazon üzerinden çok alış veriş yaptım. Şimdiye kadar en ufak bir problem yaşamadım. Aldığım ürünlerde tamamen elektronik ürünlerdi. 120 dolarlık bir anakart aldım, 45 dolarlık bir mouse aldım ve hiç bir sorun yaşamadım. Hatta anakart beklenenden 1 gün geç geldiği için bütün kargo parasını geri aldım.
Peki gümrük işlemleri daha az tutarsa kalan parayı hesabınıza tekrar yatırıyorlar mı?

Son düzenleme:
Ürünün fiyatı 149 dolar civarı Amazon 60 dolar civarında bir vergi alıyor. Neredeyse %50 oranında. Dediğiniz gibi bile olsa yine de Amazon'dan almak mantıklı değil mi?

Benim tavsiyem, ne olursa olsun sorun yaşadığında muhattap olabileceğin yerlerden ürün alman. Sana son olarak gümrük işlerini örnekle izah edeyim. Ben 15 TL'ye çinden Z5500 kumandası aldım 20 TL vergi ödedim. Arkadaşım tanesi 100 dolar olan 4 tane bilardo ıstakası aldı ve vergisiz evine teslim edildi :)

Yerinizde olsam Amazonu tercih ederdim. Enpara kartım ile alış veriş yapmaya çalıştım sorun oluştuğu için müşteri hizmetleri ile konuştum ve bana 15 dolarlık indirim çeki verdiler. Bu sayede Türkiye'de minimum 400 TL'ye olan fareyi 180 TL'ye aldım.

Düzenleme
Pardon 13 dolarlık indirim çeki vermişler.
1584541046340.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı