Amazon'dan akraba aracılığı ile alışverişte vergi alınır mı?

DePiedraa

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bildiğiniz üzere amazon'dan 30€ üstü bir şey alınca vergi uygulanıyor, benim aklımda şöyle bir şey var. Benim Almanya'da yaşayan akrabalarım var amazondan alacağım parçaları kendisi alıp evine getirtip ordan kendi özel kargolatırsa gine vergi uygulanır mı yoksa rahat bir şekilde geçebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kargo şirketine zaten durumu belirtecek. Akrabanız kendisi yanında ''faturasız'' getirirse sıkıntı olmaz. Diğer türlü, kargo gümrükten geçerken vergi alınır diye düşünüyorum. Veya faturasız gönderilmesi şartıyla alınmayabilir.

Amazon.de sitesinden alırsan teslimat adresi olarak Almanya seçersen o fiyata alırsın. Fakat teslimat adresi Türkiye yi seçersen Amazon önce Almanya vergisini siliyor sonra da Türkiye de geçerli olan vergiyi ekliyor ve sana ücretsiz yolluyor. Yani fiyatta hiçbir fark yoktur. Almanya dan buraya kargo ücreti kadar zarar edersin ve fazladan beklersin.

Kargo şirketine zaten durumu belirtecek. Akrabanız kendisi yanında ''faturasız'' getirirse sıkıntı olmaz. Diğer türlü, kargo gümrükten geçerken vergi alınır diye düşünüyorum. Veya faturasız gönderilmesi şartıyla alınmayabilir.
Ben de sizin dediğiniz gibi yapmayı düşündümde bu yaz geleceği garanti değil o yüzden :)
Amazon.de sitesinden alırsan teslimat adresi olarak Almanya seçersen o fiyata alırsın. Fakat teslimat adresi Türkiye yi seçersen Amazon önce Almanya vergisini siliyor sonra da Türkiye de geçerli olan vergiyi ekliyor ve sana ücretsiz yolluyor. Yani fiyatta hiçbir fark yoktur. Almanya dan buraya kargo ücreti kadar zarar edersin ve fazladan beklersin.
Anladığım kadarıyla Almanya'daki vergi çıkartılıp Türkiye vergisi ekleniyor bu yüzden aynı fiyat oluyor diyorsun ?
Kargoya sonuçta belirtmesi gerekecek içeriğini. Gümrük kontrolünden geçebilmesi için faturalarını isterlerse gene yakalanırsın bence vergiye.
Mesela benim alacağım bilgisayar parçaları 1465€ Vergiye yakalansam bile kaç para vergi vermek zorunda kalırım ?

Alacağın parçalarının toplam fiyatına %18 ekle. Birde öyle hesapla. Toplam senden çıkacak parayı bulmuş olursun. :)

Yalnız TL olarak hesapla.

Fakat zaten Amazon.de bunu otomatik hesaplayıp toplam ödeyeceğini miktarı gösteriyor.

Satın alma sayfasında vergileri ve kargo ücreti eklenmiş halde görebilirsin toplam ödeyeceğin ücreti.
Ben de onu arıyorum da bir bulamadım ya :)
Alacağın parçalarının toplam fiyatına %18 ekle. Birde öyle hesapla. Toplam senden çıkacak parayı bulmuş olursun. :)
Tahminen internette bi siteden baktım 256 € gibi bir fiyat diyor ama :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı