AMD 22.11.2 sürücüsü sorunlu mu?

Donkobus

Hectopat
Daha fazla  
Geçenlerde bir yerde görmüştüm bu driverı kurunca ekran kartının bir şeyi çalışmıyormuş ve elimizde kalıyormuş kart. Bilmediğimden soruyorum, son sürümde herhangi bir sorun var mı donanımsal ve yazılımsal olarak?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir aydan uzunca bir süredir bu sürücüyü RX 5700 XT kartımla kullanıyorum ve son iki yıldır çıkan diğer WHQL sürücülerde olduğu gibi can sıkıcı hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Sanıyorum delinin birisi yine kuyuya taş atmış. Bir sürücünün bir ekran kartını kullanılmaz hale getirdiğini ilk kez duyuyorum. Ne olabilir? Bazı oyunlarda performans düşüklüğü veya çakılma olabilir, bazı hallerde WattMan verebilir, bazı özellikleri düzgün çalışmayabilir(FSR, chill, e-sync, anti lag vs.). Daha ötesi bir dert çıkacağını sanmıyorum.

Herkesin diline pelesenk olan bazı şeyler var.
  • "AMD kartları sorunlu. WattMan hatası çıkıyor hep." (Yalan/yanlış anlaşılma. Bu hatanın sebebi çoğunlukla diğer donanımlar veya yazılımlar)
  • "Adrenalin yazılımı ile mevcut sürücünün uyumsuz olduğu hatası alıyorum." (Sebebi Windows Update'in kafasına göre sürücü indirip sağlam sürücünün üzerine kurarak ekran kartını baltalaması)
  • "6000 serisinde sorunlar azaldı." (Öncekilerin de çoğu düzgün çalışıyor.)
Üç yılı aşkın sürede benim canımı sıkan ender durumlar oldu. Birisi Windows 11'in ilk kez resmen dağıtıma girdiğinde(yani 21H2 sürümünde) oyun oynanmaz hale gelmesiydi. Sürekli WattMan hatası veriyordu. Windows 10'a geri dönünce düzeldi. Zaten Windows 11'in sayısız hatası olduğu için bunun sebebinin ondan olduğu açıktı. Diğer sorunum ise geçtiğimiz bir yıl içinde nadiren ve sadece video izlerken sürücü zaman aşımı hatası ve akabinde WattMan hatası almaktı. Onu da üç aydır görmez oldum. Ya VSR kapattığım için yada sürücü güncellediğim için düzeldi. Sebebini hiçbir zaman keşfedemedim. Bunlar dışında tıkır tıkır çalışıyor. Hafiften overclock ve undervolt bile yaptım.

Not: 22.11.2 ile denediğim ve sorunla karşılaşmadığım özellikler şunlar:
Freesync
Chill
Gelişmiş senkronizasyon
Gecikme önleme
Görüntü keskinleştirme

Son düzenleme:
Ne farkları oluyor öyle kurunca? Özelliklerin hepsi kullanılabiliyor mu?
Hayır hocam sadece sürücüyü ve ekran kartı-ekran ayarlarını vesaire yüklüyor. Performans-Kayıt ve yayın gibi bölümler olmuyor. Ama çok daha stabil oluyor bir deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı