AMD 3 3100 işlemci 3.59GHz hızını geçmiyor

Anlık verileri açar mısın? Burada da 3.6GHz gösteriyor, ama grafiği açtığında oyunu arka plana attığın için de olabilir.

Onu nasıl açacağım bir de AIDA64 de stress testine soktum gine 3.9GHz'e ulasamadi.

Dosya Ekleri

• IMG20220126135951.jpg
    IMG20220126135951.jpg
    167,7 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG20220126140045.jpg
    IMG20220126140045.jpg
    254,4 KB · Görüntüleme: 19
Onu nasıl açacağım?

• MSI Afterburner'ın ayarlar menüsünden genel ayarlara gelip "donanım izleme ve kontrolünü etkinleştir" ayarını aç.
  • İzleme sekmesine gel, istediğimiz işlemci çekirdek MHz'leri ayarları olan CPUx (X bir rakamı temsil ediyor) clock seçeneklerini tikle ve aşağıdaki "OSD'de göster (bilgi ekranı)" seçeneğini tikle, ardından CPUx usage ve CPUx temperature seçeneklerini de tikleyip dediğim OSD'de göstermeyi tikle.
  • Sonrasında arka planda MSI Afterburner açık iken oyuna gir. İzleme yapabilmesi için MSI Afterburner'ın yanında RivaTuner Statistics programının da bilgisayara kurulu olması lazım.
Bu şekilde izleme yap, eğer yine 3.6GHz'leri geçemezse o zaman CPB ile alakalı bir durum var.

• MSI Afterburner'ın ayarlar menüsünden genel ayarlara gelip "donanım izleme ve kontrolünü etkinleştir" ayarını aç.
  • İzleme sekmesine gel, istediğimiz işlemci çekirdek MHz'leri ayarları olan cpux (X bir rakamı temsil ediyor) clock seçeneklerini tikle ve aşağıdaki "OSD'de göster (bilgi ekranı)" seçeneğini tikle, ardından cpux usage ve cpux temperature seçeneklerini de tikleyip dediğim OSD'de göstermeyi tikle.
  • Sonrasında arka planda MSI Afterburner açık iken oyuna gir. İzleme yapabilmesi için MSI Afterburner'ın yanında RivaTuner statistics programının da bilgisayara kurulu olması lazım.
Bu şekilde izleme yap, eğer yine 3.6GHz'leri geçemezse o zaman CPB ile alakalı bir durum var.

Böyle mi hocam.

Dosya Ekleri

• IMG20220126143024.jpg
    IMG20220126143024.jpg
    121,8 KB · Görüntüleme: 19
Gördüğüm kadarı ile CPB açık değil, default olarak açık olur genelde. BIOS'tan biraz daha kurcalama yapalım.

Hocam ben şey düşünüyorum simdi elime 700TL para gececek sence bu parayla klavye+mouse mu alayim suan kullandigim platoon marka 50TL'lik set ya da B450 anakart la darkfreezer stok fan mi alayim OC yapmak icin asagi yukari ikisi de ayni tutuyor ama benim merak ettigim simdi bu kadar para harcarsam ne kadar performans artar sizce degermi hangisi tercih edilmeli?

Hocam ben şey düşünüyorum simdi elime 700TL para gececek sence bu parayla klavye+mouse mu alayim şu an kullandigim platoon marka 50TL'lik set ya da B450 anakartla Dark Freezer stok fan mi alayim OC yapmak icin asagi yukari ikisi de ayni tutuyor ama benim merak ettigim simdi bu kadar para harcarsam ne kadar performans artar sizce deger mi hangisi tercih edilmeli?

Anakartı B450M S2H yapabilirsin, BIOSTAR anakartlar pek önerim değil BIOS çökmesi gibi problemleri duyduktan sonra. Bunun haricinde bir de Wraith Prism alsan paranı sistem için bayağı efektif harcamış olursun.

Klavye mouse falan her zaman değişir, sistem iyi olsun da.

Anakartı B450M S2H yapabilirsin, BIOSTAR anakartlar pek önerim değil BIOS çökmesi gibi problemleri duyduktan sonra. Bunun haricinde bir de Wraith Prism alsan paranı sistem için bayağı efektif harcamış olursun.

Klavye mouse falan her zaman değişir, sistem iyi olsun da.

Teşekkürler hocam son olarak b450anakartlar mATX, benim kasa mini ITX uyumsuzluk sorunu olurmu ki.

Teşekkürler hocam son olarak b450 anakartlar mATX, benim kasa mini ITX uyumsuzluk sorunu olur mu ki?

Kasanın tam modeli nedir? Senin kullandığın anakart da mATX görünüyor, yani sorun olmaması lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı