AMD 3700X aşırı ısınıyor

kralkesh

Femtopat
Daha fazla  
Selamlar, AMD 3700 X işlemci, MSI MAG100r kasa ve MSI B550 Tomahawk anakart var. İşlemci sıcaklığı 84 derece soket sıcaklığı 53 derece ve CPU fan %70 olarak görünüyor Dragon Center'da. Egzoz fanı hem kasa içinde hem de kasa dışında 12 cm önlü arkalı bağlı. Ayrıca ekran kartının altına da 8 cm takılı, toplam 3 adet egzoz fanı bulunuyor (normalde 1 adet). Ön kısımda da orijinal MSI kasa fanları var 2 adet. Sistemde hiçbir overclock vb. işlem yapmadım her şey orijinal, sadece ekstra fan ekledim. Güç seçeneklerini değiştiriyorum, Dragon'dan silent Extreme veya farklı modlar denedim ama sonuç değişmiyor. Bilgisayar boştayken sadece müzik dinlerken bu sıcaklığa ulaşıyor, yeni sistem 1 yıl olmadı toplayalı. Orijinal termal macunu, fanları eklemeden de aynıydı hiçbir fark olmadı. Fan sesinden baş ağrısı yapacak derecede çalışıyor, ters bağlamadım yönleri doğrudur. İçine hava tutup temizledim, kısaca eskiden bilinen tüm yöntemleri denedim. Su soğutmalı sistem alayım diye araştırırken sıcaklığı 20 derece düşürdüğünü öğrendim. Boşta çalışan bir sistemin 60 derecelerde kalması için Intel i3 parası vermek mantıklı gelmedi. Nerede yanlış yaptığımı ve nasıl düzelteceğimi bilemiyorum yardımlarınızı beklemekteyim. Her şey orijinal iken de bu şekilde, fan eklesem de aynı işlemci sıcaklığı değişmiyor, ilk bilgisayarı açtığımda 40 derecelerde başlıyor sonra sabit 84-85 derece. Kasa mesh yapılı, özellikle ısıölçer ile de baktım elimle de kontrol ettim işlemci soğutucunun bakırı 35-40 derece geliyor. Sadece işlemci ve soketi sıcak, 5500XT ekran kartı var normal değerlerinin altında görünüyor sıcaklığı. Fan ile işlemci arasında temas etmiyor olabilir diye kontrol ettim, macun da sağlam görünüyor her şey yolunda gibi. AMD işlemciden kaynaklı mı başka bir sıkıntı mı var anlayamadım, Intel 10. nesil vardı boşta 45 derecede seyrederdi.

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Arka planda bir şey işlemcinizin tamamını kullanıyor, fark ettniz mi bilmiyoruma ama işlemci kullanımı %100 diyor.
Windows sürümünüz, ekran kartı sürücünüz, chipset sürücüleriniz ve BIOS'unuz güncel mi?
Hocam bu sorduğunuz şeyin konuyla ne alakası var, güncel olunca veya olmayınca işlemci neden 80 derece olsun alakası yok yani.

Extreme Performance moduna geçin fan %100 olacak o zaman sıcaklıklara bir daha bakın. Stok fan mı kullanıyorsunuz? Termal macunu değiştirdiniz mi?

Evet 75 derecelere düşüyor fanlar çok hızlı çalışıyor
Size önerim:

Arka planda bir şey işlemcinizin tamamını kullanıyor, fark ettniz mi bilmiyoruma ama işlemci kullanımı %100 diyor.

Hocam bu sorduğunuz şeyin konuyla ne alakası var, güncel olunca veya olmayınca işlemci neden 80 derece olsun alakası yok yani.
sadece youtube açık ve müzik dinliyorum, görev yöneticisinde 5-6 çalışan uygulama görünüyor windows ile alakalı ve toplamda %10 kullanımı geçmez. Windows güncel, diğer sürücüleri msi update yazılımıyla güncelliyorum. Render yayın vb. şekilde kullanımım yok, asphalt oyunu var ets ve gta5 var haricinde başka oyun ne yükledim ne oynadım. Yoracak zorlayacak bir kullanımım olmadı, orjinal termal macunu.
Size önerim:

Güzel ama boşta çalışırken sıcaklığım 85'ten kaça düşecek? İşlemcide mi sıkıntı var normal de böyle mi onu araştırıyorum, oyun sırasında rahat 100 dereceyi görüyor mu bu işlemci? Normalse mecburen soğutucu alacağım veya anakartla beraber işlemciyi satıp değiştiririm, 2 oyun ve internette gezme harici bir şey yapmıyorum
Extreme Performance moduna geçin fan %100 olacak o zaman sıcaklıklara bir daha bakın. Stok fan mı kullanıyorsunuz? Termal macunu değiştirdiniz mi?

75 dereceye düşüyor fan da son sürat çalışıyor geri 80'lere çıkıyor, stok fan ve macun hiç değiştirmedim. İnternette gezip arada oyun oynuyorum çok yorulmuş bir sistem değil senesi dolmadı bile

Son düzenleme:

Geri
Yukarı