AMD 5600G için anakart ve işlemci önerisi

Güncellik olarak zaten B550 daha iyi olur hocam, ben sadece bu bütçede üst düzey B450'ler var diye söyledim. B550M-K alabilirsiniz, 4 RAM slotu zorunluluğu kalkarsa B550M-A Pro'ya bakabilirsiniz. BIOS güncellemesi için dediğim gibi ya uyumlu işlemcisi olan bir tanıdığa götürüp güncelleyebilirsiniz ya da bir bilgisayarcıya götürüp de güncelleyebilirsiniz.
Hocam linkteki B450’yi aldım ben de 5600G için dün. Anakart geldiği gibi parçaları takıp çalıştıramıyor muyuz yani? Güncelleme derken kastettiğiniz nedir? Daha önce bilgisayar toplamadım o yüzden soruyorum. B550 olunca bu güncellemeye gerek olacak mı bir de? Teşekkürler.

Hocam linkteki B450’yi aldım ben de 5600G için dün. Anakart geldiği gibi parçaları takıp çalıştıramıyor muyuz yani? Güncelleme derken kastettiğiniz nedir? Daha önce bilgisayar toplamadım o yüzden soruyorum. B550 olunca bu güncellemeye gerek olacak mı bir de? Teşekkürler.
Hocam Ryzen 5000/5000G serisi işlemciler için B450 olan anakartların BIOS güncellemesine ihtiyacı var. Eğer aldığınız anakart TUF B450M PLUS II ise BIOS Flashback düğmesi vardır, onunla güncelleyebilirsiniz. ASUS'un kendi rehberi var BIOS Flashback kullanımı için, bir bakın oraya. Bu arada B550'lerin de belki ihtiyacı olabilir 5000G işlemciler için.

Son düzenleme:
Hocam Ryzen 5000/5000G serisi işlemciler için B450 olan anakartların BIOS güncellemesine ihtiyacı var. Eğer aldığınız anakart TUF B450M Plus II ise BIOS Flashback düğmesi vardır, onunla güncelleyebilirsiniz. ASUS'un kendi rehberi var BIOS Flashback kullanımı için, bir bakın oraya. Bu arada B550'lerin de belki ihtiyacı olabilir 5000G işlemciler için.

Kendi başıma halledebileceğim bir şeymiş anladığım kadarıyla, teşekkürler hocam. Bu anakart seçimi iyi mi sizce 550'lere bütçem yetmedi çok bunu da indirimde görünce alayım dedim.

Kendi başıma halledebileceğim bir şeymiş anladığım kadarıyla, teşekkürler hocam. Bu anakart seçimi iyi mi sizce 550'lere bütçem yetmedi çok bunu da indirimde görünce alayım dedim.
Hocam benim genelde o bütçede düşük seviye olan B550'ler yerine yüksek seviye B450'ler daha çok hoşuma gidiyor. Daha çok özellikleri oluyor ve kaliteli oluyorlar. Düşük bütçede kötü olmayan B550'ler de var MSI B550M-A PRO, ASUS B550M-K gibi fakat özellikleri az oluyor doğal olarak. Tabii ki güncellik isteyenler için B550 daha iyi ancak B450'ler de kötü değil.

Bu arada ASUS TUF B450M PLUS II kaliteli bir anakarttır hocam, güzel bir seçim olmuş. İndirimli aldıysanız daha da güzel olmuş.

Son düzenleme:
Hocam benim genelde o bütçede düşük seviye olan B550'ler yerine yüksek seviye B450'ler daha çok hoşuma gidiyor. Daha çok özellikleri oluyor ve kaliteli oluyorlar. Düşük bütçede kötü olmayan B550'ler de var MSI B550M-A Pro, ASUS B550M-K gibi fakat özellikleri az oluyor doğal olarak. Tabii ki güncellik isteyenler için B550 daha iyi ancak B450'ler de kötü değil.

Bu arada ASUS TUF B450M Plus II kaliteli bir anakarttır hocam, güzel bir seçim olmuş. İndirimli aldıysanız daha da güzel olmuş.

Çok teşekkür ederim hocam, içimi rahatlattınız :) Son olarak geçenlerde RAM ve Kasa konusu açıp Goodram'de ve Dark Mini'de karar kılmıştım en son. Siz de bakar mısınız rica etsem?

Çok teşekkür ederim hocam, içimi rahatlattınız :) Son olarak geçenlerde RAM ve Kasa konusu açıp Goodram'de ve Dark Mini'de karar kılmıştım en son. Siz de bakar mısınız rica etsem?
Kasa güzelmiş hocam, ben de yakında sistem toplayacağım, eğer hazır sistem almazsam büyük ihtimalle bu kasaya bakarım. ATX anakartlara çok para gittiğinden dolayı mATX anakart alacağım için çok hoşuma gitti kasa. Önermiş gibi oldunuz, teşekkürler.

Hocam CL16 3200 MHz'lere de bakılabilir ancak Ryzen işlemciler için aynı fiyattaki CL18 3600 MHz'lere bakmak daha iyi, siz de öyle yapmışsınız zaten. GoodRam güvenilir mi bilmiyorum, şuna da bakabilirsiniz.

Hepsiburada kendisi satıyormuş şu an.

Bu arada hocam o kasa mini ATX (sizin aldığınız TUF B450M PLUS II veya bir B550M gibi) destekliyor ancak ileride ATX bir anakart (mesela bir B550-Gaming Plus) alırsanız olmaz o kasaya, ATX anakart desteklemiyor o kasa. Ama diyorsanız ki ben daha anakart değişmem veya mini ATX alırım sadece, o zaman sorun yok.

ATX ile mini-ATX arasındaki tek fark boyut. Mesela aynı anakartın ATX modeli daha büyük ancak mini-ATX modeli daha küçük olur. Performansları aynı olur ancak kaç tane USB portu, RAM slotu olduğu gibi şeyler farklı olur boyut farkı olduğu için. Aslında çok da anlamı yok görünüş dışında, normal bir kullanıcıya yetiyor mini-ATX.

Son düzenleme:
Kasa güzelmiş hocam, ben de yakında sistem toplayacağım, eğer hazır sistem almazsam büyük ihtimalle bu kasaya bakarım. ATX anakartlara çok para gittiğinden dolayı mATX anakart alacağım için çok hoşuma gitti kasa. Önermiş gibi oldunuz, teşekkürler.
Mutlu oldum hocam. Umarım pişman olmayız ikimiz de.

Hocam CL16 3200 MHz'lere de bakılabilir ancak Ryzen işlemciler için aynı fiyattaki CL18 3600 MHz'lere bakmak daha iyi, siz de öyle yapmışsınız zaten. GoodRam güvenilir mi bilmiyorum, şuna da bakabilirsiniz.

Hocam geçen açtığım konuda 3 tane ram arasında kaldım. En son 900TL'ye 2x8 goodram almamın mantıklı olduğuna karar verdim o konudan. Aşağıya bıraktım konuyu. Yani içindeki çipmiş falan hiç anlamıyorum ama fiyat farkına değmeyeceğini söyledikleri için mantıklı bulup geçmiştim. Bir de siz bakın isterseniz konuya. Vulcan daha iyi derseniz onu alayım.

Bu arada hocam o kasa mini ATX (sizin aldığınız TUF B450M PLUS II veya bir B550M gibi) destekliyor ancak ileride ATX bir anakart (mesela bir B550-Gaming Plus) alırsanız olmaz o kasaya, ATX anakart desteklemiyor o kasa. Ama diyorsanız ki ben daha anakart değişmem veya mini ATX alırım sadece, o zaman sorun yok.

ATX ile mini-ATX arasındaki tek fark boyut. Mesela aynı anakartın ATX modeli daha büyük ancak mini-ATX modeli daha küçük olur. Performansları aynı olur ancak kaç tane USB portu, RAM slotu olduğu gibi şeyler farklı olur boyut farkı olduğu için. Aslında çok da anlamı yok görünüş dışında, normal bir kullanıcıya yetiyor mini-ATX.
Hocam mini-ITX oluyor sanırım ama bu bizimki macro/ATX olarak geçiyor anladığım kadarıyla. Yani daha sonra belki ekran kartı takarım ancak takılmıyorsa da çok önemli değil. 2-3 sene götürürse başka bir beklentim yok bu sistemden. Götürür mü de bilmiyorum ancak deneyeceğiz artık.

Hocam geçen açtığım konuda 3 tane ram arasında kaldım. En son 900TL'ye 2x8 goodram almamın mantıklı olduğuna karar verdim o konudan. Aşağıya bıraktım konuyu. Yani içindeki çipmiş falan hiç anlamıyorum ama fiyat farkına değmeyeceğini söyledikleri için mantıklı bulup geçmiştim. Bir de siz bakın isterseniz konuya. Vulcan daha iyi derseniz onu alayım.
Hocam bu tür düşük fiyatlı RAM'lerde (GoodRam, attığım TUF Vulcan Ram gibi) çipler rastgele oluyor diye biliyorum. GoodRam'i marka olarak pek bilmiyorum, hem marka olarak daha güvenilir hem de fiyat olarak yakın olduğu için attım o RAM'i. ASUS'un kendi sitesinde "Memory/Storage" kısmına basıp görebilirsiniz RAM'leri.

İsterseniz GoodRam marka alın pek bir farklılık olmaz büyük ihtimalle.

Hocam mini-ITX oluyor sanırım ama bu bizimki macro/ATX olarak geçiyor anladığım kadarıyla. Yani daha sonra belki ekran kartı takarım ancak takılmıyorsa da çok önemli değil. 2-3 sene götürürse başka bir beklentim yok bu sistemden. Götürür mü de bilmiyorum ancak deneyeceğiz artık.

Hocam mini-ITX daha da küçüğü, gereksiz pahalı oluyorlar. Sizin aldığınız TUF B450M-PLUS II ise mini-ATX oluyor. Normal kullanıcı için yeterli hocam, takacağınız ekran kartına falan sorun olmaz. Sadece belirli ekran kartları var PCI 3.0 olan anakartlarda düşük performans veren (mesela RX 6500 XT) ancak üst model ekran kartlarında genel olarak sorun olmuyor. İster RX 6600 takın, ister RX 6900 XT takın performansta pek bir şey kaybetmezsiniz. NVIDIA tarafında ister RTX 3060, ister RTX 3090 TI takın, performansta yine pek bir şey kaybetmezsiniz. Sadece boyut olarak çok büyük ve ağır ekran kartları takarsanız zamanla anakarta zarar verebilir, o ekran kartlarına destek aparatı takarsanız anakart daha rahat tutar, bu sorun da ortadan kalkmış olur.

Bu arada hocam mini-ATX değil micro-ATX yazacaktım, karıştırmışım ikisini. Anakartınız micro-ATX.

Son düzenleme:
Hocam bu tür düşük fiyatlı RAM'lerde (GoodRam, attığım TUF Vulcan RAM gibi) çipler rastgele oluyor diye biliyorum. GoodRam'i marka olarak pek bilmiyorum, hem marka olarak daha güvenilir hem de fiyat olarak yakın olduğu için attım o RAM'i. ASUS'un kendi sitesinde "Memory/Storage" kısmına basıp görebilirsiniz RAM'leri.

İsterseniz GoodRam marka alın pek bir farklılık olmaz büyük ihtimalle.

Hocam gözümün önünde zam yedi resmen 70TL :D vulcan tekrardan daha mantıklı durumda o zaman şimdi, sanırım onu alacağım.

Hocam mini-ITX daha da küçüğü, gereksiz pahalı oluyorlar. Sizin aldığınız TUF B450M-Plus II ise mini-ATX oluyor. Normal kullanıcı için yeterli hocam, takacağınız ekran kartına falan sorun olmaz. Sadece belirli ekran kartları var PCI 3.0 olan anakartlarda düşük performans veren (mesela RX 6500 XT) ancak üst model ekran kartlarında genel olarak sorun olmuyor. İster RX 6600 takın, ister RX 6900 XT takın performansta pek bir şey kaybetmezsiniz. NVIDIA tarafında ister RTX 3060, ister RTX 3090 Ti takın, performansta yine pek bir şey kaybetmezsiniz. Sadece boyut olarak çok büyük ve ağır ekran kartları takarsanız zamanla anakarta zarar verebilir, o ekran kartlarına destek aparatı takarsanız anakart daha rahat tutar, bu sorun da ortadan kalkmış olur.
Hocam ekran kartım yok zaten takarsam da 6600 takarım. Sorun olmayacaksa gayet güzel. Teşekkürler bilgiler için.

Hocam gözümün önünde zam yedi resmen 70TL :D vulcan tekrardan daha mantıklı durumda o zaman şimdi, sanırım onu alacağım.

Hocam ekran kartım yok zaten takarsam da 6600 takarım. Sorun olmayacaksa gayet güzel. Teşekkürler bilgiler için.
Önemli değil hocam, hayırlı olsun. Bu arada mini-ATX değil micro-ATX yazacaktım, karıştırmışım ikisini. Anakartınız micro-ATX. Yazdığınızı okuyunca aklıma geldi.

Geri
Yukarı