AMD 5800X görüntü gelmiyor

ByAlafHot

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Öncelikle iyi bayramlar herkese.
YouTube'da uzun süredir takipteydim ama foruma yeni üye oldum sorunum şu;

İlk sistem.
Corsair Spec Delta RGB kasa, ASUS B550M-A (Wi-Fi), R5 2600, 3060 Ti, (2x8) 3000 MHz.
Bu sisteme güncellemeye karar verdim. ARGB kasa fanları aldım sorunsuz çalışıyor. 240mm sıvı soğutucu aldım sorunsuz ama sorunlu 2 parça var RAM ve işlemci öncelikle basit olduğu için RAM sorunundan bahsediyorum.

RAM: (2x16) Adata XPG D41 3600MHz sitem bu parçaları 2666MHz olarak görüyor BIOS üzerinde otomatik OC ayarı açık konumda tekrar BIOS'a giriyorum yine 2666 görüyor. RAM'lar zora girdiğinde mi kendini 3600e çıkartıyor yoksa bir yerde hatamı var?

Gelelim işlemci konusuna. İşlemci: 5800X aldım 0 ürün az çok biliyoruz yine BIOS güncellemesini yaptım. 5. nesil hazırlık falan diyerek. BIOS son sürüm yüklü bilgisayar açılıyor çalışıyor ama görüntü gelmiyor. Şu an 2600 eski işlemcimle açılıyor sorun yok ama 5800X ile açılmıyor. Bilmediğim bir BIOS ayarı ya da 5.nesil işlemciye özel bir BIOS indirmek mi gerekiyor o konuda cahilim.

Arkadaşlar merhaba. Öncelikle iyi bayramlar herkese.
YouTube'da uzun süredir takipteydim ama foruma yeni üye oldum sorunum şu;

İlk sistem.
Corsair Spec Delta RGB kasa, ASUS B550M-A (Wi-Fi), R5 2600, 3060 Ti, (2x8) 3000 MHz.
Bu sisteme güncellemeye karar verdim. ARGB kasa fanları aldım sorunsuz çalışıyor. 240mm sıvı soğutucu aldım sorunsuz ama sorunlu 2 parça var RAM ve işlemci öncelikle basit olduğu için RAM sorunundan bahsediyorum.

RAM: (2x16) Adata XPG D41 3600MHz sitem bu parçaları 2666MHz olarak görüyor BIOS üzerinde otomatik OC ayarı açık konumda tekrar BIOS'a giriyorum yine 2666 görüyor. RAM'lar zora girdiğinde mi kendini 3600e çıkartıyor yoksa bir yerde hatamı var?

Gelelim işlemci konusuna. İşlemci: 5800X aldım 0 ürün az çok biliyoruz yine BIOS güncellemesini yaptım. 5. nesil hazırlık falan diyerek. BIOS son sürüm yüklü bilgisayar açılıyor çalışıyor ama görüntü gelmiyor. Şu an 2600 eski işlemcimle açılıyor sorun yok ama 5800X ile açılmıyor. Bilmediğim bir BIOS ayarı ya da 5.nesil işlemciye özel bir BIOS indirmek mi gerekiyor o konuda cahilim.

Görüntü gelmemesi RAM frekansıyla alakalı olabilir aslında. Aynı sorunu yaşamıştım işlemci yükseltirken BIOS pilini çıkarıp bir müddet sonra takınca düzelmişti belki size de yardımcı olur.

Bende klavye ve mouse çalışmıyor ekrana görüntü gelmiyor ama kasa çalışıyordu. Bu durumda RAM'leri söküp, uçlarını silgi ile hafifçe silip tekrar takınca görüntü ve aygıtlar geliyordu. Bu iki durumu bu şekilde çözmüştüm umarım sizde de işe yarar.

Hocam bende sadece ekran kartının yedeği yok diğer bütün ürünlerin yedeği var. Ram sorunsuz çalışıyor eğer 2600 taktıysam sadece 5800x takınca görüntü gelmiyor. bios asus sitesindeki en güncel bios indirip kurdum ama çok fazla sıra atladım yani arada 10-15 tane bios var onları yüklemeden direk 2019 biosundan 2022 biosuna geçtim onunla alakalı olabilirmi acaba

Onunla alakası yok dostum BIOS güncellemesini doğru yaptığınızdan eminsiniz değil mi? Sürüm 2803 yüklü değil mi? BIOS sıralı yükseltmeye tabii değil.

PSU olarak ne kullanıyorsunuz? Statik elektriklenme de olabilir işlemcinin altındaki pinleri çok çok hafifçe silgi ile sildikten sonra ve PSU güç girişindeki 3 dişten, bir kontrol kalemi yardımı ile statik elektrik alındıktan sonra ufak bir ihtimalde olsa sorun çözebilir.

Geri
Yukarı