AMD 5800x3D - RX 6800 XT sistem de ekran kartı kullanımı düşüşü

Dalessandro

Kilopat
  • Anakart: Asus Rog Strix B550-F Gaming WIFI ii
  • İşlemci: AMD 5800x3D
  • RAM: Kingston fury beast 2*8 gb 3200 MHz
  • PSU: MSI MPG A850G 850 W
  • Depolama: Kingston Fury Renegade 1 TB SSD
  • İşletim sistemi: Windows 11
  • (Bütün sürücü ve uygulamalar güncel)

Bu sisteme RX 6800 XT ve eski sistemimden kalan GTX 950 ekran kartlarını taktığımda hem oyunlarda hem de AIDA64 testinde GPU kullanımları dalgalı oluyor. MSI Afterburner'da ekran kartı ve işlemci kullanım yüzdelerinde bir sıkıntı gözükmüyor fakat Windows'un performans izleyicisinde ekran kartı dalgalanmaları net bir şekilde gözüküyor.

RX 6800 XT'de %100-38-65-99-85-18 gibi değerlerde sürekli değişiyor. Aynı şekilde oyunlarda da FPS düşüşleri olmasa da %1 FPS 10 FPS'ye kadar düşüyor. Frametim da ani takılmalar gözlemleniyor.

Sorunun ekran kartında olduğunu düşünerek eski ekran kartım olan GTX 950'yi taktığımda o daha kötü performans gösterdi ve ekran kartı kullanımı sürekli %99 ve %0 olarak git gel yaptı ve takılmalar daha fazla oldu. Hatta bu kart masaüstünde dahi takılmalar yaptı. Güçlü işlemci yüzünden böyle bir şey yapıyor olma ihtimali var mı bilmiyorum.

Not: İşlemci oyun ve testlerde olması gereken saat hızı, kullanım yüzdesi ve sıcaklık değerlerinde. Ekran kartlarının sıcaklıklarında da bir problem yok. SSD'yi teste soktuğumda onda da bir problem görmedim. Güç kaynağı ise bu sisteme fazlasıyla yetecek güçte. Anakart böyle bir soruna yol açar mı bilmiyorum. Ram uyumsuzluğu diyeceğim ama bu ramler de yaygın olarak kullanılan marka ve model.

Furmark gibi testlerde hiçbir sorun yok sadece AIDA64 gibi testlerde ve oyunlarda bu sorun ortaya çıkıyor.

Screenshot_2023-08-04-17-01-19-454_com.miui.gallery.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Anakart: ASUS ROG STRIX B550-F Gaming Wi-Fi II.
  • İşlemci: AMD 5800x3D.
  • RAM: Kingston Fury Beast 2*8 GB 3200 MHz.
  • PSU: MSI MPG A850G 850W.
  • Depolama: Kingston Fury Renegade 1 TB SSD.
  • İşletim sistemi: Windows 11.
  • (Bütün sürücü ve uygulamalar güncel)

Bu sisteme RX 6800 XT ve eski sistemimden kalan GTX 950 ekran kartlarını taktığımda hem oyunlarda hem de AIDA64 testinde GPU kullanımları dalgalı oluyor. MSI Afterburner'da ekran kartı ve işlemci kullanım yüzdelerinde bir sıkıntı gözükmüyor fakat Windows'un performans izleyicisinde ekran kartı dalgalanmaları net bir şekilde gözüküyor.

RX 6800 XT'de %100-38-65-99-85-18 gibi değerlerde sürekli değişiyor. Aynı şekilde oyunlarda da FPS düşüşleri olmasa da %1 FPS 10 FPS'ye kadar düşüyor. Frametim da ani takılmalar gözlemleniyor.

Sorunun ekran kartında olduğunu düşünerek eski ekran kartım olan GTX 950'yi taktığımda o daha kötü performans gösterdi ve ekran kartı kullanımı sürekli %99 ve %0 olarak git gel yaptı ve takılmalar daha fazla oldu. Hatta bu kart masaüstünde dahi takılmalar yaptı. Güçlü işlemci yüzünden böyle bir şey yapıyor olma ihtimali var mı bilmiyorum.

Not: İşlemci oyun ve testlerde olması gereken saat hızı, kullanım yüzdesi ve sıcaklık değerlerinde. Ekran kartlarının sıcaklıklarında da bir problem yok. SSD'yi teste soktuğumda onda da bir problem görmedim. Güç kaynağı ise bu sisteme fazlasıyla yetecek güçte. Anakart böyle bir soruna yol açar mı bilmiyorum. RAM uyumsuzluğu diyeceğim ama bu RAM'ler de yaygın olarak kullanılan marka ve model.

FurMark gibi testlerde hiçbir sorun yok sadece AIDA64 gibi testlerde ve oyunlarda bu sorun ortaya çıkıyor.

Eki Görüntüle 1889586

Bende benzer durumu yaşadım ve benim sorunun nedeni ekran kartı sürücüsünün son sürümüydü bayağı optimize özürlüsü bir sürümdü. Bende DDU ile sürücüyü silip.
1-2 sürüm öncesini yüklediğimde bendeki sorun çözülmüştü. Fakat benim ekran kartım NVIDIA aynı çözüm yolu senin için geçerli olur mu bilmem.

Geri
Yukarı