AMD 7890K + RX570 Sapphire Nitro darboğaz yapar mı?

Hekko14

Hectopat
Merhabalar benim problemim, ekran kartımdan tam anlamıyla performans sağlayamadığımı düşünmem. Çünkü çoğu oyunda GPU kullanımı dalgalı ve stabil bir şekilde %100 olmuyor. CS:GO'da %50 GPU kullanımında ise 120 FPS'leri görüyorum ancak, ekranda kasma hissi var ve bu beni rahatsız ediyor. Bu işlemci bu ekran kartına yeter mi? GPU dalgalanmaları normal mi? Gibi soruları size yönelteceğim. Bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

RAM: Corsair Vengeance Pro 4x2 2400 MHz 8 GB
PSU: Highpower 500W 80+
Anakart: ASUS A68HM Plus

Merhabalar benim problemim, ekran kartımdan tam anlamıyla performans sağlayamadığımı düşünmem. Çünkü çoğu oyunda GPU kullanımı dalgalı ve stabil bir şekilde %100 olmuyor. CS:GO'da %50 GPU kullanımında ise 120 FPS'leri görüyorum ancak, ekranda kasma hissi var ve bu beni rahatsız ediyor. Bu işlemci bu ekran kartına yeter mi? GPU dalgalanmaları normal mi? Gibi soruları size yönelteceğim. Bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

RAM: Corsair Vengeance Pro 4x2 2400 MHz 8 GB.
PSU: Highpower 500W 80+
Anakart: ASUS A68HM Plus.

Dostum 9900K bile kullansan CS:GO'da RX 570 %100 kullanılmaz normalde yani daha iyi grafikli oyunlarla dene BF 5 vb.

Son düzenleyen: Moderatör:
120 FPS alıp kasma hissi maalesef 60Hz monitörün olduğu için yırtılmalar mevcut yapacak bir şey yok v-Sync açarak FPS'i'i 60'a sabitleyip daha az yırtılmalar ile oynayabilirsiniz diye düşünüyorum işlemciye güzel overclock yapılmadığı taktirde zayıf grafikli oyunlarda darboğaz yapacaktır. BF5 gibi zorlu oyunlarda pek darboğaz olacağını sanmam.

Verdiğin bilgi için teşekkür ederim. Ancak bahsettiğim görüntüdeki yırtılma gibi değil, kasma hissi. Ben bunu bir türlü aşamadım. Ve GPU kullanımım çok dalgalı. Darboğaz sorununa mı işaret bu ? Ayrıca All Suite 3 programından ve BİOS'tan işlemci kullanımı seçeneğini regulardan extremeye aldım. Bu bir nevi performans artışı sağlar mı ?
Dostum 9900K bile kullansan CS:GO'da RX 570 %100 kullanılmaz normalde yani daha iyi grafikli oyunlarla dene BF 5 vb.
Crysis 3 ve Assasins creed origins'te aynı sorunları yaşadım 30 fps gibi değerler oluştu. Oyunu oynayamadım.

Verdiğin bilgi için teşekkür ederim. Ancak bahsettiğim görüntüdeki yırtılma gibi değil, kasma hissi. Ben bunu bir türlü aşamadım. Ve GPU kullanımım çok dalgalı. Darboğaz sorununa mı işaret bu? Ayrıca all Suite 3 programından ve BIOS'tan işlemci kullanımı seçeneğini regulardan Extreme'ye aldım. Bu bir nevi performans artışı sağlar mı?

Crysis 3 ve assassin's Creed Origins'te aynı sorunları yaşadım 30 FPS gibi değerler oluştu. Oyunu oynayamadım.

Darboğaz gibi görünüyor Extreme aldıysanız bir nebze performans artışı gözlemlenebilir. Çok dalgalı çalışıyorsa FurMark ile stress testine sok bir yandan GPU-Z açık dursun sensor kısmından saniye saniye GPU kullanımını gösterecektir eğer sürekli dalgalı çalışıyorsa ekran kartında problem olabilir. Ekran kartında overclock varsa geri çekmeyi deneyin.

Dediğiniz işlemleri yaptım. GPU kullanımı genelde 100 ile 95 arasında gidip geldi. Bir iki kere 80 lere düştü. derecesi 70lere kadar çıktı. 1080 p çözünürlükte 70 fps sonucunu verdi.

Dediğiniz işlemleri yaptım. GPU kullanımı genelde 100 ile 95 arasında gidip geldi. Bir iki kere 80'lere düştü. Derecesi 70'lere kadar çıktı. 1080P çözünürlükte 70 FPS sonucunu verdi.

Umarım programı kapatmadınız GPU-Z sensor kısmınını SS alıp atarsanız daha kesin konuşabilirim.

SS almıştım.

Dosya Ekleri

• qwe.jpg
    qwe.jpg
    295,1 KB · Görüntüleme: 25

Ekran kartın çok dalgalı çalışıyor? İşlemci darboğaz olduğu için veya GPU'da bir sorun var gibi geldi. GPU load kısmı testere gibi çok dalgalı normalde %99- %90 arası çalışması gerek sabit şekilde.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı