Amd 9370 Isınma

Bugün kasayı açtığımda fanın yapraklarına dokunamadım çok sıcaktı. İşlemicimi ısındırıyor. Soğutucumu soğumuyor bilmiyorum. Yaza kadar böle sorun yoktu rahat rahat render yapıyordum. Bugün ise oyunlarda sıkıntı olmuyor. Ama render işlemlerinde pc ya donuyor yada kendini kapatıyor.

Bende aynı durumdan muzdaripim, ama sanırım soğutucu işini şimdilik sadece "normal clock" için çözmüş gibiyim. Bir keresinde de yanlışlıkla turboya çevirmişim ve aynı şekilde benimde 75lere çıkıyordu. Biosa gelip defaulta döndüğümde sıkıntım geçti, şimdi dediğim gibi kısmen memnunum. Soğutma olarak Zalman CNPS10x kullanıyorum ama memnun değilim. Üzerinde gelen fan çok kötü kullanmak zorundaydım ama geçenlerde xigmatek bir fan taktım cpu ile cha fan yerlerini değiştirdim ve üzerine 2fan taktım şimdilik daha sessiz. Ama Overclock için henüz yetersiz. Ama genel olarak 9370 aldığıma pişmanım diyebilirim, bir anlık heves. :)

Bu fotograflarıda bugün tesadüfen çekmiştim. :) Soğutmanın görünümü de imzamda mevcut.

Adsız.png
Adsız1.png

Bende aynı durumdan muzdaripim, ama sanırım soğutucu işini şimdilik sadece "normal clock" için çözmüş gibiyim. Bir keresinde de yanlışlıkla turboya çevirmişim ve aynı şekilde benimde 75lere çıkıyordu. Biosa gelip defaulta döndüğümde sıkıntım geçti, şimdi dediğim gibi kısmen memnunum. Soğutma olarak Zalman CNPS10x kullanıyorum ama memnun değilim. Üzerinde gelen fan çok kötü kullanmak zorundaydım ama geçenlerde xigmatek bir fan taktım cpu ile cha fan yerlerini değiştirdim ve üzerine 2fan taktım şimdilik daha sessiz. Ama Overclock için henüz yetersiz. Ama genel olarak 9370 aldığıma pişmanım diyebilirim, bir anlık heves. :)

Bu fotograflarıda bugün tesadüfen çekmiştim. :) Soğutmanın görünümü de imzamda mevcut.

Eki Görüntüle 16382 Eki Görüntüle 16383
Bende pişmanım. Hızına aldandım. Soğutmayı hallederim diye düşündüm ama olmadı. Şimdi bende turboya almıştım onu normale çeviriyim nolucak bakalım. birde şunu anlamadım. anakartın üzerinde cpu fanlarının kablolarını cha fanamı taktınız ?

Yeni aldığım fanıda işlemci fanım gibi özellikle ne olur ne olmaz 4pinli olarak aradım ve buldum. Asus M5A97 anakartın üzerinde de üst kısımda "cha1 cpufan cha2" var. Chasis fanları normalde kasa fanları takılı, işlemci fanınıda ortaya olması gerektiği gibi takıyordum. Yeni fanı aldığımda işlemci fanı olarak taktım, soğutucunun stock fanınıda chasis fanı olarak taktım. Şimdi Asus Suite II' de Fan Expert'te Silent'a getirince Chasislerden ses çıkmıyor haliyle.. Aynı kısımda Cpu fanı "Disable" yaptığım halde max rpm olan 1400 küsürü görüyor ama hiç ses çıkartmıyor, yeni aldığım fan o yüzden etkiside iyi yönde oldu.

Yeni aldığım fanıda işlemci fanım gibi özellikle ne olur ne olmaz 4pinli olarak aradım ve buldum. Asus M5A97 anakartın üzerinde de üst kısımda "cha1 cpufan cha2" var. Chasis fanları normalde kasa fanları takılı, işlemci fanınıda ortaya olması gerektiği gibi takıyordum. Yeni fanı aldığımda işlemci fanı olarak taktım, soğutucunun stock fanınıda chasis fanı olarak taktım. Şimdi Asus Suite II' de Fan Expert'te Silent'a getirince Chasislerden ses çıkmıyor haliyle.. Aynı kısımda Cpu fanı "Disable" yaptığım halde max rpm olan 1400 küsürü görüyor ama hiç ses çıkartmıyor, yeni aldığım fan o yüzden etkiside iyi yönde oldu.
Benim için ses önemli değil rpm çok olsun bari soğutsun. Bu arada senin dediğin turbodan standarta çevirdim. Bide overclock yapmışısım. Onuda kapadım. Şuan sadece chrome ve skype gibi ufak programlar açık.Boşta 46 dereceye indi. Bu yaz ayındakı en düşük boşta olmasına rağmen rakam. inşaallah render alırken kapamaz. Onu denicem kapamassa alnından öpücem :D . Birde seıkon 120 v su soğutma var sence daha yararlı olur mu? 170 tl gibi bir rakamı var.

Son düzenleme:
@Silinen üye O değerler doğru değil(http://i.imgur.com/uiulqPn.png). AIDA64 programı ile bakın.
@Silinen üye Eğer doğru değil ise buna ne diyorsun?
http://i.imgur.com/mvRJdVX.png
Soğutcu: Xigamtek Red Scorpion(90TL ve turuncu olan) Ayrıca karşımda vantilatör var ve kasada önde 1 arkada 1 egzoz üstte 1 fan var ayrıca Ankara/Oran da oturuyorum yani Ankara'da yüksekdeyim bu nedenle hava iyi+ dediğim gibi karşımda vantilatör var hep çalışıyor
İşlemci yerini bulamadım fakat Catalyst Control Center'da bulursam eğer onlarıda paylaşıp Priform Speecy değerlerinin doğru olduğunu göstermek isterim. Eğer doğru olmasa nası birbiriyle aynı değerleri verirler?

Seidon 120, fiyat olarak giriş seviyesinde bir sıvı soğutucu olarak gözüküyor. Biraz araştırma yaptım daha öncesinde ve çok sesli olduğunu öğrendim. Daha iyi performans veren çift 12cm fanlı sıvı soğutmalar ise fiyat olarak üst seviyede. Bugün Noctua Nh-D14 adlı soğutucuyu biraz araştırdım gerçekten "hava soğutma" da 1 numara gibi gözüküyor. Ama kasanında onu kaldırması lazım. Sanırım ondan alıp 7/24 overclocklu olarak takıldığımda, 9370 verdiğim paranın ancak karşılığını alabilicem gibi gözüküyor. :D Umarım problemini çözebilirsin..

Bu arada @Silinen üye Speecy arada bir işlemci ısısında şaşabiliyor. Bende farklı bir programdan bakmanı tavsiye ederim. Dediğin gibi olsaydı eğer benimde işlemcim 8 derecede şuan buz tutmak üzere olabilirdi. :p

asdasdasd.png

Boşta iyi alıyorsun 34 C. Ama o işlemcide 220 v güç tüketmiyor. İstanbul'dayim deyim yerindeyse cehennem gibi. Yemek yerken bile insan bunalıyor. Şuan render yapıyorum işlemci full yükte 69 C. Su soğutmanın farkını merak ediyorum.

Seidon 120, fiyat olarak giriş seviyesinde bir sıvı soğutucu olarak gözüküyor. Biraz araştırma yaptım daha öncesinde ve çok sesli olduğunu öğrendim. Daha iyi performans veren çift 12cm fanlı sıvı soğutmalar ise fiyat olarak üst seviyede. Bugün Noctua Nh-D14 adlı soğutucuyu biraz araştırdım gerçekten "hava soğutma" da 1 numara gibi gözüküyor. Ama kasanında onu kaldırması lazım. Sanırım ondan alıp 7/24 overclocklu olarak takıldığımda, 9370 verdiğim paranın ancak karşılığını alabilicem gibi gözüküyor. :D Umarım problemini çözebilirsin..

Bu arada @Silinen üye Speecy arada bir işlemci ısısında şaşabiliyor. Bende farklı bir programdan bakmanı tavsiye ederim. Dediğin gibi olsaydı eğer benimde işlemcim 8 derecede şuan buz tutmak üzere olabilirdi. :p

Eki Görüntüle 16387
8 derece 9370 için mükemmel ama gerçeği yansıtmıyor. Hiçbir Su soğutma o düzeye indiremez herhalde. Ancak azotla indirilir. Hava soğutma artık kullanmak istemiyorum. Giriş seviyeside olsa hyper 412 s den iyidir herhalde boşta 33 C olsa yeter. Full yükte 60 C geçmesin yeter.

Dedim ya speecy işlemci konusunda biraz sıkıntılı olabiliyor bazen :) 8 derece tabiki gerçeği yansıtmıyor. Ama Asus Suite II'nin gerçek değerleri yansıttığını düşünüyorum. AIDA64 te aynı veriyor çünkü.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı