AMD A6 6400K görev yöneticisinde tek çekirdek gözüküyor

INonOmpiontentI

Kilopat
Makaleler
1
1588877977778.png

Resimde görüldüğü gibi AMD A6 6400K kullanıyorum ama burada 1 çekirdek gözüküyor. Bunun çözümü nedir? CPU kendini boşta diye bir çekirdeğini mi kapatıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin pinleri, belleklerin eksik gözükmesine kadar etki edebiliyor iken, çekirdeklerin eksik gözükmesine de etki edebilir.

Bu arada her pin işlemcinin çalışmasına engel değil.
Eminim öyledir. 😅 Konunun çözümü gayet basit hiçbir şey yapmamak çünkü gayet normal bir durum. Eski APU'larda ve eski mimari olan Bulldozer mimarisinde görülen bir durumdu. Mimari farklılığından dolayı Windows çekirdekleri tam raporlamıyordu ancak işlemci olması gerektiği gibi çalışıyordu keza şuna da bakmanızı öneririm.

Eminim öyledir. 😅 Konunun çözümü gayet basit hiçbir şey yapmamak çünkü gayet normal bir durum. Eski APU'larda ve eski mimari olan Bulldozer mimarisinde görülen bir durumdu.
Madem öyle. FX serisi için 4 çekirdek davası çıkmıştı bir ara. Arkadaşın çekirdek sayısı birden mi düştü? Allah Allah ne garip iş. Çekirdek sonradan değişecek bir şey değil dostum.
Bu çekirdek davası çıkmadan önce de bu işlemciler böyleydi şimdi de böyle. Orada ki tek sorun, AMD nin işlemcileri 8 core olarak göstermesi ki normalde bu işlemciler zaten Windows altında 4 core olarak gözüküyor. Sadece AMD bunu 8 core olarak lanse etmişti ve insanlar sonradan uyandı. Arkadaşın performansı da bu yüzden düştü herhalde? Ha şu olsa ben tamamım, çekirdekler düşük gözüküp performans aynı kalsaydı tamamdı ama performans buna bağlı olarak neden düşebilir ki? Sonuçta bu bilgisayar 100 FPS verebiliyormuş?
44.PNG

Bu arada bahsettiğiniz olay sadece Bulldozer için geçerli. Eski APU'ların karıştırıldığını görmedim ben.
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Ya niye bu kadar uzadı ki bu konu benim de aynı mimarideki işlemcim a10 5800k'da da böyle gözüküyordu ama tam performansını alıyordum işlemciden keza arkadaşınki de aynı durum bu tamamen yanlış raporlama işlemcisi 2 çekirdek 2 izlek önemli olan o çok sıkıntıya düştüyse bu durumdan konu sahibi benchmark yapsın ve karşılaştırsın işte o zaman benim ne demek istediğimi anlayacak çünkü işlemcisi olması gerektiği gibi puan alacak benchmarktan. Sense git pinleri kontrol et 😅 😅 😅

Dediğiniz gibi BIOS'u sıfırladım MSConfig'den ayar yapmadım çünkü 2 idi zaten. Ama garip bir şey buldum BIOS'ta Core level gibi bir şey bunun bu olayla alakası olabilir mi nuber falan yazıyor ama yazı yerine sayılar var.
Performans kaybı var Benchmark'dan baktım da neredeyse işlemci gücü yarılara inmiş. (İşlemcimi bilmiyorum da %99 işlemcidir performans düşüklüğü var)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı