İşlemci çekirdek miktarım görev yöneticisinde eksik gözüküyor

zilyoner

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Jailor's Room
Daha fazla  
İşlemcim AMD A10-7890K. Eski bir işlemci ama işlemcimin 4 çekirdek olduğunu biliyorum. En baştan beri de biliyordum zaten. Başka bir şeye bakmak için görev yöneticisine girdiğimde gözüme çarptı. Çekirdek sayısı 2 olarak gözüküyor ama 4 olması gerekmiyor mu? İşlemcim APU ve zaten bir harici ekran kartım olduğundan dolayı, RAM'den kaybetmemek için, BIOS'tan dahili ekran kartını iptal etmiştim. Ondan vs. olabilir mi?

asfasfa.png

Nasıl yani? Eğer sizlerin de çekirdek sayısı eksik gözüküyorsa tamam diyeceğim. Eskiden böyle değildi.

Windows çekirdeği X izlek sayısını 2X olarak görüyor senin işlemcinde 4 çekirdek 4 izlek var dolayısıyla izlek sayısını artıramayacağı için çekirdek sayısını düşürmüş çalışma mantığı kısaca bu şekilde.

FX ailesinin çekirdekleri yarıya kesilerek tek çekirdekten 2 çekirdek oluşturularak meydana gelmiştir. Yani aslında izlek olarak bulunan yapılar çekirdeğe dönüştürülmüştür. Windows doğru raporluyor, herhangi bir hata yok. Gerçekte olan yapı 2 çekirdek 4 izlek çünkü.

Peki, benim aldığım performans 2 çekirdek performansı mı, yoksa 4 çekirdek performansı mı?
Dedikleriniz de haklısınızdır, ona bir şey demiyorum ama eskiden böyle değildi. Herhangi bir güncelleme vs. de yapmadım. Birden bire 4 gözüken değer 2 ye düştü. Görünce de kafam karıştı.

Peki, benim aldığım performans 2 çekirdek performansı mı, yoksa 4 çekirdek performansı mı?
Dedikleriniz de haklısınızdır, ona bir şey demiyorum ama eskiden böyle değildi. Herhangi bir güncelleme vs. de yapmadım. Birden bire 4 gözüken değer 2 ye düştü. Görünce de kafam karıştı.
Aldığınız performansı 2 veya 4 çekirdek diye ayıramayız. Ama normal işlem gücü neyse onu veriyor işlemci. Eksik veya fazlasını değil.

Formatla da düzelmedi maalesef.

Bir keresinde başıma şöyle bir şey gelmişti ve bu durumu yıllardır çözemedim hala aynı. Eski nesil FM2 soket bir anakartım vardı, bu anakarta 4 çekirdek işlemci taktığımda sadece 2 çekirdek aktif edilebiliyordu, aynı işlemciyi başka anakarta taktığımdaysa çekirdek durumu düzeliyordu. Anakart modelini atabilir misin?

Bir keresinde başıma şöyle bir şey gelmişti ve bu durumu yıllardır çözemedim hala aynı. Eski nesil FM2 soket bir anakartım vardı, bu anakarta 4 çekirdek işlemci taktığımda sadece 2 çekirdek aktif edilebiliyordu, aynı işlemciyi başka anakarta taktığımdaysa çekirdek durumu düzeliyordu. Anakart modelini atabilir misin?
MSI A-68HM Gaming.

Geri
Yukarı