Çözüldü AMD Athlon 2 X4 620 sistemde mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 7

mmertakk

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iş yerimde eski bir bilgisayar var sistem eski olduğu için Windows 7 yükledim. Çünkü Windows 10'da istediğim randumanı alamadım. Bilgisayarı sadece çıktı almak için kulluanıyoruz fakat bazen donup mavi ekran hatası veriyor. Minidump dosyasını paylaşıyorum rica etsem yardımcı olur musunuz?

1620717944526.png

Bu minidump dosyası.

Çözüm
Diske HD Tune yazılımı ile "error scan" testi ve "health" sekmesini paylaşınız.

HD Sentinel yazılımı ile "Genel Bakış" sekmesini ve SMART verilerini paylaşınız.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve şu komutu sfc /scannow girin. %100 olmasını bekleyin.

Olay görüntüleyicisi raporunu paylaşın.

Sorunun donanımsal olabileceğinden şüpheliyim.

HD Sentinel yazılımı ile "Genel Bakış" sekmesini ve SMART verilerini paylaşınız.

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve şu komutu sfc /scannow girin. %100 olmasını bekleyin.

Çözüm

Dediğiniz işlemleri sırasıyla yaptım hepsinin ekran görüntüsünü aldım.

Olay Görüntülecisi Raporları

sfc/scannow

HD Sentinel Ekran Görüntüleri

HD Tune Ekran Görüntüleri

İlk önce raporları gerçekten iyi paylaşmışsınız.

Olay görüntüleyicisi raporunda genelde sistemde günlük olaylar günlük gibi yazılır. Raporları inceledim. Şimdi size anlatayım.

1620756392293.png
Spoiler içerisinde size bir görsel paylaştım. Burada "Hata" yazısın karşısında disk yazılarını bolca görmekteyiz. Bu diskte bir sorun olabileceğine işaret eder. Ben minidumpa göre sorun diskten olabileceğinden şüpheliydim. Bu rapor ile daha çok şüphelendim.

Ek olarak grafik sürücüsünü güncellemeni öneririm.

HD Tune yazılımının 2.55 sürümü disk ile alakalı eksik şeyler söylüyor. O yüzden HD Tune 5.75 sürümü ile "heatlh" sekmesini ve "error scan" paylaşırsanız daha iyi olacaktır.
HD Tune 5.75

SMART verilerini inceleyeceğim. Daha detaylı incelemek istiyorum. Hem bu arada biraz ben SMART verisini anlamakta yeniyim. O yüzden hem öğrenmiş olacağım. Bunun için size tekrardan yazacağım.

"sfc /scannow" komutu ise eksik veya bozuk dosya ile karşılaşmamış.

İlk önce raporları gerçekten iyi paylaşmışsınız.

Olay görüntüleyicisi raporunda genelde sistemde günlük olaylar günlük gibi yazılır. Raporları inceledim. Şimdi size anlatayım.

Spoiler içerisinde size bir görsel paylaştım. Burada "Hata" yazısın karşısında disk yazılarını bolca görmekteyiz. Bu diskte bir sorun olabileceğine işaret eder. Ben minidumpa göre sorun diskten olabileceğinden şüpheliydim. Bu rapor ile daha çok şüphelendim.

Ek olarak grafik sürücüsünü güncellemeni öneririm.

HD Tune yazılımının 2.55 sürümü disk ile alakalı eksik şeyler söylüyor. O yüzden HD Tune 5.75 sürümü ile "heatlh" sekmesini ve "error scan" paylaşırsanız daha iyi olacaktır.
HD Tune 5.75

SMART verilerini inceleyeceğim. Daha detaylı incelemek istiyorum. Hem bu arada biraz ben SMART verisini anlamakta yeniyim. O yüzden hem öğrenmiş olacağım. Bunun için size tekrardan yazacağım.

"sfc /scannow" komutu ise eksik veya bozuk dosya ile karşılaşmamış.
Teşekkür ediyorum şimdiden. Bilgisayar iş yerimde olduğu için tatil biter bitmez HD Tune ile tekrar paylaşacağım. Ben de o sırada bir disk bakmalıyım sanırım. Tekrar teşekkür ediyorum.

SMART verilerini inceledim. Diske bağlı olan SATA kablolarını kontrol edin. Yanlış takılmış bir kablo gözünüze çarparsa düzeltin. Elinizde fazla SATA kablosu varsa kabloyu değiştirmeyi deneyin.

Geri
Yukarı