AMD Athlon II X2 260 OC yapmak

CPU tempature değil, CPU Core #1, CPU Core #2 gibi çekirdek sıcaklık değerlerini göz önünde bulundurmalısın. Bu arada uygunsa mesajlarımın hepsine 2dk like atabilir misiniz puan gelecek az kaldı :D yardım etseniz.
Tamamdır onlara bakacağım bu arada 3.9 da hata verdi şuan 3.8 yaptım tekrar testleri yapacağım umarım hata vermez bakalım. Bellek hızı ise şuan 634 mhz de çalışıyor.

Dosya Ekleri

• 20200512_225521.jpg
    20200512_225521.jpg
    3,1 MB · Görüntüleme: 49
Tamamdır onlara bakacağım bu arada 3.9'da hata verdi şu an 3.8 yaptım tekrar testleri yapacağım umarım hata vermez bakalım. Bellek hızı ise şu an 634 MHz'de çalışıyor.

Desteğin için teşekkürler :) mutlu ettin 3.9GHz için biraz voltaj vermek gerekiyor fakat stok fan ile sıcaklık limitini aşacağınız için 3.8GHz gayet yeterli :)

Desteğin için teşekkürler :) mutlu ettin 3.9GHz için biraz voltaj vermek gerekiyor fakat stok fan ile sıcaklık limitini aşacağınız için 3.8GHz gayet yeterli :)
Çok teşekkürler cidden uzun süredir yapmak istiyordum. 2 sorum olacak cidden son bu kez😁. 1. Si ram frekans hızım 1333mhz diye biliyorum ancak tam olarak emin olmak istiyorum ramin üstünde hangi kısımda yazıyor tam olarak nasıl öğrenebilirim. Birde örneğin ram frekansım 1600 mhz ise değiştirmem gereken herhangi bir ayar olacak mı? 2. Si ise bana balık vermeyin de balık tutmayı öğretin desem😀 yani mesela neden o voltajı verdik neye göre 9.675 ü seçtik bunu soruyorum ki ilerde başka bir işlemciye oc yapınca tekrar sormayayım bende öğreneyim😁 ha birde başlangıç olarak 3.2 Ghz olan bir işlemciyi neye göre 3.8 3.9 a arttırıyoruz yani tamamen sıkıntı vermeden ve sıcaklık sıkıntısı çekmeden gidebildiği yere kadar mı?

Çok teşekkürler cidden uzun süredir yapmak istiyordum. 2 sorum olacak cidden son bu kez😁. 1. si RAM frekans hızım 1333MHz diye biliyorum ancak tam olarak emin olmak istiyorum RAM'in üstünde hangi kısımda yazıyor tam olarak nasıl öğrenebilirim? Bir de örneğin RAM frekansım 1600 MHz ise değiştirmem gereken herhangi bir ayar olacak mı? 2. si ise bana balık vermeyin de balık tutmayı öğretin desem😀 yani mesela neden o voltajı verdik neye göre 9.675'ü seçtik bunu soruyorum ki ilerde başka bir işlemciye OC yapınca tekrar sormayayım bende öğreneyim😁 ha bir de başlangıç olarak 3.2 GHz olan bir işlemciyi neye göre 3.8 3.9'a arttırıyoruz yani tamamen sıkıntı vermeden ve sıcaklık sıkıntısı çekmeden gidebildiği yere kadar mı?

Valla anlatsamda parçalar sürekli değişiyor her parçada her ayar tutmuyor maalesef :( bende zamanla öğrendim kaç tane Athlon X2, X4 serisi, Ryzen serileri, Intel Core serileri gibi sürekli overclock yapma fırsatım olduğu için yavaş yavaş kendim öğrendim aklımdan göz kararı artık tam ayarı kesiştirebiliyorum deneye deneye zamanla sende öğrenirsin :) load line calibration ayarı şudur bunu yükselttiğin vakit işlemciye yük binme esnasında düşen voltajı azaltır %0 yapsaydık 1.425V verdiğin işlemci yük altında 1.350V a kadar düşecekti %9 sınır senin için şu an voltaja ne yazdıysan tam o voltajı kullanıyorsun bu ayar sayesinde.

Valla anlatsamda parçalar sürekli değişiyor her parçada her ayar tutmuyor maalesef :( bende zamanla öğrendim kaç tane Athlon X2, X4 serisi, Ryzen serileri, Intel Core serileri gibi sürekli overclock yapma fırsatım olduğu için yavaş yavaş kendim öğrendim aklımdan göz kararı artık tam ayarı kesiştirebiliyorum deneye deneye zamanla sende öğrenirsin :) load line calibration ayarı şudur bunu yükselttiğin vakit işlemciye yük binme esnasında düşen voltajı azaltır %0 yapsaydık 1.425V verdiğin işlemci yük altında 1.350V a kadar düşecekti %9 sınır senin için şu an voltaja ne yazdıysan tam o voltajı kullanıyorsun bu ayar sayesinde.
Tamamdır teşekkür ederim 3.8Ghz de şuan güzelce testleri yapıcam bi sıkıbtı çıkacağını düşünmüyorum olursa tekrar bildiririm. Ram sorum hakkında ne diyorsunuz peki?

Tamamdır teşekkür ederim 3.8GHz'de şu an güzelce testleri yapacağım bir sıkıbtı çıkacağını düşünmüyorum olursa tekrar bildiririm. RAM sorum hakkında ne diyorsunuz peki?

1600MHz yapabiliz aslında onu da yarın deneriz ilk işlemci uyumluluğunu kesiştirelimde :) onu öğretirim sana.

1600MHz yapabiliz aslında onu da yarın deneriz ilk işlemci uyumluluğunu kesiştirelimde :) onu öğretirim sana.
Tamamdır çok teşekkürler.
Hocam 3.8 de pc açıktı testleri yaptım bi sıkıntı çıkmamıştı sıcaklık sabit 61 dereceydi ama pc reset atayım dedim overclok failed verdi. Ayarlar şu şekilde hangi ayarı düzeltmem gerekiyor?
Yok hocam çok ilginç cpu over voltageyi bir tık arttırdım açıldı ancak pc resetleyince olmuyor hata veriyor.
Hocam 3.8Ghz de 1.43750 voltajla açılmafı direkt yani 3.8 Ghz de 1.42500 de açılıyor ama pc reset sonrası açılmıyor şimdi ilk yaptığımız 3.6 Ghz yi deneyeceğim.

Hocam 3.8 de pc açıktı testleri yaptım bi sıkıntı çıkmamıştı sıcaklık sabit 61 dereceydi ama pc reset atayım dedim overclok failed verdi. Ayarlar şu şekilde hangi ayarı düzeltmem gerekiyor?
Yok hocam çok ilginç cpu over voltageyi bir tık arttırdım açıldı ancak pc resetleyince olmuyor hata veriyor.

Hocam 3.8Ghz de 1.43750 voltajla açılmafı direkt yani 3.8 Ghz de 1.42500 de açılıyor ama pc reset sonrası açılmıyor şimdi ilk yaptığımız 3.6 Ghz yi deneyeceğim.
Çok ilginçdir ki ilk yaptığımız sorunsuz 3.6Ghz de açılmadı şuanlık herşeyi en eski ayarlarına hepsini auto ya çevirdim şuan 3.2Ghz de kullanıyorum sizce sorun nedir?
Ramim 1333Mhz aklımda kalmasın diye kasayı açıp baktım hani acaba biosta onu mu yanlış yapıyorum diye ama hayır 667 nin bir altını seçiyordum 530mhz küsür bir şeydi yani ram hızıyla ilgili bir hata yapmıyormuşuz. Diğer hatayı anlayamadım ama. Siz yazınca tekrar deneyeceğim.

Çok ilginçdir ki ilk yaptığımız sorunsuz 3.6Ghz de açılmadı şuanlık herşeyi en eski ayarlarına hepsini auto ya çevirdim şuan 3.2Ghz de kullanıyorum sizce sorun nedir?
Ramim 1333Mhz aklımda kalmasın diye kasayı açıp baktım hani acaba biosta onu mu yanlış yapıyorum diye ama hayır 667 nin bir altını seçiyordum 530mhz küsür bir şeydi yani ram hızıyla ilgili bir hata yapmıyormuşuz. Diğer hatayı anlayamadım ama. Siz yazınca tekrar deneyeceğim.
Ben birazcık uğraştım yani tekrar

@Tk28*
Hocam ben baya bi denedim eski ayarlarına aldım ve tekrar aynı söylediğiniz ayarlarda 3.6Ghz yi denedim maalesef olmuyor.
Herhangi bir bilginiz var mı nasıl çözebilirim?
Herhangi bir bilginiz var mı nasıl düzeltebilirim acaba?

Dosya Ekleri

• 15893200203251359052266577754656.jpg
    15893200203251359052266577754656.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:

Şimdi yapmanız gerekenleri sıralıyorum.
  • Yukarıda belirttiğim tüm ayarları aynen uygula fakat CPU Frequency kısmını 238 yapınız.
  • CPU overvoltage ayarını 1.450V yapınız.
  • Ht over voltage ayarını 1.3v yapın.
  • Vddnb overvoltage ayarını 1.3v yapın.
  • RAM Frequency ayarını ise en düşüğü seç (değer 2 ile çarpıldığında 1333MHz'yi geçmesin).
Sonrasında şu testleri yapın.
  1. OCCT ile 30dk test, sıcaklık Max 80'i geçmesin.
  2. Prime95 ile 30dk torture test, sıcaklık Max 85'i geçmesin.
  3. AIDA64 ile 20dk test, sıcaklık Max 80'i geçmesin.

Şimdi yapmanız gerekenleri sıralıyorum.
  • Yukarıda belirttiğim tüm ayarları aynen uygula fakat CPU Frequency kısmını 238 yapınız.
  • CPU overvoltage ayarını 1.450V yapınız.
  • Ht over voltage ayarını 1.3v yapın.
  • Vddnb overvoltage ayarını 1.3v yapın.
  • RAM Frequency ayarını ise en düşüğü seç (değer 2 ile çarpıldığında 1333MHz'yi geçmesin).
Sonrasında şu testleri yapın.
  1. OCCT ile 30dk test, sıcaklık Max 80'i geçmesin.
  2. Prime95 ile 30dk torture test, sıcaklık Max 85'i geçmesin.
  3. AIDA64 ile 20dk test, sıcaklık Max 80'i geçmesin.
Hocam bendeki Athlon II X2 240 işlemcide FSB normalde 200 iken 205'ten yukarıya çektiğimde
"Warning! System now in safe mode! Please Re-Setting CPU Frequency"
hatası veriyor. Ya güvenli moddan devam edebiliyorum ya da 205'in altına almam gerekiyor. Bu şekilde istediğim frekanslara çıkamıyorum. Çarpan x14 ve daha yukarısı yok. Nedir bu olayın çözümü?

Hocam bendeki Athlon II X2 240 işlemcide FSB normalde 200 iken 205'ten yukarıya çektiğimde.
"warning! System Now'in safe mode! Please re-setting CPU Frequency"
Hatası veriyor. Ya güvenli moddan devam edebiliyorum ya da 205'in altına almam gerekiyor. Bu şekilde istediğim frekanslara çıkamıyorum. Çarpan X14 ve daha yukarısı yok. Nedir bu olayın çözü mü?

Voltaj vermeniz gerekiyor. NB voltageyi 1.25 yapın, CPU Core voltage arttırınız.

Geri
Yukarı