Rehber AMD CrossFireX--Dual Graphics & Nvidia SLI, NVLink

Yazım Yardımcı Oldu mu?

• Evet

Oy: 0 0,0%

• Oy verenlerin toplamı
    4
Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Merhaba, bugün size AMD Dual Graphics hakkında bilgi vericem ve AMD Dual Graphics ve CrossFireX arasındaki farkları anlatıcam.

AMD CrossFireX iki GPU'nun birlikte çalışmasıdır. AMD Dual Graphics AMD marka GPU ve işlemci üzerinde bulunan iGPU'nun ortak olarak çalışmasıdır. Diğer bir şekilde iGPU ile CrossFireX yapmak denilebilir. Peki bu size performans artışı sağlar mı? Cevap evet ama bazen hayır. Daha önce merak ettiğim için oldukça araştırmaya çalışmıştım ve bazı oyun testlerinde iGPU'nun GPU'ya yük olmaya başladığını gördüm. Size basit bir örnek veriyim. Bu örnek daha önce Euro Turk Simulator 2 oynuyanlar için mükemmel olucak. :)

İki adet Scania S730 tırınız olsun. Bu tırları CrossFireX yaparak ikisini sağlam kalın çelik bir bar ile bağladınız diyelim. Bu tırlar R7 240 GPUlar olsunlar.

Yükde Crysis olsun. Ups... bir dakika. Bunu NASA'nın kuantum bilgisayarları kaldıramaz.

O zaman yükümüz Mount & Blade II: Bannerlord olsun. İki tırınız bu yükde sadece 30 FPS alabiliyorlar. Eğer yardıma iGPU'yu sokarsanız, o da Renault Magnum olsun (Ben o kazayı nasıl yapmışım ya?).
1585992415806.png
1585992444948.png
1585990592216.png

Artık üç tır yüke destek veriyor ve 35-45 FPS'e ulaşabiliyorsunuz.

Sonunda oyununuzu bitirdiniz, şimdi sırada Counter Strike: Global Offensive var. Yük oldukça hafif, otobanda yardırıyorsunuz. Scania S730'un maxsimum hızı 130 KM/S, Renault Magnum'un maxsimum hızı 70 KM/S işte Dual Graphics'in ayvayı yediği kısım burası Scania araçlarınız sonunda 85 KM/S (FPS)'e varıyor ancak Magnum o hıza çıkamayacağı için artık iGPU herhangi bir katkı sağlayamıyor ve kendisi tam güçte çalışacağı için CPU'yuda ısıtıcak.

Böylece tırların çektikleri yük artık sadece oyun olmuyacak. iGPU yetişemediği için benim düşünceme göre kasmalar yaşanıcaktır diye düşünüyorum. İki tır size 90 FPS verebilecekken siz 75-85 FPS alıyorsunuz, size hardcore dalacak dropları saymıyorum bile. Dual Graphics'in tek sıkıntısı iGPU artık katkı sağlayamadığında kapanmaması. Buda birçok sorun doğuruyor.

Kısaca Dual Graphics yapabilecek bileşenlere sahipseniz yapın. Bunun dışında:
1585992553599.png

AMD CrossFireX & Nvidia SLI, NVLink
CrossFireX & SLI, NVLink ise sadece parası olan kişiler için desek yeridir. Bazen aşağıdaki videodaki gibi diğer iki GPU tek GPU'lara göre daha iyi görünebilirler. Ancak bizde tek ekran kartına verilen vergiyi (bazen fiyat açısından karlı gözükebiliyor), harcayacağı elektiriği ve her oyunun SLI & CrossFireX desteklemediğini hatırlarsak para bol değilse veya Almanya'lı Uncle'ınız hediye etmemişse yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Şunu da ekleyelim: SLI ve CrossFire 100% düzgün çalışan sistemler değildir. Ikinci ekran kartını takınca performans iki katına çıkmıyor. Aldığınız performans artışı oyundan oyuna göre değişiyor. Bazı oyunlar hiç desteklemiyor. Desteklese dahi sürekli takılmalar ve droplar yaşanıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı