Rehber AMD deneyimim

Çoğu kişi AMD kartları 'paran yoksa alırsın, yazılımsal sıkıntılı' diye tabir ediyor. Ve ben AMD kart ile geçirdiğim deneyimlerimle bu yanlışları düzeltme amaçlı bu makaleyi yazıyorum.

1)- AMD'nin yazılımsal sıkıntıları var mı?

Yalan söylememek gerek ama yazılımsal sıkıntıları var. Ama çoğu forumlarda bu sıkıntılar aşırı abartılıyor. Mesela ben zamanında 22.7.1'den 22.5.1'e geçtim. 22.5.1'de 1 gün içerisinde 2 WattMan aldım sonra 22.8.1'e yükselttim. 22.8.1'i 4 haftadır kullanıyorum 1 kere WattMan almadım. O yüzden WHQL ve recommended diye 22.5.1 indirip WattMan alanları dinlemeyin.

2)- Fiyat performans

Ben çoğu kişi gibi AMD kartları fiyat performans olarak değerlendirsem de, ben şahsen param olsa da AMD alırım. Nedeni nedir diye sorarsanız, sırf NVIDIA almak için o kadar para vereceğime gider işlemci RAM falan alırım. Zaten yazılımsal sorunları düzgün kullanırsanız yaşamazsınız.

3)- WattMan hakkında

WattMan hatası driverin çökmesi ve ayarları resetlemesidir. Çoğunlukla bilinçsiz overclock veya hor kullanım sonucu oluşur. Kartı düzgün kullanırsanız WattMan hatasını zaten almazsınız. Ayrıca AMD zaten bu hataları 5000'den 6000'lere geçerken düzeltti.

4)- İşlemciler hakkında

AMD işlemcilerin yapısı olan zen mimari bence gerçekten bir başyapıt. Biliyorsunuz ki AMD DDR4 platformunda zen mimarisi sayesinde Intel'in DDR5 platformundaki 12900K'yı yakalamayı hatta geçmeyi başardı. AMD işlemcilerin bir avantajı daha var, anakartları çok ucuza bulunabiliyor. Mesela LGA1700 bir işlemci olan i3 12100F'in anakartı en ucuz 1300 taş çatlasa 1200 lira. Ama AMD tarafında 700 liraya bile anakart bulunabiliyor.

5)- AMD'nin çıkaracağı yeni ekran kartları, işlemciler hakkında

AMD işlemci ve ekran kartı olarak 7000 serilerini çıkartıyor. Şu an performansları altını çiziyorum tamamen belirlenmedi. Ama benim görüşüm olarak, AMD ve Intel birbirine çok yakın ilerleyecek. Fiyatlandırma konusu daha belli olmadığı için daha fazla bir şey diyemeyeceğim.

Evet, bu benim ilk makalemdi, hatalarım olabilir. Okuduysanız okuduğunuz için teşekkürler ve iyi sosyaller dilerim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazınızdan ötürü öncelikle teşekkürler. Ben de görüşümü belirtmek isterim.
NVDIA kartların söylediğiniz gibi marka değeri var. Yıllardır bu piyasada olduğu için marka değerini ekliyor gerçekten.
Wattman konusuna gelince. Geçen hafta bir sistem topladım ve içinde RX6600 armor var.
Size katılmadığım nokta şu ki 'Kartı düzgün kullanırsanız Wattman hatasını zaten almazsınız' sözü tamamen yanlıştır. Çünkü ekran kartı boşta olduğu durumda dahi Wattman aldığım zaman oldu şu 1 hafta içerisinde.
Kullanıcıya göre değişir fakat şahsi düşüncem: Bu kadar paralar verip bu can sıkıcı durumla karşılaşmak hoşuma hiç gitmedi. Kesinlikle parasını verip NVDIA almayı tercih ederim.
İşlemciye gelince kesinlikle başarılılar. Sadece 3 ve 5 serisine koydukları stok fanlar bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor.

Wattman hatası tam olarak ne oluyor? Nasıl oluyor? Laptopa bir zararı olur mu?
Hocam siz oyun oynarken mesela driver çöküyor ve siyah ekran oluyor. Bi süre sonra geçiyor geçmezse tuştan kapatıyorsunuz. Sizin yaptığınız ayar varsa onları sıfırlıyor. PC'yi yeniden başlatıyorsunuz düzeliyor.

Wattman hatası tam olarak ne oluyor? Nasıl oluyor? Laptopa bir zararı olur mu?
Sürücünün kendi ayarlarını sıfırlaması durumudur. Sebebi çeşitli şeylere bağlı olabilir. Hiç bu hatayı almaya da bilirsiniz. Ancak alma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Bilgisayar durduk yere mavi ekran verip takılabilir.

Yazınızdan ötürü öncelikle teşekkürler. Ben de görüşümü belirtmek isterim.
NVDIA kartların söylediğiniz gibi marka değeri var. Yıllardır bu piyasada olduğu için marka değerini ekliyor gerçekten.
Wattman konusuna gelince. Geçen hafta bir sistem topladım ve içinde RX6600 armor var.
Size katılmadığım nokta şu ki 'Kartı düzgün kullanırsanız Wattman hatasını zaten almazsınız' sözü tamamen yanlıştır. Çünkü ekran kartı boşta olduğu durumda dahi Wattman aldığım zaman oldu şu 1 hafta içerisinde.
Kullanıcıya göre değişir fakat şahsi düşüncem: Bu kadar paralar verip bu can sıkıcı durumla karşılaşmak hoşuma hiç gitmedi. Kesinlikle parasını verip NVDIA almayı tercih ederim.
İşlemciye gelince kesinlikle başarılılar. Sadece 3 ve 5 serisine koydukları stok fanlar bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor.
Görüşünüz için teşekkürler. Ben o düzgün kullanırsanız cümlesini şundan yola çıkarak yaptım , ailemin bi ferti zamanında fişi çektiğinde ilk wattmanımı aldım. Ondan önce hiç almamıştım. Şimdi de elektrik kesintilerinde ani kapanmalarda alıyorum sadece o da zaten sadece ayarları sıfırlıyor. PC açıkken sadece 22.5.1'de wattman aldım.

NVIDIA'nın pahalı olmasının sebebi marka ünü cart curt.
Ben size pahalı olmasının sebebi mi söyleyeyim.
Çünkü birçok frima ile anlaşması var.
Örnek vermem gerekirse o paraya işlemci yükseltirim diyen kişi şunu bilmiyor en çok işlemci gereksinimi olan Adobe programlarınım NVIDIA ile anlaşması sayesinde bu GPU lae bir nevi bu programlarda işlemci yerine de kullanılabiliyor.
Ayrıca kaçınız bana NVIDIA tarafındaki, broadcast, reflex gibi teknolojilerinin AMD tarafında da olduğunu söyleyebilir?
Şu anlayın NVIDIA deneysel bir şirketir saçma sapan canvas gibi bir uygulama yapıp bunu geliştirip ileride bir sürü geliştirici hatta oyun motorunda kullanılabilecek grafik seviyesinde şaşırmayın.
İşte aradaki 2kat fiyat farkı bu yüzden NVIDIA size sadece FPS veya sorunsuzluk satmıyor, diğer programlar ile %100 uyumluluk deneysel programlar da beraberinde sunuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı