AMD ekran kartı düşük fan hızı

3lackbess

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhaba, birkaç gün öncesinde ikinci el bir AMD ekran kartı satın almıştım. Daha öncesinde "MSI Gaming GTX 960 4 GB" kullanıyordum. Eski ekran kartımın soğutması çok iyiydi, oyunlarda 60 dereceleri pek geçmiyordu. Yeni aldığım ekran kartımda "Sapphire Nitro+ RX 580 8 GB" fanların otomatik halinde çok verimsiz olduğunu fark ettim ve bu konuda belki benim gibi acemi arkadaşlara biraz farkındalık kazandırabilirim diye düşündüm.

Yapmış olduğum GTA 5 oyun testinde bu otomatik fanların ne kadar yetersiz olduğunu fark ettim ve bunu sizler ile paylaşmak istiyorum.

79-80derece.png

Yukarıda görmüş olduğunuz ekran resminde fan hızları otomatikte ve kartın sıcaklığı 79 dereceye gelmesine rağmen fanlar 750RPM'de dönüyor. Fanların Max. Dönüş hızlarına baktığım zaman 3250RPM olduğunu gördüm. Sıcaklık yer yer 80 dereceleri buldu. (Test GTA 5'de Ultra grafik ayarlarında yapıldı.)

Daha sonra oyunu alt sekmeye almadan, oyun içerisindeyken alt+r komutunu kullanarak AMD Radeon ayarlarını açtım ve fan hızlarını kendim tekrar ayarlayıp kaydettim. Aradan birkaç dakika geçti ve göreceğiniz üzere ekran kartında tam 20 derecelik bir soğuma meydana geldi.

58-59derece.png

Gördüğünüz üzere fan hızlarını manuel olarak ayarladıktan sonra 20 derecelik net bir ısı düşüşü oldu. Ayrıca oyunun hiçbir ayarını değiştirmedim, test esnasında tek değişen şey fan hızlarıydı. Fan hızlarını nasıl ayarladığımı bilmeyen benim gibi yeni başlayan arkadaşlar için;

ayar.png

1. Oyun içerisindeyken alt+r fonksiyonu ile Radeon ayarlarını açın.
2. Daha sonra sol üst sekmeler arasından "performans" sekmesini seçin.
3. Ardından "ayarlanıyor" seçeneğini seçin.
4. Son olarak da ekranda görülen "fan ayarı" kısmını etkin hale getirin ve bununla beraber gelişmiş kontrol seçeneğini de etkin hale getirin.

Birçoğunuz bu ayarları gayet iyi biliyordur eminim ancak benim gibi ilk defa AMD ekran kartı alan veya AMD sistemlere yeni geçen arkadaşların belki işine yarayabilir. Sizin de eklemek istediğiniz bir durum varsa lütfen yorumlarda belirtin. Teşekkürler. :)

Dediğim gibi ekran kartına daha öncesinde hiçbir müdahalede bulunmadım ama 80 derecelere kadar çıkabiliyordu. Fanların dönüş hızı otomatikte olmasına rağmen çok yavaştı ve bunu çok basit bir ayarlar 20 derece aşağıya düşürdüm. Fanların tepkiselliği ne yazık ki çok düşük.
Bahsettiğiniz akıllı fan özelliğinden benim kartımda bulunduğundan emin değilim. Ayrıca çok da eski sayılmayacak güncel bir ekran kartında böyle bir durumun yaşanması çok saçma bence.

Evet bende XFX RX 590 kullanıyorum kartın otomatik ayarlarında 86 dereceye kadar ulaştı ve sadece %50 fan hızında çalışıyordu :D Şuan sıcaklık değerleri iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yapmış olduğunuz fan ayarları ile başka oyunlarda ve ekran kartı test programlarında da test edin derim.

Evet bende XFX RX 590 kullanıyorum kartın otomatik ayarlarında 86 dereceye kadar ulaştı ve sadece %50 fan hızında çalışıyordu :D Şuan sıcaklık değerleri iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yapmış olduğunuz fan ayarları ile başka oyunlarda ve ekran kartı test programlarında da test edin derim.
GTA5 ile birlikte Rainbow Six ve BF1 oyunlarında da bu testleri yaptım ve birbirine çok yakın sonuçlar çıktı 😁 Yapmış olduğum bu fan ayarlarını global ayar olarak kaydettim. Bilgisayar boştayken otomatik ayara geçiyorum. Böylelikte fanlar sistem boştayken dönmüyor ve hem enerji tasarrufu hem de daha düşük ses sağlamış oluyorum. Ancak ayarları her oyun için ayrı ayrı yapmama rağmen nedense ayarlar geçerli olmuyor. Bu yüzden her seferinde global ayarlar üzerinden fan hızlarını yeniden düzenlemem gerekiyor. 😭

GTA5 ile birlikte Rainbow Six ve BF1 oyunlarında da bu testleri yaptım ve birbirine çok yakın sonuçlar çıktı 😁 Yapmış olduğum bu fan ayarlarını global ayar olarak kaydettim. Bilgisayar boştayken otomatik ayara geçiyorum. Böylelikte fanlar sistem boştayken dönmüyor ve hem enerji tasarrufu hem de daha düşük ses sağlamış oluyorum. Ancak ayarları her oyun için ayrı ayrı yapmama rağmen nedense ayarlar geçerli olmuyor. Bu yüzden her seferinde global ayarlar üzerinden fan hızlarını yeniden düzenlemem gerekiyor. 😭
Görsele eklemiş olduğum hızlı başlatma ayarını kapatmanız lazım yoksa Radeon ayarları sıfırlanıyor. Yalnız otomatik ayara geçmenize gerek yok. Fanlar sürekli çalışırsa bir zararı olmaz. Zaten boşta iken düşük ayarlarsınız düşük devirde çalışır.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 150

Yeni konular

Geri
Yukarı