Çözüldü AMD ekran kartı fan kontrol edilmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

imnotagamer

Megapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Elektronik Mühendisi
AMD'ye yeni geçtim sayılır, 1 ay oldu ekran kartını alalı ama garip bir sorun yaşıyorum. Ekran kartı fan hızını Adrenalin uygulaması üzerinden kontrol edemiyorum.
Uygulamada fan hızını "Varsayılan" olarak seçtiğimde ayarlar şöyle oluyor:

Fan hızı default.png

Ancak oyun içinde hiç de öyle değil. Sıcaklık 70°C'yi geçmesine rağmen %25-%35 arası seyrediyor fan hızı. Mesela bir örnek:

cyberpunk.png

Fanı kendim özel olarak ayarlamak istiyorum ve şu değerleri giriyorum.

fan speed manual.png

Bu sefer de sıcaklık 50 derece civarı iken fan %100 çalışıyor.

Bu konuda yardımcı olabilecek olan var mıdır?

Çözüm
Sizin yaptığınız özel bir ayar var mı?

Hocam sorun tamamen BIOS kaynaklı o yüzden fan ayarı % olarak yanlış ayarlanıyor, ayarlamak istedeğin fan devrini -15 olarak girmelisin örnek olarak %50 fan ayarmak için 35 ayarlamalın. Benim kullandığım ayarlara bakabilirsin.
Galiba Afterburner'ın ekran kartı ayarları, AMD'nin ayarlarını baskılıyor. Bunlar da benim ayarlarım:

Eki Görüntüle 1959296
Evet varsayılan ayarlarda öyleymiş.

Ama kendim ayarlayınca Afterburner kapalı olmasına rağmen 50 derecede %100 olmasına anlam veremedim.

Evet varsayılan ayarlarda öyleymiş.

Ama kendim ayarlayınca Afterburner kapalı olmasına rağmen 50 derecede %100 olmasına anlam veremedim.
Afterburner'ı silip, AMD ayarlarından ayarlarınızı kontrol edip tekrar bakın. Düzelecektir muhtemelen. Afterburner arka planda kapalı bile olsa ayarları baskılıyor.

Afterburner'ı silip, AMD ayarlarından ayarlarınızı kontrol edip tekrar bakın. Düzelecektir muhtemelen. Afterburner arka planda kapalı bile olsa ayarları baskılıyor.
Sildim, fanı kendi istediğim gibi ayarladım ama yine %100'e doğru gidiyor sıcaklık düşükken.

Sizin fan ayarlarını alttaki Fine Tuning seçeneğini açıp paylaşır mısınız? Birebir aynısını yapayım.

Olmadı, yani 56 derecede sabitleniyor ama %65 civarı fan hızıyla çalışıyor kart. Halbuki %50'lerde olması lazım bu sıcaklıkta. Kaldı ki en fazla %57 ayarlamışım yani neden yükseliyor anlamadım.

Yardımcı olabilecek arkadaş yok mudur? Eski sürücülerde de aynı şekilde çalışıyor.

Dün yardımcı olan @241046 arkadaşa teşekkür ederim. Onun fan ayarlarını yapınca da bu şekilde oluyor sonuçlar. Fan hızı direkt %75'e çıkıyor sıcaklıklar düşük olmasına rağmen.

Fan Manual Control and Stress Test.jpg

Güncelleme:

Şöyle bir şey yaptım. Fan kontrolünü yapmayıp sadece ekran kartı undervolt işlemini yaptım. Bu sefer de fan hızı %30-35 arasında kaldı, sıcaklık 75'lere dayandı.

WhatsApp Görsel 2023-09-29 saat 20.59.32_fa5c566e.jpg

Son düzenleme:
Kartın üstünde BIOS Switch varsa diğer BIOS'a geçmeyi deneyin. Sapphire kartların fan curve ayarları biraz sıkıntılı.
Benim kartta Dual BIOS desteği yokmuş, ona da bakmıştım.

Arkadaşlar yok mu başka çözüm yolu bilen?

Son düzenleme:
AMD'nin Pro sürümünü kurun kurulum için adrenalin Edition'u kurduğunuz yükleyiciyi ikinci kez açın ve ekran kartınızın modelinin yazdığı yerin sağında sürüm yazar sürümün üstüne tıkladığınızda Pro sürümü karşınıza çıkacaktır.

Geri
Yukarı