Çözüldü AMD ekran kartı fan kontrol edilmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

imnotagamer

Megapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Elektronik Mühendisi
AMD'ye yeni geçtim sayılır, 1 ay oldu ekran kartını alalı ama garip bir sorun yaşıyorum. Ekran kartı fan hızını Adrenalin uygulaması üzerinden kontrol edemiyorum.
Uygulamada fan hızını "Varsayılan" olarak seçtiğimde ayarlar şöyle oluyor:

Fan hızı default.png

Ancak oyun içinde hiç de öyle değil. Sıcaklık 70°C'yi geçmesine rağmen %25-%35 arası seyrediyor fan hızı. Mesela bir örnek:

cyberpunk.png

Fanı kendim özel olarak ayarlamak istiyorum ve şu değerleri giriyorum.

fan speed manual.png

Bu sefer de sıcaklık 50 derece civarı iken fan %100 çalışıyor.

Bu konuda yardımcı olabilecek olan var mıdır?

Çözüm
Sizin yaptığınız özel bir ayar var mı?

Hocam sorun tamamen BIOS kaynaklı o yüzden fan ayarı % olarak yanlış ayarlanıyor, ayarlamak istedeğin fan devrini -15 olarak girmelisin örnek olarak %50 fan ayarmak için 35 ayarlamalın. Benim kullandığım ayarlara bakabilirsin.
@HiyarliEkmek78 Hocam Pro sürümünü kuracaktım ama 2022'den sonra güncelleme almamış.
1696956298710.png

Son güncelleme:

DDU ile güvenli modda sürücüyü kaldırıp tertemiz kurulum gerçekleştirdim ama fan sorunu düzelmedi. Birazdan Afterburner kurup onunla kontrol etmeyi deneyeceğim.

2. Güncelleme:

Tekrar güvenli modda DDU ile güncel sürümü kaldırıp çoğu kişinin önerdiği 23.8.2'yi kurdum ama hâlâ sorun devam ediyor. Özel ayar yapınca fan hızı %75 oluyor oyunu açar açmaz veya stres testini başlatır başlatmaz.

Hocam ekran kartını servise gönderdim, serviste değişim kararı çıktı ve sıfır kart teslim edildi. Eve geldim, test ettim. GPU sıcaklığı ile hotspot sıcaklığı arasındaki fark 15-20 derece bandına düştü ama fan hızı yine bir garip. Daha neyi deneyeceğim bilmiyorum.

Şimdiye kadar denediklerim:

- AMD Cleanup Utility ve Display Driver Uninstaller programlarıyla ayrı ayrı olarak sürücüleri güvenli modda kaldırıp 23.8.2 , 23.9.1 , 23.9.3 , 23.5.2 gibi birçok sürücüyü denememe rağmen yine kararsız çalışmaya devam etti fanlar.
- Windows Fast Boot seçeneğini kapatıp yeniden denedim ama olmadı.
- MSI Afterburner ile kontrol etmek istediğimde yine aynı hızlara ulaştığını gördüm.
- Clear CMOS yaptım, CMOS reset yaptım, BIOS pilini çıkarıp taktım ama yine çözüm olmadı.
(AMD Adrenalin’de başka hiçbir ayar yapılmadı, işlemciye overclock yapılmadı).

3. güncelleme:

Bugün bilgisayara format atacağım. Düzelmezse artık ne yapacağım konusunda hiçbir fikrim yok.

Son düzenleme:
Sizin yaptığınız özel bir ayar var mı?

Hocam sorun tamamen BIOS kaynaklı o yüzden fan ayarı % olarak yanlış ayarlanıyor, ayarlamak istedeğin fan devrini -15 olarak girmelisin örnek olarak %50 fan ayarmak için 35 ayarlamalın. Benim kullandığım ayarlara bakabilirsin.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    27,2 KB · Görüntüleme: 31
Çözüm
Vay arkadaş ya, bu kadar basit miymiş. 2 ay aradım, taradım. Sormadığım yer kalmadı. Sapphire bile sorunun AMD yazılımından kaynaklandığını öne sürüp topu AMD'ye attı. Sorunu gördük aynı sistemde test ettik AMD'ye ilettik diyene kadar bizim biosta sorun var demiyorlar. Vallahi ayar oldum adamlara ya, o kadar uğraştırdılar.

1699021379279.png

Şimdi şöyle bir ayar yaptım ve tam istediğim gibi oldu hocam. Ama -15 olmuyor sanki biraz daha fazla gibi geldi bana. Sanki -21 kadar bir sapma vardı yanlış hesaplamadıysam.

Çok teşekkür ederim. Sağ olun, var olun. ☺️

1699021290872.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı