Çözüm AMD ekran kartlarında coil whine

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Arkadaşlar coil whine bildiğiniz üzere bobin kaynaklı bir sorun ve oldukça can sıkan bir problem, günümüz ekran kartlarının birçoğunda bu problem mevcut, kullanıcılar bu sorun ile çok fazla karşılaşabiliyor. Bu sorun ekran kartlarının temel saat hızlarını aştığı zaman ortaya çıkıyor ve bobinlerden yüksek ses gelmeye başlıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için undervolt işlemi uygulamanız gerekiyor. Evet performans çok az düşecek fakat ses tamamen ortadan kalkıyor. Bunu yapmak çok basit bilgisayarınızda yüklü olan AMD software uygulamasını açmak ve daha sonra yukarıda yer alan performans kısmından ayarlanıyor bölümüne girmeniz, açılan ayar kısmında GPU ayarı kısmını etkin hale getirmeniz gerekiyor. Aşağıda yer alan minimum, maksimum ve voltaj kısmında gerekli ayarlamaları mevcut kartınıza göre yapmanız gerekiyor, minimum frekans ayarı ile oynamanızı tavsiye etmem maksimum olan kısma ise sahip olduğunuz ekran kartının üretici firma tarafından belirlenen bir temel saat hızı bulunuyor o değeri girmeniz gerekiyor, daha sonra voltaj kısmına ise mevcut voltaj değerinden -10 şeklinde düşerek denemeniz gerekiyor, hata verene kadar düşürüp test edebilirsiniz hata verdiğinde voltajı eski hata vermeyen değere alabilirsiniz. Aynı model kartlarda bile bazen voltaj değeri aynı olmayabiliyor aşağıya kendi ekran kartımda kullanmış olduğum değerleri paylaşıyorum umarım faydam dokunmuştur. Bu arada mevcut sürücünüzün önerilen yani ( WHQL ) olduğundan emin olun.

Adsız.jpg

Bildiğim kadarıyla coil whine durumunda akım ne kadar artarsa gürültü de o kadar artıyor. Akımı düşük tutmak için maks. power'i düşürmek gerekiyor. Çekirdek hızını düşürmeniz bunu sağlar fakat undervolt etmeniz akımın artmasına sebep olacağından gürültü daha da artar. Yani ikisi birlikte yapıldığında işe yarayabilir fakat undervolt yapmamak daha iyi olur.

Bildiğim kadarıyla coil whine durumunda akım ne kadar artarsa gürültü de o kadar artıyor. Akımı düşük tutmak için maksimum Power'i düşürmek gerekiyor. Çekirdek hızını düşürmeniz bunu sağlar fakat undervolt etmeniz akımın artmasına sebep olacağından gürültü daha da artar. Yani ikisi birlikte yapıldığında işe yarayabilir fakat undervolt yapmamak daha iyi olur.

Benim kart stok ayarlarda tam yükte 160-170W görebiliyor 100W üzerinde bobinlerde ağlama başlıyor çözümü bir tek burada bulabildim temel saat hızında en sağlıklısı oluyor ortalama 70-80Wlara kadar düşüyor güç kullanımı çok fazla bir performans kaybı da yaşamadım belki %5 o sesi çekmektense böyle olması daha mantıklı geldi bana yalnız maksimum Power demişsiniz akımı düşük tutmak için bunu başka türlü nasıl yapabilirim, çekirdek hızını düşürmenin dışında? Voltaj konusunda haklısınız aslında 1130 da 1200 de pek bir şey değiştirmiyor ne sıcaklık ne de ses konusunda.

Benim kart stok ayarlarda tam yükte 160-170W görebiliyor 100W üzerinde bobinlerde ağlama başlıyor çözümü bir tek burada bulabildim temel saat hızında en sağlıklısı oluyor ortalama 70-80Wlara kadar düşüyor güç kullanımı çok fazla bir performans kaybı da yaşamadım belki %5 o sesi çekmektense böyle olması daha mantıklı geldi bana yalnız maksimum Power demişsiniz akımı düşük tutmak için bunu başka türlü nasıl yapabilirim, çekirdek hızını düşürmenin dışında? Voltaj konusunda haklısınız aslında 1130 da 1200 de pek bir şey değiştirmiyor ne sıcaklık ne de ses konusunda.
Ayarlama sekmesinde Güç ayarlama diye alt bir sekme var. Oradan Güç limitini -%6'ya kadar düşürebiliyorsunuz. Büyük ihtimal sesi azaltır ama performanstan da kayıp olur.

Geri
Yukarı