AMD ekran kartlarından nefret ediyorum

Yer
Kastamonu
Arkadaşlar selam, bugün bir sıkıntımdan bahsedeceğim.
Ekran kartım: AMD Sapphire R7 260X GDDR5 128 bit.
Güncel driver: 6/21/2021 Windows 10 Pro / AMD Adrenalin Edition.
Arkadaşlar şimdi size 2 farklı olay anlatacağım.
Valorant, CS:GO gibi oyunlarda bir tam ekran bir de letterbox / Black bar ekran dediğimiz 2 tür görüntü vardır:
Tam ekran:

valorant-gameplay.jpg

Letterbox / Black bar ekran.

VALORANT-Win64-Shipping_2021_08_28_07_19_23_223.jpg

Arkadaşlar sorun şu ki oyunu Black barlı oynadığınız zaman input lag, karakter küçülmeleri, oyundan soğuma, aim geliştirememe vb. sorunları oluşuyor. Benim CS:GO'dan 5:4 yani 1280x1024 oynama alışkanlığım var ve Valorant'ı 5:4 açtığım zaman Black bar sorunu yaşıyorum. Onu geçin, monitörüm en fazla 1600x1200p destekliyor ve bu çözünürlükte 4:3. oyunu Ultra ayarda Ultra çözünürlükte oynamak istesem ( Max çözünürlük 1600x1200) oyun Black barlı açılıyor. Siz şimdi neden 16:9 oynamıyorsunuz diyeceksiniz. Gerçekten bana göre 1600:900 ya da 1440x900 oynamak oyunu benim için berbat bir hale getiriyor. Ve bu yüzden oyundan soğudum. 4:3 ve 5:4 çözünürlükler dışında hepsi tam ekranda çalışıyor fakat ben diğer vb. çözünürlüklerde oynadığım zaman oyunu demir eloda ( patates ligi) gibi oynuyorum. Karakterlerin kafaları havuç gibi IP ince.

En büyük soruna gelelim.
Black barı kaldırıp stretched dediğimiz ekran genişletme olayı var. Yani Black barı kaldırıp, 5:4 çözünürlüğü ya da 4:3 çözünürlüğü tam ekrana genişletebiliyorsunuz.
Fakat AMD tarafında bu işler patates çuvalı.

NVIDIA ayarlarından çok basit bir şekilde özel çözünürlük oluşturarak ekranı genişletebiliyorsunuz. Ekran stretched olup rahat bir şekilde aiminizi geliştirebiliyorsunuz.

Fakat AMD tarafına gelirsek, evet onda da özel çözünürlük olayı var ama bir işe yaramıyor arkadaşlar. Çoğu arkadaşımız bundan muzdarip. Özel çözünürlüğü iyi tamam yapıyorsunuz fakat olmuyor. Görüntüyü adrenalin ayarlarından tam ekran yapıyorum fakat olmuyor. Bazıları GPU ölçeklendirme aç vb. diyor fakat GPU ölçeklendirmeyi açtığınız zaman fabrika ayarlarındaki Hertz ayarlarına dönüyor. Mesela çoğu 60 Hertz monitör 75'e çıkartılabiliyor fakat GPU ölçeklendirme açıldığı zaman 60'a sabitleniyor. Ve Hertz'in düşmesi rekabetçi Online oyunlar için inanılmaz dezavantaj. Ve 75'e alıştığınız için acayip kasıyor gibi geliyor.

1600x1200 çözünürlük olup AMD ekran kartına sahibim ve Valorant otomatik olarak Black barlı açılıyor. Gerçekten bir ayar yapılsın.
Yakın zamanda monitörü değiştirmek zorunda kalacağım. :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıkıntı black barları kaldıramamanız mı? Adrenalin'den şu seçeneği işaretlemeniz yeterli. Çözünürlük fark etmeksizin black bar görmemeniz gerek.

1663694901309.png

Özel çözünürlük oluşturma kısmını yine Adrenalin'den yapabilirsiniz.

Ben de taş tabletlerden nefret ediyorum hocam hem çok kalın ve ağır hem de yazı yazmak için çok uğraşmak lazım ki yazı yazarken gürültü çıkarması da ayrı bir sorun. Onun yerine iPadler varmış baya iyi diyorlar.

Sıkıntı Black barları kaldıramamanız mı? Adrenalin'den şu seçeneği işaretlemeniz yeterli. Çözünürlük fark etmeksizin Black bar görmemeniz gerek.

Eki Görüntüle 1523140

Özel çözünürlük oluşturma kısmını yine Adrenalin'den yapabilirsiniz.

Yanıtınız için teşekkürler fakat tam panel yapıp ve özel çözünürlük oluştursam bile Valorant'a özel olarak, olmuyor maalesef.

Ben de taş tabletlerden nefret ediyorum hocam hem çok kalın ve ağır hem de yazı yazmak için çok uğraşmak lazım ki yazı yazarken gürültü çıkarması da ayrı bir sorun. Onun yerine IPad'ler varmış bayağı iyi diyorlar.

Anlamadım :D

Geri
Yukarı