AMD Ekran Kartlarının DirectX 12 desteği

Türkiye gibi elektronik pazarının büyük olduğu bir sektörde kullanıcıların takım tutarcasına marka fanatikliğinin yapılması maalesef kullanıcının endişelerinden faydalanılması, fiyatlarda büyük dengesizliklere sebep oluyor.

Bu foruma uğramadan önce bende de sadece "MSI veya ASUS alırım" ideolojisine sahiptim ama @EgehanOrçun sayesinde AMD Ekran Kartlarına ve özellikle SAPPHIRE markasının uğradığı haksızlığı görüp alacağım ve tavsiye edeceğim ürünleri gönül rahatlığı ile düşünüp söyleyebiliyorum.

Büyük emeğin var teşekkür ederim.

DX12 daha çok yazılım geliştiricilerin işine yarayacaktır (Oyun firmaları). Bireysel kullanıcıların DX12 ile performans artışı beklemeleri bence hayal ürünü. Performans artışını yazılımcılar sömürecek. Örnek veriyorum forza 5 oyunu dx12 desteklesin. GTX 970 kullanıcısı olan birisi bu oyunu dx12'de, max ayarlarda 70fps ort. ile oynayabilecek. Eğer geriye dönük dx11 grafik ayarı olmazsa ben performans artışını nasıl anlayacağım? Bence en azından GTA V gibi bir kaç oyuna dx12 api update gelmeli ki biz de bu performans artışına gözle şahit olalım. Aksi halde ben yemişim yeni çıkan bir oyunun altyapısını, dx desteğini... Prof. gamer grafiğe bakmıyor ki. Headshot'a bakıyor. Neyse sonuçta dx12 destekli oyun çıkacak ve biz de göreceğiz...

280/280X, R7 370 gibi kartlarla da DX. 12 gerektiren oyunları oynayabilirsiniz. Yine de DX. feature level 12.0 ve 12.1'e göre bazı eksikleri var. Ancak bu, en azından şimdilik sorun yaratmayacak gibi görünüyor. Tabii ileride ne olur bilemeyiz.

Şuan DX. 12'yi tam anlamıyla destekleyen bir ekran kartı olmadığını da hesaba katarsak incelememiz gereken en önemli özellik DX. feature level 11.1 yani temel API desteğidir. Çünkü bu özellik DX. 12'yi kullanabilmemizi sağlıyor.

Bereket ki hem AMD'nin hem nVidia'nın çoğu ekran kartının DX. feature level 11.1 desteği vereceği ön görülüyor. Yani çoğu ekran kartıyla DX. 12'yi kullanabileceğiz.
nVidia için Fermi mimari ve üstü, AMD için HD 7700 serisi ve üstü DX. 12'yi destekleyecek.

AMD ve Nvidia ekran kartlarının DX. 12 performansının karşılaştırıldığı son testler yayınlanmış. AMD 2012'de HD 7970 ile başladığı "asynchronous compute" özelliğinin meyvesini yemiş gibi görünüyor. En azından şimdilik, güncel kartlarda AMD ekran kartları DX. 12'den daha fazla faydalanacak gibi görünüyor.

AMD clobbers Nvidia in updated Ashes of the Singularity DirectX 12 benchmark | ExtremeTech

Yakında videolu testler gelir. O zaman görsellerden ibaret olan testlere bakmamız gerekmeyecek. Onu bunu boşverin, kendi DX12 testmizi neden kendimiz yapmıyoruz? :)
1.png

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı