AMD Ekran Kartlarının DirectX 12 desteği

Egehan Orçun

Kilopat
Daha fazla  
Bir süredir forumda AMD ekran kartların DirectX 12 desteği konusundaki kafa karışıklığını görüyordum. Modaretör arkadaşlarla konuşmalarımda da bir çözüme varamadık. 3. parti siteler ve kaynaklara pek itimat edilmediğini gördüm. Bu yüzden AMD ile temasa geçtim. Kısa süren bir mesaj trafiğinden sonra tarafıma bu mesaj gönderildi.

"Dear Eqehan,
Response and Service Request History:
I understand that after you are wondering what feature level AMD GCN discrete graphics cards support. If missed any information about your issue please let me know, as my suggestions may change.
All AMD GCN 1.0 discrete graphics cards support DX11.1 feature level. In addition, the following AMD GCN 1.1 and 1.2 graphics cards support DX12.0 feature level.
R9 Fury X
R9 Fury
R9 Nano
R9 390X
R9 390
R9 295X2
R9 290X
R9 290
R9 380X
R9 380
R9 285
R7 360
R7 260X
R7 260
A DirectX feature level defines the level of support a graphics card gives while still supporting the underlying specification. Even though a GCN 1.0 capable card may not support feature level 12.0, it still supports and is capable of using DX12. More information about DX feature levels can be found here. Demystifying DirectX 12 support in Windows 10: What AMD, Intel, and Nvidia do and don’t deliver | ExtremeTech
If you have any other questions or concerns, please do not hesitate to reply to this e-mail directly and I will try to provide any additional information that you may require.
Please be advised that this service request will be permanently closed if you do not reply within 10 days. If more time is needed to respond to my e-mail above, please let me know and I will ensure that this service request remains open for you.In order to update this service request, please respond, leaving the service request reference intact.
Best regards,
Matt B
AMD Global Customer Care"

Mesajdan da anlaşılacağı üzere GCN 1.0 mimarili ekran kartları DX 11.1 feature level desteklerken, GCN 1.1 ve GCN 1.2 mimarili ekran kartları (yukarıda isimleri verilmiş olan) DX. 12 feature level destekliyor.

Ayrıca DX. 11.1 feature level desteği olan ekran kartlarının feature level 12.0'ı desteklemediği halde DX. 12'yi desteklediği ve kullanabileceği belirtilmiş. (Bu zaten bildiğimiz bir şey ama konuya hakim olmayan arkadaşlarımızı bilgilendirmek adına belirtmek istedim.)

@JaroxJamaica @SypeR

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir süredir forumda AMD ekran kartların DirectX 12 desteği konusundaki kafa karışıklığını görüyordum. Modaretör arkadaşlarla konuşmalarımda da bir çözüme varamadık. 3. parti siteler ve kaynaklara pek itimat edilmediğini gördüm. Bu yüzden AMD ile temasa geçtim. Kısa süren bir mesaj trafiğinden sonra tarafıma bu mesaj gönderildi.

Mesajdan da anlaşılacağı üzere GCN 1.0 mimarili ekran kartları DX 11.1 feature level desteklerken, GCN 1.1 ve GCN 1.2 mimarili ekran kartları (yukarıda isimleri verilmiş olan) DX. 12 feature level destekliyor.

Ayrıca DX. 11.1 feature level desteği olan ekran kartlarının feature level 12.0'ı desteklemediği halde DX. 12'yi desteklediği ve kullanabileceği belirtilmiş. (Bu zaten bildiğimiz bir şey ama konuya hakim olmayan arkadaşlarımızı bilgilendirmek adına belirtmek istedim.)

@JaroxJamaica @SypeR
DX 12 Feature Level konusunda, Nvidia'nın AMD'ye göre ekran kartlarına daha ileri seviyede destek vereceğini anlamış oluyoruz. AMD' nin yeni serisi olan R9 3XX kartlar bile Dx 12.0 da kalıyor. Açıkça belli oluyor ki, AMD, Nvidia'nın gerisinde kalmaya devam edecek.

@JaroxJamaica @SypeR

Eğer AMD tarafından böyle bir dönüt geldiyse bunu resmi bir cevap ve kaynak olarak kabul edebiliriz. Şansın varmış ki AMD bu konu hakkında cevap vermiş. :)

Bilgilendirme için teşekkürler. Müsait bir zamanda asıl kaynağı düzenliyorum.

Dipnot: Buradan şu sonuç çıkıyor. Tonga ile hafif modifikasyona uğramış olan mimari maksimun Feature Level 1 (12_0) destekliyor. Diğer kartlar temel destek olan API yani 11_1 alıyor.

DX 12 Feature Level konusunda, Nvidia'nın AMD'ye göre ekran kartlarına daha ileri seviyede destek vereceğini anlamış oluyoruz. AMD' nin yeni serisi olan R9 3XX kartlar bile Dx 12.0 da kalıyor. Açıkça belli oluyor ki, AMD, Nvidia'nın gerisinde kalmaya devam edecek.

Bu sonucu yazının hangi kısmından çıkardınız ben pek anlayamadım. İngilizcem yetmedi bazı yerlerine gerçi. Aydınlanma amacıyla soruyorum. AMD pek çok kartına DX12 desteği verecekmiş gibi geldi bana. NVIDIA ile alakayı kuramadım açıkçası.

@JaroxJamaica @SypeR

Egehan bu arada güzel yazı olmuş. Kutlarım :)

Mailin tamamı burada.
amd email.PNG

Bu sonucu yazının hangi kısmından çıkardınız ben pek anlayamadım. İngilizcem yetmedi bazı yerlerine gerçi. Aydınlanma amacıyla soruyorum. AMD pek çok kartına DX12 desteği verecekmiş gibi geldi bana. NVIDIA ile alakayı kuramadım açıkçası.

Egehan bu arada güzel yazı olmuş. Kutlarım :)
Biraz araştırırsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Şansın varmış ki AMD bu konu hakkında cevap vermiş. :)

Ben bu tarz firmaların bilgi vermeyeceğini ya da bilgi saklayacağını pek sanmıyorum. (Ancak bunu yapanlar oldu yine de olacaktır.) Zaten iletişime geçtikten çok kısa bir süre sonra geri dönüş aldım. Ancak talep ettiğim şeyin farklı olduğunu ve detay istediğimi belirttim. Bu yüzden de sanırım sorum bir uzmana yönlendirildi. Oradan da hızlı bir geri dönüş aldım. Uzun ve detaylı cevaplarını ve hızlı geri dönüşlerini takdir ettim. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı