AMD FidelityFX Süper Çözünürlük 3 (FSR3) 29 Eylül'de resmi olarak piyasaya sürülecek

Eksiklikler tabii ki olacak, NVIDIA'nın hem tecrübesi daha fazla hem de özel donanımları var. Ama tabii ki konu ekonomi ise bazı pürüzler görmezden gelinebilir.

AMD 2024'te RX 7000 fiyatlarında kesintiye gidip bir zahmet de RX 6000'i tamamen piyasadan çektirirse iyi olur. RX 7000'in hala ışın izleme gücü ve yapay zeka çekirdekleri gibi artıları var ve satılmaları lazım.

Yeni kart alacak olan zaten 7000 alır. Ama bir cazibesi ve albenisi yok. Hazır sistemleri bile pahalıya çıkıyor RX 7700XT falan. Fiyat kısıp 4060 Ti seviyelerine inse bence hoş olur.
RX 7000 serisinde olan özelliklerin de faydası yok. Yani bir yandan cazibeden kastım bu. RT veya yapay zeka gibi artıları var ama bunları öne çıkaran bir şey yok.

Bir yandan da FSR 3'ün gelmesi ile önü açılır belki. Sonuçta muadili 40xx serisi ile aralarındaki fark hemen hemen buydu.

Adam 4070 ile RT açıyor üstüne FG + RR akıyor. RX 7700XT'ye bakıyorsun RT açınca nefes alamıyordu. Şimdi ise eşit sayılır ama. Tek eksik FSR 3'tü bence. Çünkü diğer türlü kartların al benisi yok. Kartların üstünde FSR 3 yazıyor daha adamakıllı oyunlara bile geldiği yok. Hali ile insanlar alacakken bile almıyor. Karşı taraf daha çok FPS veriyor çünkü daha avantajlı ve sağlam.

7000 serisini bence boş geçecekler hocam. Yani RX 8000 serisine kadar şu an durum ne ise o olacak. Ben böyle düşünüyorum. Nasıl RX 6000 alınır ve güzel bir seri olduysa RX 8000'de öyle olması lazım.

Geleceği görmüş gibi yazmışsınız hocam.
Az çok böyle bir konfigürasyonun yapılabileceğini tahmin edebiliyordum ama bazı çok bilmiş arkadaşlar imkansız olduğundan bahsedip durdu her yerde. DLSS 3 Lite gibi bir şeyin bile RTX 3000 hatta 2000 serisine getirilebileceğini belirttiğimde, youtube yorumlarında sen bir şey bilmiyorsun diyip beni linçlemeye çalışmışlardı :D AMD'nin DLSS için çıkarmadığı FG bile modlandıktan sonra böyle güzel çalışabiliyorsa NVIDIA'nın "donanım yok kardeşim, olmaz o iş" demesi satış politikasından başka hiçbir şey değil. RTX 3060 ile keyiflendim resmen, Alan Wake 2'de 90-100 FPS'leri görmeye başladım. Gecikme felan da hissetmiyorum, artıyorsa bile rahatsız etmiyor. Görüntü kalitesi olarak hiçbir fark göremedim. Bu kadar mükemmel çalışması beni de biraz şaşırttı ama yalan yok :D Şu anda RTX 2000-3000 serisi kullanan herkes RTX 5000 serisinin gelmesini beklemeli. RTX 4000 serisinin bu son FG olayı ile birlikte çok albenisi kalmadı. Güç verimliliği dışında çok bir şey sunamadı.

Az çok böyle bir konfigürasyonun yapılabileceğini tahmin edebiliyordum ama bazı çok bilmiş arkadaşlar imkansız olduğundan bahsedip durdu her yerde. DLSS 3 Lite gibi bir şeyin bile RTX 3000 hatta 2000 serisine getirilebileceğini belirttiğimde, YouTube yorumlarında sen bir şey bilmiyorsun deyip beni linçlemeye çalışmışlardı :D AMD'nin DLSS için çıkarmadığı FG bile modlandıktan sonra böyle güzel çalışabiliyorsa NVIDIA'nın "donanım yok kardeşim, olmaz o iş" demesi satış politikasından başka hiçbir şey değil. RTX 3060 ile keyiflendim resmen, Alan Wake 2'de 90-100 FPS'leri görmeye başladım. Gecikme falan da hissetmiyorum, artıyorsa bile rahatsız etmiyor. Görüntü kalitesi olarak hiçbir fark göremedim. Bu kadar mükemmel çalışması beni de biraz şaşırttı ama yalan yok :D Şu anda RTX 2000-3000 serisi kullanan herkes RTX 5000 serisinin gelmesini beklemeli. RTX 4000 serisinin bu son FG olayı ile birlikte çok albenisi kalmadı. Güç verimliliği dışında çok bir şey sunamadı.

Ben yine diyorum hocam NVIDIA donanım koymuş olabilir veya sadece mükemmel bir yazılım ile bu işi çözmüş de olabilir. Orası artık Allah'ın bileceği iş. Coğu insan zaten başka yerlere bakarak fikir sahibi olabiliyor. Buna bende dahil. Yani bir ürünün içinde olmayan bir şeyi oldu olarak gösteriyorsa bir şirket bir de güzel makale yayınlıyorsa o zaman herkes "imkansız, bu işi kimse yapamaz, NVIDIA donanım kullancı akıcılığının yanından geçemez, oyunda acayip bir gecikme olacak oyun oynanmayacak" gibi söylemler çok oldu.

Ama bakıyoruz ki yine sorunları olsa bile imkansız denilen çoğu şey oluyor. Yani mükemmel veya kusursuz çalışması önemli değil. Oluyor mu oluyor. O yüzden İnsanlar başkalarına bakıp da fikirlerini söyleyebiliyor. "YouTube'da Ali ismindeki adam donanım var dedi, o zaman kesinlikle her şeyi bunun donanımdır" diye düşünenler de çok.

Yine söylüyorum görüntüleri daha iyi işlemek için AI'den yararlanıyor olabilir DLSS 3. Bu kadar insanın imkansız diyip böyle bir sonuç çıkması beni güldüren şey. İmkansız adı üstünde zaten. Bakıyorum az büçük kötü olsa da imkansız değilmiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı