AMD FX 6300 4.7 GHZ Overclock Deneyimi

SEFAT180

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ilk olarak uzun yıllardır bu iş içindeyim. Bu sene bu bilgisayarı topladım. Üzerine soğutuyu ek olarak aldım. Çünkü sıfır soğutucu çok rezil. Masaüstün'de 50 derece üstü işlemci olmaz( ve ayrıca bir kez sıcaklık yüzünden bir tane FX 6300 ve MSI G46 yandı). Şimdi overclock denemelerimde 4.2 ile başladım ,4.4,4.5,4.7 ghz olarak denemelerim oldu hepsinde %100 yükte sıcklık testinde 60 derecelere yaklaşıyor. Malum kış ve evde bilgisayar odası soğu olduğu için bende overclockta en fazla ne kadar zorlayabilirim diye uğraştım 4.8 ghz'e kadar çıkabiliyor.Hepsinde stabil sıcaklık unsuru sayılmazsa.
Adsız.png

Soru sizce overclock ile devammı edeyim yoksa yeni bir işlemciye mi geçmemimi önerirsiniz ?
Not : Bu değerler sıcaklıklar yazıyı hazırlar iken ve tüm fanlar %100 performans.

Bu işin içerisinde uzun süredir varsan pek bir şey öğrenememişsin demektir :)
Sistemin stabil olup olmadığına dair tek bir belge bile yok ortalıkta.
15 derece gösterdiğin değerler bile çekirdeklere ait, bizi ilgilendiren CPU sıcaklığıdır ki 30 derece sıcaklık 2000RPM için oldukça doğal.

Aşağıdaki rehberi incelemen yararına olacaktır : Eğer sen gibi yapacak olsaydım aşağıdaki rehber 4,4GHZ yerine 5GHZ rehberi falan olurdu herhalde :)
FX 4100 Overclock Rehberi

Dostum bu resim boşta iken kusura bakma yükteki resimi atmamışım .

4.8 GHZe stabil oyun testi torture test ve diğer burn testlerin'de sonuçlar

Şuan attığım bütün sıcaklık testleri sıcak bir ortamda yapıldı.

4.8 de hava soğutma yetiyor. işlemci max sıcaklık 83 derece 90 100 arası am3+ soket iptal olur. 5,0 ghz de sıcaklık baya artıyor bide stabilite pek sağlanmıyor bir defa testlerde problem çıkmıyor başka bir testten kalıyor.

Dosya Ekleri

• DTGBV.png
    DTGBV.png
    87,8 KB · Görüntüleme: 338
  • DFADA.png
    DFADA.png
    244,7 KB · Görüntüleme: 350
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı