Amd fx 6300 İşlemcili Sistemde Kapanma Sorunu

direnpena

Kilopat
Uzun araştırmalar sonucu forumdaki arkadaşların da fikirlerini alarak yaklaşık iki hafta önce bilgisayarımı kendim topladım. Aman Amd'ye bulaşma başını çok ağrıtır diyenler oldu fakat öğrenciyiz bütçe malum :) Bilgisayarı oyun amaçlı kullanıyorum. Günde yaklaşık 9-10 saat aktif olarak oyunlar açık. Msi gaming app ile de oyunlarda game modunu aktif ediyorum kasamda bir ısınma olmadı, olmuyor.

Gel gelelim ne hikmetse ben bilgisayarın başında değilken bu bilgisayar kapanıyor. Geçen hafta bir gün ve bugün okula giderken pc açık, sessiz mod ayarlı torrentten film indiriyorum işlemciye yük bindiren başka bir uygulama yok ama eve geldiğimde bilgisayarı kapanmış buluyorum. Dibimizde yapılan nükleer santral muhabbetine elektrik kesilip duruyor bizimkilere soruyorum elektrik bugün kesilmedi diyorlar. Biraz önce de oyunumu bitirdim 10 dakika yemeğe gidip geldim bilgisayarı kapalı bulunca bir sorun olduğu kesinleşti. Sizce sorunum neden kaynaklanıyor olabilir? Fikirlerinizi paylaşırsanız minnettar olurum.

Sistem:
  • Amd fx 6300 işlemci (stok soğutucuyla kullanıyorum ve o.c yapmadım),
  • Msi 970 gaming anakart,
  • Msi r9 280 ekran kartı,
  • Kingston HyperX XMP 8gb (4x2) 1600mhz ram,
  • Zalman z3 plus mid tower kasa,
  • Zalman zm600-lx 600w PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de aynı anakart ve işlemciyi kullanıyorum, benim sistemde 5 10 dk başından çıkınca ekran koruyucu geliyor ya sonra tıkladığımda ekran geri gelmiyor yani yakın bir sorun çözümünü iletirseniz sevinirim.

Bende aynı anakart ve işlemciyi kullanıyorum , benim sistemde 5 10 dk başından çıkınca ekran koruyucu geliyor ya sonra tıkladığımda ekran geri gelmiyor yani yakın bir sorun çözümünü iletirseniz sevinirim.

Hocam ekran koruyucu devreye girdiğinde kasanızın ışığı sönüp sanki elektrik almıyormuş gibi mi oluyor? Belki benim de sorunum budur.

Windows 8.1 kuruluysa şu yolu izle: Denetim Masası-Sistem ve Güvenlik-Güç Seçenekleri'ne gelin sol tarafta bilgisiyarın uyku modu ayarları var onlara bir bakın derim.

970 Chipsetini AMD ürettiğinden beri tavsiye etmediğimi söylüyorum ama hala almaya devam eden çok, dinlemeyen olursa acısını çekersiniz daha ne diyeyim :)
Ancak yinede birkaç öneri yapayım ancak düzeleceğini sanmıyorum. İlk olarak bios güncelleyin, Windows 8 kullanıyorsanız denetim masasından hızlı başlatı kapatın bios default edin. Hala devam ederse Win7'ye geçin.

970 Chipsetini AMD ürettiğinden beri tavsiye etmediğimi söylüyorum ama hala almaya devam eden çok, dinlemeyen olursa acısını çekersiniz daha ne diyeyim :)
Ancak yinede birkaç öneri yapayım ancak düzeleceğini sanmıyorum. İlk olarak bios güncelleyin, Windows 8 kullanıyorsanız denetim masasından hızlı başlatı kapatın bios default edin. Hala devam ederse Win7'ye geçin.

Yanıtınız için teşekkürler hocam. Fakat bios sürümüm güncel ve hızlı başlat kapalı durumda. Benim göremediğim bir şey varsa diye de sıcaklık değerlerimi paylaşayım siz de bir göz atarsanız sevinirim. Msi gaming app de gaming mod etkin ve pc boştayken değerler böyle.

Edit: Sessiz modu da ekledim.
sck.jpg

sck2.jpg

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı