AMD FX 6300 ve R9 290 Sistemde Oyun Performansı Düşük

RoninX

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba,

Sistemim oyunlarda beklediğim performanstan çok daha düşük. İnternette bu ekran kartıyla oynanan oyunlara baktığımda benden çok daha yüksek performas alabildiklerini görüyorum.
Bilgisayarımda yetersiz ya da uyumsuz bir parça mı var acaba ?

Sistemim :
  • Win 8.1 Pro 64 Bit
  • AMD FX-6300 İşlemci
  • AMD Radeon R9 290 Ekran Kartı
  • 10 GB Ram
  • Monitor Çözünürlüğü : 1360 x 768

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteminiz de uyumsuz parça yok. Bu monitör çözünürlüğünde her oyunu ultra açar zaten. Oyundaki ısı değerlerinizi ve kaç fps aldığınızı paylaşır mısınız?

Kasadaki soğutma sistemini iyi yaptığım için internette dolaşırken ortalama 40-45 derece sıcaklık alıyorum. Oyunlarda 70 dereceye kadar çıkabiliyor. Çoğu kişinin de bildiği gibi en çok ısınan ekran kartlarından birisi r9 290 o yüzden sıcaklıka bir sorun olduğunu düşünmedim hiç.

Oyunlarda ise Ultra ayarlarda genelde oyununa göre 45-50 FPS oluyor. Asıl sorunum ; çizim mesafesi yüksek olan alanlarda oyunun FPS değeri düşüyor ve oyunun akıcılığı gidiyor.
FPS bir çıkıyor bir düşüyor. Aslında benim çözmek istediğim sorunda tam bu.

Düşük performans almanız çok normal. İşlemciniz ekran kartınız için yetersiz. Darboğaz sorunu yaşıyorsunuz. O işlemciyi 5.0 GHz'e çıkarsanız bile R9 290'ı besleyemez.

Fx 6300, R9 290 ekran kartını besleyebilecek güçte değil. O çözünürlükte işlemciye daha fazla güç düşüyor, bu nedenle daha çok ısınıyor ve sorun yaşıyorsunuz.

Arkadaşlarında söyledi gibi sorun işlemcinizden kaynaklanıyor. Olabildiginde güvenli sınırlar içerisinde hız aşırtma uygulayın.

Overclock videolarını internette bulabilirsiniz , anakartınızın marka modelini paylaşabilir misiniz bizimle? Yardımcı olmaya çalışalım.
R9 290 gibi bir ekran kartının AMDkanadında en azından Fx 8320 ya da Fx 8350 ile kullanılması daha uygun olur.

Cevap yazan herkese teşekkür ederim.

Anakartım : Gigabyte 970A-DS3P
Eski anakartım bu ekran kartını desteklemediği için acele ile bunu almıştım.

Bu anakart takılıyken işlemciye overclock yapmamı önerir misiniz ? Ayrıca overlock yapsam bu sorunum tamamen çözülebilir mi ? Yoksa yeni bir işlemci almamı mı önerirsiniz ?

Evet anakartınız Overclock için uygun , güzel bir anakart.
Kısmen çözer diyebiliriz yani aradaki farkı bariz anlarsınız ancak işlemci soğutucunuz nedir ?
Fabrikanın gönderdiği kendi soğutucusu mudur acaba ?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı