AMD FX 8300 206 Derece

ermande

Decapat
60 derceyi geçince bi anda ısı değeri 206 dereceyi gösteriyor, buna bağlı olarak da işlemci frekansı 1.3ghz e düşüyor, bir süre sonra ısı değeri düşmeye başlıyor işlemci frekansı normale dönüyor. Biraz çalıştıktan sonra ısı yine 206 dereceye çıkıyor ve işlemci frekansı 1.3 GHz'e düşüyor ve bu devinim bu şekilde devam ediyor. Fiziksel termometre ile ölçtüm 60 derce civarı, elimi dokundum fazla bi sıcaklık yok, eski işlemcim olan Athlon 2 270x ile denedim hiç bir problem yok. Anakartım MSİ 760GM-P21(FX) problemin anakartta olacağını söyleyenler var. Sizce problem anakartta mı? Yoksa işlemcide mi? Eğer işlemcide ise işlemcinin garantisi daha dolmadı garantiye göndereyim diyorum.
Lütfen değerli yardımlarınızı esirgemeyin.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anakartın 760G çipsete sahip. Bir kere o çipset ile hemde o çipsetin en giriş seviyesi kartı ile o işlemciyi kullanmaya kalkman hata. İkincisi işlemci yüke binip güç çektiği sırada anakartın mosfetlerin aşırı yükten dolayı hem ısınıyor hemde sistemi yeteri kadar düzenli besleyemiyor. Bunun sonucunda da sıcaklık sensörleri hatalı veri ölçüyor. Hatalı veri karşısında da anakart güvenlik önlemi olarak frekansı acil soğuma moduna çekiyor. Anakartı en azından 970 serisi bir çipsete sahip anakart ile değişmediğin sürece daha çok çekersin bu çileyi.
Çok teşekkür ederim kardeşim yani sonuç olarak problem anakartta.
Peki 970a ile 970 çipset arasında bir fark varmı birde 970 ile 990 cipset arasında büyük fark olur mu?
970A diye birşey yok AMD için. 760G (Aslında bu AM3 soketin AM3+ için güncellenmiş halidir), 970 ve 990FX serisi vardır. 990FX rakamlarından da anlaşılacağı gibi AM3+ soketinin en baba özelliklere ve OC potansiyeline sahip çipsetidir. 970 serisi 990FX kadar olmasa da yine OC potansiyeline açık ama 990FX kadar özelliğe ihtiyaç duymayan orta segment sürümüdür.

Açıkçası ben M5A97 R2.0 + FX8350'yi Hyper 212 Evo ile seneler boyu ısınma sorunu olmadan, dert tasa olmadan sorunsuzca kullandım. Daha sonradan ise i5 6600K + Z170 Pro Gaming tabanlı bir sisteme geçiş yaptım.
Sana Tavsiyem başka anakart alırsanda aynı problemi yaşayacaksın bir süre sonra. sadece harcadığın para olacak. şu anki anki anakartım ASRock 970A-G3.1 bu ücünçü anakart bir gigabyte 990x ve asus bilmem neydi. anakartların her biri bir ay'ı tamamlayamadı şu an en stabil çalışan bu. iki yıl oldu. doğrusu intele göre ucuz olur mantığıyla aldım aynı fiyatı buldu. ama aynı performansı bulamadı
Elektrik alt yapınızı kontrol edin. Düzgün gelmeyen elektrik yüzünden PSU düzgün akım veremiyordur. Veya PSU dandik olduğu için yine düzgün akımı veremiyordur.

970A diye birşey yok AMD için. 760G (Aslında bu AM3 soketin AM3+ için güncellenmiş halidir), 970 ve 990FX serisi vardır. 990FX rakamlarından da anlaşılacağı gibi AM3+ soketinin en baba özelliklere ve OC potansiyeline sahip çipsetidir. 970 serisi 990FX kadar olmasa da yine OC potansiyeline açık ama 990FX kadar özelliğe ihtiyaç duymayan orta segment sürümüdür.

Peki öyle olsun hatta benim fantezim olsun ASRock 970A-G/3.1

Açıkçası ben M5A97 R2.0 + FX8350'yi Hyper 212 Evo ile seneler boyu ısınma sorunu olmadan, dert tasa olmadan sorunsuzca kullandım. Daha sonradan ise i5 6600K + Z170 Pro Gaming tabanlı bir sisteme geçiş yaptım.

Elektrik alt yapınızı kontrol edin. Düzgün gelmeyen elektrik yüzünden PSU düzgün akım veremiyordur. Veya PSU dandik olduğu için yine düzgün akımı veremiyordur.

:) hem teşhisi koydunuz. hemde gizli bilgiyi ifşa ettiniz. zaten "970A-G/3.1"
AsRock'un

- Kuzey Köprüsü: AMD 970
- Güney Köprüsü: AMD SB950 Chipset'li modeline
verdiği isimlendirmedir Versiyon (V1) yerine 970A demiş açıkça belirtmişler

Son düzenleme:
Peki öyle olsun hatta benim fantezim olsun ASRock 970A-G/3.1

:) hem teşhisi koydunuz. hemde gizli bilgiyi ifşa ettiniz. zaten "970A-G/3.1"
AsRock'un

- Kuzey Köprüsü: AMD 970
- Güney Köprüsü: AMD SB950 Chipset'li modeline
verdiği isimlendirmedir Versiyon (V1) yerine 970A demiş açıkça belirtmişler
Üreticilerin kendi ürünlerini nasıl isimlendirdiği kimseyi bağlamaz. Ona bakarsanız aynı çipseti kullanan Asus ve MSI kendi kartlarında 970A ifadesini kullanmıyor. Gigabyte kendi isimlendirmelerinde 970A ekini kullanıyor. Asrock'ta 970A isimlendirmesini kullanmayı tercih etmiş. Bu tamamen firmanın kendine kalan birşey.

Ek olarak;
AMD 900 chipset series - Wikipedia
  • Codenamed RX980
  • One physical PCIe 2.0 ×16 slot, one PCIe 2.0 ×4 slot and two PCIe 2.0 ×1 slots, the chipset provides a total of 22 PCIe 2.0 lanes and 4 PCIe 2.0 for A-Link Express III solely in the Northbridge
  • HyperTransport 3.0 up to 4800 MT/s and PCI Express 2.0
  • 13.6 Watt TDP
  • Southbridge: SB950/SB920

970 serisinin zaten ilk çıkışında iki adet güney köprüsü revizyonu bulunuyor. SB950, 990FX serisi ile gelen güney köprüsüdür. SB920 ise bazı özellikleri kırpılmış sürümüdür. Üretici firma her ikisinden birini kullanmakta 970 serisini üretirken ÖZGÜRDÜR!

Peki siz hangi soğutucuyu kullanıyorsunuz?

Üzgünüm Geç oldu. devasa bir soğutucu onun yüzünden kasada oynamış bir kabloyu bile kontrol etmek istemiyor insan yer kalmıyor elini oynatamıyorsun
Coller-min.jpg

ama çok etkili bir soğutucu işlemci hep overclock 4200 mhz frekansında çalışıyor işemci ısısı. 33º-36º santigrat derece aralığında
Asrock1.jpg
Asrock2.jpg
Asrock3.jpg

Hepinize vermiş olduğunuz değerli cevaplar için çok teşekkür ederim.Ama ben problemi farklı bir yöntemle çözdüm. Anakart mosfetlerinin üzerine resimdeki şekilde işlemci ile birlikte gelen stok fanı yerleştirdim şimdilik sistem sıkıntısız çalışıyor bakalım. İnşallah bir sıkıntı olmaz da başıma ekstra masraf çıkmaz. Hepinize iyi günler dilerim dostlarım nice konularda buluşmak üzere...
IMG_20181213_203558-min.jpg

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı