AMD FX 8300 çekirdeklerin turbo boost farklılığı

HakanYılmazzz

Kilopat
Daha fazla  
İşlemcilerde hepimizin bildiği gibi turbo teknolojisi var. Varsayılan hızı misal 3,6 GHz olan bir işlemci turbo ile 4,2 GHz olarak çalışabiliyor.

Ancak bu turbo hız bütün çekirdekler için geçerli değil diye okudum ve duydum çeşitli forumlarda. Yani 4 çekirdekli bir işlemcinin 1 ya da 2 çekirdeği turbo hızda çalışıyormuş (!)

Bende FX 8300 işlemci var. Turbo ile 4,2 GHz kadar çıkabiliyor. Ancak yük altında test ettim ve HW monitör programı ile takip ettiğimde bütün çekirdekler 4,2 GHz hıza kadar ulaştı. Hatta bazı çekirdekler 4,3 GHz gördü. Ve bu aynı anda oldu. Aynı anda 8 çekirdekte 4,2 GHz hızda çalışıyor. Bu FX serisine özel bir durum mu? Yoksa benim işlemciye özel bir durum mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
O dediğin yeni nesil Intel işlemcilerde mevcut. Turbo Boost 3.0 diye geçiyor o teknoloji. 7. ve 8. nesil i5, i7 ve i9 işlemcilerde mevcut o sistem.

Şöyle ki, bu işlemcilerde Intel TB2.0 ve TB3.0 birlikte sunuyor. TB2.0 tüm çekirdekleri ortak bir frekansa sabitliyor. (Misal 4 GHz olsun.) TB3.0 ise yalnızca 0. çekirdek yani ilk çekirdeği bu TB2.0 hızının üstüne çıkartıyor. (Misal 4.2Ghz olsun.) Eğer işlemci Hyper Threading destekli ise 0. ve 1. çekirdek bu hıza çıkmış oluyor. Ve tekil çekirdek performansını arttırmış oluyor.

Fakat işin sıkıntısı şurada. Normal şartlarda işlemciler asenkron hızlarda çalışmaz ve bu durum astabilite oluşturur. Fakat Intel nedense burada böyle bir durumda ısrar ediyor. Eğer bir işlemcinin çekirdeği 4.2 çıkabiliyorsa bu diğerleri de çıkabiliyor demektir. Ve açık açık ben size bu performansı gösterip de vermiyorum demektir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı