AMD FX 8300 işlemciye soğutucu tavsiyesi

-Kondansatör-

Hectopat
Yer
Eskişehir
ASUS M5A78L-M LX3 anakart kullanıyorum. Bir süredir işlemci değiştirmek istiyordum, fazla da bir imkanım yoktu en fazla FX 4300'e bütçem yetiyordu ama şans eseri bir bilgisayarcı AMD FX 8300 işlemciyi 200 liraya verdi bana, işlemci taş gibi hiçbir sorunu maşallah nazar değmesin ama şimdilik geçici olarak eski bir stok soğutucu ile kullanıyorum. AMD Athlon II X2'den kalma bir stok soğutucu ve işlemci yük altına girdiği zaman 82 derecelere kadar çıkıyor, dolayısıyla frekans düşüyor. Fazla imkanım yok çok dandik ve çok kaba ağır bir şey de istemiyorum, bu 3 soğutucuyu düşünüyorum kullanan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum ama şu Dark marka çok kaba duruyor ve ışık sevmiyorum, teşekkürler...

Aerocool Verkho 3 9cm Fan, 3x6mm Isı Borusu, 4pin PWM Intel / AMD Uyumlu İşlemci Soğutucusu (AE-CC-VERKHO3) - İşlemci Soğutucu - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik

Aerocool Verkho2 Plus 12cm Fan, 2x6mm Isı Borusu, 4pin PWM Intel / AMD Uyumlu İşlemci Soğutucusu (AE-CC-VERKHO2P) - İşlemci Soğutucu - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik

Dark Freezer X94BL, 2x92mm 4pin PWM Mavi Led Fanlı, 4xIsı Borusu, Direkt Kontak AMD Ryzen AM4 ve Intel Uyumlu İşlemci Soğutucu (DKCCX94BL) - İşlemci Soğutucu - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik

Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS M5A78L-M LX3 anakart kullanıyorum. Bir süredir işlemci değiştirmek istiyordum, fazla da bir imkanım yoktu en fazla FX 4300'e bütçem yetiyordu ama şans eseri bir bilgisayarcı AMD FX 8300 işlemciyi 200 liraya verdi bana, işlemci taş gibi hiçbir sorunu maşallah nazar değmesin ama şimdilik geçici olarak eski bir stok soğutucu ile kullanıyorum. AMD Athlon II X2'den kalma bir stok soğutucu ve işlemci yük altına girdiği zaman 82 derecelere kadar çıkıyor, dolayısıyla frekans düşüyor. Fazla imkanım yok çok dandik ve çok kaba ağır bir şey de istemiyorum, bu 3 soğutucuyu düşünüyorum kullanan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum ama şu Dark marka çok kaba duruyor ve ışık sevmiyorum, teşekkürler...

Aerocool Verkho 3 9cm Fan, 3x6mm Isı Borusu, 4pin PWM Intel / AMD Uyumlu İşlemci Soğutucusu (AE-CC-VERKHO3) - İşlemci Soğutucu - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik

Aerocool Verkho2 Plus 12cm Fan, 2x6mm Isı Borusu, 4pin PWM Intel / AMD Uyumlu İşlemci Soğutucusu (AE-CC-VERKHO2P) - İşlemci Soğutucu - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik

Dark Freezer X94BL, 2x92mm 4pin PWM Mavi Led Fanlı, 4xIsı Borusu, Direkt Kontak AMD Ryzen AM4 ve Intel Uyumlu İşlemci Soğutucu (DKCCX94BL) - İşlemci Soğutucu - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik
75-80 dereceye geldiği zaman otomatik olarak kapanması gerekiyor bilgisayarın. Eğer uzun süredir 82Derecede çalıştıysa yakın bir zamanda elveda diyebilirsin işlemcine.

Kasana herhangi bir sorun yaratmıyorsa Dark freezer al bence.

O işlemciyi stok fan ile kullanmayın ya da normal kullanım için bile sıcak stok fan yetersiz FX işlemcilere harici soğutucu ile ya da sıvı soğutma ile kullanmak daha iyi. İlk işlemciyi aldığımda harici soğutucu ile indirimli almıştım 5 yıldır kullanıyorum işlemciyi 50-60 arası yükte. O.C ile.
Xigmatek tyr SD962/B /amd CPU fan.
Yani harici soğutucu almak daha iyi.

Son düzenleme:
Bulabilirsen aynı işlemci ile kullandığım soğutucu olan Zalman cnps10X optima soğutucusunu öneriyorum. Stok hızlarda boşta 10 derece tam yükte 35 dereceyi geçmiyor. Ben şu an Overlock'lu 4.3GHz'de kullanıyorum yükte maksimum 53 dereceleri gördüm. Kullanılan termal macunda önemli tabii. Aslında burada yazılanların aksine düzgün soğutucu ile kullanılırsa çok serin çalışan bir işlemci.

O işlemciyi stok fan ile kullanmayın ya da normal kullanım için bile sıcak stok fan yetersiz FX işlemcilere harici soğutucu ile ya da sıvı soğutma ile kullanmak daha iyi. İlk işlemciyi aldığımda harici soğutucu ile indirimli almıştım 5 yıldır kullanıyorum işlemciyi 50-60 arası yükte. O.C ile.
Xigmatek tyr SD962/B /amd CPU fan.
Yani harici soğutucu almak daha iyi.

Şunu da belirteyim kış aylarında 30-40 derece yükte O.C ile kaliteli bir termal macun kasa temizliği kasanın hava akışı bunlarda etken.

Son düzenleme:
75-80 dereceye geldiği zaman otomatik olarak kapanması gerekiyor bilgisayarın. Eğer uzun süredir 82Derecede çalıştıysa yakın bir zamanda elveda diyebilirsin işlemcine.

Kasana herhangi bir sorun yaratmıyorsa Dark freezer al bence.
Teşekkürler hocam düşüneceğim zaten şu anlık işlemciye yük bindirmemeye çalışıyorum boşta 40, 45 derece arası geziyor

Şunu da belirteyim kış aylarında 30-40 derece yükte O.C ile kaliteli bir termal macun kasa temizliği kasanın hava akışı bunlarda etken.

Siz memnunsunuz herhalde hocam bu soğutucudan? Kasam temizdir senede bir komple söküp temizliğini yapıp macunları yenileyerek tekrar toplarım termal macun olarak en son Wipaste C2 aldım fiyatına göre hiç fena değil son olarak bu Aerocool Verkho 3 iyi değil midir 3 ısı borulu olan?

Son düzenleme:
Teşekkürler hocam düşüneceğim zaten şu anlık işlemciye yük bindirmemeye çalışıyorum boşta 40, 45 derece arası geziyor.

Siz memnunsunuz herhalde hocam bu soğutucudan? Kasam temizdir senede bir komple söküp temizliğini yapıp macunları yenileyerek tekrar toplarım termal macun olarak en son wipaste C2 aldım fiyatına göre hiç fena değil son olarak bu Aerocool verkho 3 iyi değil midir 3 ısı borulu olan?

Benim yukarı da yazdığım ve kullandığım soğutucu bu. Sıfır almıştım 100 liraya o fiyata aldanma piyasada pek yok diye böyle yazıyorlar genelde. Sıfır ya da ikinci el bulabilirsen al emin ol pişman olmazsın. İşlemci sıcaklık nedir bilmiyor.

Aynı ürünü almış.

5 yıldır kullanıyorum maşallah. Tercih sana kalmış ben aynı işlemci ile kullandığım CPU fanı önerdim evet memnunum.

Bütçeniz ne kadar.

Sağ olun arkadaşlar önerileriniz için teşekkür ederim fazla bir bütçem yok daha fazla da ertelemek istemiyorum yarın öbür gün ne olacağı belli değil Aerocool Verkho 3'ün de fiyatı fırlayabilir diye sipariş ettim artık yarın büyük ihtimal elimde olur umarım üzmez memnun kalırım eğer unutmazsam deneyip sonuçları buraya yazarım...

Yaklaşık 2 ay oluyor Aerocool Verkho 3 soğutucuyu aldım kullanıyorum aklıma geldi de sonuçları paylaşayım dedim. PC kasa kapağı kapalı boşta kullanım fotoğraftaki gibi gayet memnun kaldım üzmedi yük altındayken oyunlarda 33, 35 derece kimi oyunlar da en fazla 40 derece üstünü görmedim FurMark ile yaptığım testte 53, 55 arası stok soğutucuya göre dağlar kadar fark var 82, 83 dereceleri görüyordum ya. Uygun fiyata kaliteli soğutucu arayan arkadaşlar olursa bunu düşünmeden alabilirler.

Dosya Ekleri

• Görüntü.jpg
    Görüntü.jpg
    208,1 KB · Görüntüleme: 19
  • Ekran Görüntüsü.png
    Ekran Görüntüsü.png
    48 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

Geri
Yukarı