AMD FX 8350 Sistemden Intel'e Geçiş Önerisi

Red Switch

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba yaklaşık 8 ay önce yaptığım hayatımın hatasından bahsetmek istiyorum. Ortalama 8 yıllık bilgisayarımdan bıkmam nedeniyle yeni bir bilgisayar almak istedim. İnternette gezinirken toplama bilgisayar olayı ile karşılaştım. 1-2 ay araştırma yaptım ve sonunda AMD bir sistem toplamam gerektiğini düşündüm.

AMD FX 9590 (en büyük hata) ile yola çıktım, çıkmaz olaydım bin pişman oldum.
Kilitlenmeler, donmalar, mavi ekranlar, kasmalar en son işlemci soket kırıldı ve çöp.
Uzatmadan şu anki bazen açılan, bazen açılmayan sistemimi yazayım.
  • AMD FX 8350
  • Sapphire R9 280 DUAL-X
  • Gigabyte 990FXA UD5
  • Fury HyperX 8 GB RAM DDR3 1600 MHz
  • 240 GB Samsung 850 Evo SSD
  • Xigmatek VECTOR S 750W 80+ Silver PSU
  • Zalman Z3 PLUS
Başlıktada belirttiğim gibi Intel'e geçmek istiyorum. Kafamda Intel i5 mevcut ancak Intel hakkında net bir bilgim yok. Anakart da aynı şekilde.

Zaten bu sisteme 4000 TL para baydım daha fazlada harcamak istemiyorum. Amacım sorunsuz bir şekilde performans elde etmek.

Ek Olarak oynadığım oyun türleri Metin 2, Wolfteam vb. online oyunlardır.
Ayrıca photoshop, video edit - render gibi işlerde de kullanmaktayım.

O.C yapıp riske atmak istemiyorum.

Anakart ve işlemci önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinizdeki işlemci, anakart ve ram üçlüsünü satıp bütçeyi arttırarak iyi bir sisteme geçiş yapmanızda fayda var hocam. Şu an için bütçe belirtmemişsiniz ama en azından 1000 lira civarı bir bütçe ayırmalısınız.

Öncelikle öneri için teşekkürler.
Bütçe ortalama 1000tl olarak düşünüyordum zaten ama önerilerde bi sınırlandırılma olmasın diye yazmak istemedim.

Ddr3'ten dd4'e geçerken başka değişilicek parça yok değilmi anakart, işlemci ve ram dışında ?
Performans farkı nasıl olur ddr3'e göre ?
Ekran kartı değişmesemde sıkıntı çıkarmaz değil mi ?
Son olarak i5 6400 yerine 6500 nasıl olur ?

@Tristan23 @Xeon77

Sorunu kasayı açıp ekran kartını yerinden çıkarıp temiz bi şekilde süpürge ile tüm donanımları süpürerek çözmüş bulunmaktayım. Teşekkürler.

@Red Switch Ekran kartı değiştirmenize gerek yok. Performans farkı olarak oyunlarda pek bir etki yok DDR3 ile DDR4 arasında fakat DDR4 renderda daha iyi ve daha az voltaj kullanarak DDR3' ten hızlı çalışıyor. Örneğin 1600Mhz hızında çalışan DDR3 Ram 1.5V güç tüketiyorsa 2133 Mhz hızında çalışan DDR4 Ram 1.2V gibi bir güç çekiyor. Son olarak i5 6500 daha iyi.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı