Amd fx mimarisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Bildidiğiniz üzere amd fx 4100 işlemci kullanıyorum. Eskiden çok kötü bir işlemci kullandığım için bu işlemci bana çok hızlı geliyor :D

Psu yu aldıktan sonra anakartımı 880gm den 970 yonga setine sahip olan asus m5a97 evo ile değiştireceğim.Tabi kasa küçük kalacağı için anakart ve kasayı beraber değiştireceğim.

Değiştirirken eski işlemcimin üstüne para ekleyip alacağım için para pek bir sorun değil benim için.

Tüm bunları yaptıktan sonra işlemcimi değiştirmeme gerek kalır mı? Herkes fx mimarisi facia gibi şeyler söylüyor.
Amd yeni bir işlemci çıkartacakmış yakın zamanlarda. Bu yeni çıkartacakları yanlış hatırlamıyorsam bridge isimli işlemci kaç lira olacak ?
Değiştirince bir fark yaratır mı?

Anakart 970 yonga setine geçince performans artar mı? Gıgabaytın kuzey köprüsü çok ısınıyor memnun kalmadım.

Arkadaşlar aşağıya yazıyorum sorularımı lütfen başına rakam koyarak tane tane cevaplayın.

1-Yeni alacağım anakart ( asus m5a97 evo ) işlemcim için uygun. Anakart güzel mi? Birçok kullanan var bu forumda. Memnun musunuz ? Eski 880 gm anakarta göre ne kadar fark yaratır ?
2-Asus m5a97 evo anakartın ram hızı 1866. Ve ben 1333 mhz kullanıyorum.Ramleri 1866 ya yükseltmem gerekir mi?
3-Yeni çıkacak işlemciler ne zaman çıkar ? Fiyatı ne kadar olur ? Performansı iyi olacak mı ?

1-Anakart süper. 970 Yongası kullanan en iyi anakart bence. Performansta fark yaratır ısınma felanda kalmaz zira anakartın darboğaz yapıyo olabilir. EVO almana çok gerek yok fazladan çıkış bulunyor sadece.

2-RAM'leri aynen kullanabilirsin ama bütçen olursa 1866 Mhz'e geçmeni tavsiye ederim çünkü arada fark var ama alırken en fazla CL9 olmasına dikkat et. Hatta 1600Mhz CL7 daha bile iyi olabilir.

3-İşlemcini değiştirmeyi düşünme bile saçma olur. Paranı çöpe atmış olursun. Yeni revizyonlar devrim yaratmaz çünkü. Kim ne derse desin Bulldozer canavar gibi. Sanki 30 tane oyun açıyosun aynı anda. Her şeyi Ultra ayarlarda iyi bir ekran kartıyla açıyor, donma yapmıyor 8 çekirdekliside var 6 çekirdekliside var kabak çekirdeğide var ayçiçek çekirdeğide var, var da var yani Intel daha iyi felan demeye gerek yok paran varsa git ver aynı şeyi yapacak bi işlemciye 500 TL daha fazla. Oh gaza gelmişim be :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim Fx serisi ile ilgili görüşüm; İlla İntel'le kıyaslamak gerekmiyor gerçi geçmesi beklensede ben fiyat-performans açısından alınabilecek işlemciler olarak görüyorum. Birde sen fx 4100 işlemcini değiştirmeyi düşünüyorsun birde benim işlemcime bak.(İmzada) :D

İşlemci yi değiştirmiyorum. Anakartı kesin değiştireceğim.

Arkadaşlar bana anakart önerin m5a97 haricinde. Fiyattan 180 tl düşün. 200 ben versem en fazla 350 liralık birşey. M597 iyi derseniz onu alırım.

Ramleri 1866 yapınca hızını nerelerde gösterir ? Farkettirirmi yani ?
Recep abi 1333 den 1600 a çıakrtınca hiçbişey farketmez demişti. 18866 da blki farkeder :D

Eğer performansta sorun yoksa şimdilik ram masrafına gerek yok. M5A97 Evo almanı öneririm (güzel bir soğutucu ile birlikte)

Kasa-Psu için önerim :

Kasa : VATAN COMPUTER - ZALMAN - Z11 PLUS MidT ATX SİYAH KASA - Bilgisayar Kasası

Psu:VATAN COMPUTER - THERMALTAKE - LITEPOWER 600W GÜÇ KAYNAĞI - Güç Kaynağı

Hatta bu Psu daha iyi (verimlilik açısından) :

http://www.vatanbilgisayar.com/G%C3%BC%C3%A7%20Kayna%C4%9F%C4%B1/xilence-xp600(135)r3-xilence-xp600-600w-135mm-fan-psu-gaming-serisi-r3/productdetails.aspx?I_ID=39365

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'leri ve işlemciyi değiştirmene gerek yok (RAM'leri ileride değiştirirsin). Şu anda işlemcin, bellekler ve ekran kartı ile düşük hızda iletişim kuruyor: 2.6 GHz
Yeni anakartında ise bu hız 3.2 GHz'e çıkacak.

spec_table.gif

HyperTransport 3.1

Hepinize teşekkürler. Keşke sizi daha önceden dinleyip kasayla beraber anakartı da yükseltseydim. Şimdi mecburen ikisi de değişecek :D Zaten param yoktu o zaman :D

Aeroocool 500 watt güç kaynağı alacağım. Yetermiş bana . Asus M5A97 anakartıda taktım mı bitek HDD kalıyor. Allah kerim onuda bir ara yaparım :D

Peki yeni gelen anakart ile iletişim hızı artınca bu oyunlarda ne kadar daha yüksek fps almamı sağlar ?

Anakart ve işlemci 1866 yı destekleyince ramleride 1866 ya çıkartayım diye düşünüyorum. Zaten eskisinin çok az bir alt fiyatına geri alıyor adam ve üstüne parayı etkeyince yenisini taktırmış oluyorum. Para yönünden sıkıntı olmaz yani. Ramler 1866 olunca işlemcinin diğer donanımlar ile iletişim hızı da artarmı. Yani internette gezerken o hızı farkettirir mi bana :D

Son olarak yeni alacağım kasanın altının ızgaralı olmasına dikkat edeceğim. 2 Pervane ile anakartın serin havayı içeriye almasını sağlamaya çalışacağım.
Kasanın serin olması için kaç adet fan yeterli olacaktır ? Kesinlikle sessiz olmasını istiyorum.

Kasa olarak kendi kasami onerebilirim. Alt ve üst izgarali seffaf kapakli. Led'li fan taktim, super vallahi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı