AMD FX X6 6350 Tabanlı Toplama Sistem

Tessup

Hectopat
Merhaba arkadaşlar daha önceden de böyle bir konu açmıştım da her neyse uzatmadan hemen konuya geçelim.
Sistemimi şöyle düzenledim ;
Arkadaşlar sistemim bu şekilde. Ama aklıma takılan bir kaç soru var aşağıya yazıyorum ;
  • Bu sisteme 600 watt güç kaynağı yeter mi ?
  • Bu sistem belirttiğim kasanın içine sığar mı ?
  • Bu sisteme belirttiğim ekranın kartının 100 lira üzerisinde daha iyi bir ekran kartı konulabilir mi ? Konulabilirse hangi ekran kartı konulur ?
  • İşlemci soğutucu idare eder mi yoksa yetmeyip de işlemci fazla ısınır mı ?
Sistemin eksilerini de söylerseniz çok mutlu olurum . Şimdiden atacağınız yorumlar için teşekkür ederim .

Not : Bu arada sinerji'den alışveriş sebebim daha ucuz olması bazı parçaları oradan sipariş vereceğim . Eğer oradan alışveriş yapan arkadaşlar varsa güvenilir mi değil mi bunu belirtmelerini istiyorum .
Ve arkadaşlar lütfen İntel G3258 ve İntel i3 önermeyin . Önerileriniz varsa İntel i5 üzerinden başlasın . Çünkü ikisinde de çift çekirdek var ve ısınma yüksek oluyor 55-60 arasında gidip geliyor. Ben bu kadar ısınmasını istemiyorum . Bu yüzden AMD FX X6350 tercih ettim .

Arkadaşlar yardımcı olacak kimse yok mu ?

Evet arkadaşlar yardımcı olacak kimse yok mu ya ?

600w yeter.

Fiziksel açıdan diyorsan sığar.

Belki arada 150 tl fark var ama değer:r9 290.

Soğutucu almalısın.Tavsiyem Cooler master x dream olabilir.

Son olarak ta i5 4460 ile değiştirebilirsen değiştir işlemciyi.

600w yeter.

Fiziksel açıdan diyorsan sığar.

Belki arada 150 tl fark var ama değer:r9 290.

Soğutucu almalısın.Tavsiyem Cooler master x dream olabilir.

Son olarak ta i5 4460 ile değiştirebilirsen değiştir işlemciyi.

Peki öncelikle yorumun için teşekkürler . 600 watt gücün yetmesi ve fiziksel açıdan kasaya sığması benim için iyi bir şey .
Fakat soğutucu zaten yukarıda yazmıştım Zalman CNPS10X Optima Intel/AMD CPU Soğutucu  119,95 TL bu soğutucu iş görmez mi ?
Ekran kartına bakıyorum .
İşlemci olarak İntel i5 tavsiyesi istemiştim ama bu işlemci ile benim seçtiğim işlemci arasında 5 fps fark var sence 100 lira daha para vermeye değer mi 5 fps ?

Overclock düsünüyor musunuz ?

20 tl daha fazla verip 8300 alın 5ghz kolayca o.c. ederek keyfinize bakın.Biraz daha yuksek o.c. potansiyeli istiyorsaniz Gigabyte 970A UDP3 almanızı tavsiye ederim. DirectX 12 ile birlikte uçacak bu CPU

Overclock yapmayı düşünmüyorum , tabi büyük konuşmayalım . :)
Düşünmeme sebebim ise bazı işlemcilerde sorunlara yol açabiliyormuş (korku da var ya biraz :D ) ondan ötürü yapmayı düşünmüyorum .
Ama AMD FX X8 8350 düşündüm , fiyatı 100 lira gibi düşerse alabilirim .
Ayrıca söylediğiniz anakart ' ın benim seçtiğim ana karttan farkı nedir ? Neden tavsiye ettiniz ? Seçtiğim ana kart DirectX 12 desteklemiyor mu ?

Overclock yapmayı düşünmüyorum , tabi büyük konuşmayalım . :)
Düşünmeme sebebim ise bazı işlemcilerde sorunlara yol açabiliyormuş (korku da var ya biraz :D ) ondan ötürü yapmayı düşünmüyorum .
Ama AMD FX X8 8350 düşündüm , fiyatı 100 lira gibi düşerse alabilirim .
Ayrıca söylediğiniz anakart ' ın benim seçtiğim ana karttan farkı nedir ? Neden tavsiye ettiniz ? Seçtiğim ana kart DirectX 12 desteklemiyor mu ?
Ilk olarak anakartla DirectX in bir bağlantısı yok. Sizin sectiginiz anakartın o.c. potansiyeli normalin üzerinde ve fazladan Killer Ethernet denen oyunlarda ping lag azalmasını sağlayan sistem var fakat bu ülkemizin internet altyapısından dolayı pek de önemsenecek bir unsur değil. Benim Önerdiğim anakart ise MSI dan biraz daha fazla overclock imkani veriyor. Neden Fx8350 değil sorusuna sosyaldaki su konuda cevap verdim.Kısaca daha dusuk tdp degeri ve yeni revizyonundan dolayı overclock ile fx8350 o.c.li halini geçen bir canavardır 8300 . Sosyaldeki konu bu : R9 270 Sistem Toplama | Sayfa 2 | Technopat Sosyal

Overclock korkulacak bir iş değil o işlemci yanma devirleri falan kalktı artık overclock yapmak isterseniz sizi AMD overclockunda cok iyi olan bir abimizle tanıstirabilirim ondan öğrenebilirsiniz.Ayrıca O.c. işine sıcak bakmıyorsanız i5 4460 tercih etmek daha iyi olacaktir.

Doğru ana kartla pek alakası yok fakat ekran kartım tam destekler mi DirectX 12'yi ?
Ayrıca forumlarda yazan sadece Windows 10'da DirectX 12 olacakmış. Ben Windows 8 kuracağım. Sizce nasıl bir sorun olur ?
Bu arada işlemci ve ana kartı değiştirmeyi düşünmüyorum. Elimde olan ana kart ve işlemciyi sonuna kadar kullanacağım. Yani overclock yapacağım. Çünkü dediğiniz gibi işlemci yanma devri kalkmış.
Neyse temmuz ayı bir gelsin de o zaman düşüneceğiz overclock yapıp yapmamayı.

Not: İşlemciyi değiştirmeme sebebim AMD FX X8 8300 işlemcinin 3.3 GHz olması. Overclock ile her ne kadar 4.7 GHz - 5 GHz hızı bulsa bile bana işlemcinin overclock olmadan ne kadar hız sağlayabileceği.
Yorumlarınız için teşekkür ederim, bu attığım yoruma göre de öneri yaparsanız çok memnun olurum.
Kolay gelsin, iyi forumlar.

Merhaba arkadaşlar daha önceden de böyle bir konu açmıştım da her neyse uzatmadan hemen konuya geçelim.
Sistemimi şöyle düzenledim ;
Arkadaşlar sistemim bu şekilde. Ama aklıma takılan bir kaç soru var aşağıya yazıyorum ;
  • Bu sisteme 600 watt güç kaynağı yeter mi ?
  • Bu sistem belirttiğim kasanın içine sığar mı ?
  • Bu sisteme belirttiğim ekranın kartının 100 lira üzerisinde daha iyi bir ekran kartı konulabilir mi ? Konulabilirse hangi ekran kartı konulur ?
  • İşlemci soğutucu idare eder mi yoksa yetmeyip de işlemci fazla ısınır mı ?
Sistemin eksilerini de söylerseniz çok mutlu olurum . Şimdiden atacağınız yorumlar için teşekkür ederim .

Not : Bu arada sinerji'den alışveriş sebebim daha ucuz olması bazı parçaları oradan sipariş vereceğim . Eğer oradan alışveriş yapan arkadaşlar varsa güvenilir mi değil mi bunu belirtmelerini istiyorum .
Ve arkadaşlar lütfen İntel G3258 ve İntel i3 önermeyin . Önerileriniz varsa İntel i5 üzerinden başlasın . Çünkü ikisinde de çift çekirdek var ve ısınma yüksek oluyor 55-60 arasında gidip geliyor. Ben bu kadar ısınmasını istemiyorum . Bu yüzden AMD FX X6350 tercih ettim .

Arkadaşlar yardımcı olacak kimse yok mu ?

Evet arkadaşlar yardımcı olacak kimse yok mu ya ?
i3'lere ön yargı ile yaklaşmayın, G3258 gibi değillerdir. Sanal çekirdekleri ile 4 çekirdek olarak çalışabilirler, Far Cry 4 gibi oyunlar sıkıntı yaratmaz. Ayrıca oyunlar 6 çekirdek istemiyor, ve bir kaç senede istemeyecek. Bu sebeple i3'ün hem AMD hemde G3258 gibi işlemcilerden tek çekirdek performansı daha iyi olduğu için, gayette tercih edilebilir.

Bir kaç sene istemeyecek diyorsunuz ama bu bilgisayarın beni 4-5 sene idare etmesi lazım o bakımdan geleceğe yönelik de olmasını istiyorum bu bilgisayarın.
Ayrıca @RenditioN arkadaşımızın dediği gibi DirectX 11 ara birimi tek çekirdek olduğu için AMD işlemciler fazla performans gösteremiyor. DirectX 12 ara birimi çift çekirdek olacağı için AMD işlemciler İntel işlemcileri sollayacak.

FX6300 bırakın 4-5 seneyi bu sene bile idare etmez. Üç sene öncesinin mimarisi bugünün oyunları için uygun degil. FX serisi çıkalı 3 sene oldu yeni seri gelecek; bu oyunlarda sekiz çekirdek destegi verilmesi olayına kimsenin inancı bitmedi. FX8350 ile veya FX6300 ile herhangi bir günümüz oyununu açın park halinde olan çalışmayan çekirdek var mı ? Yok. Bu yüzden DX12 ye pek güvenmeyin. Bu sistem yerine İ3 4160 tabanlı bir sistem toplayın. FX6300 ü 6GHZ seviyelerinede çekseniz İ3 4160 kadar oyun performans veremez.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı