AMD işlemcilerde siyah ekran

Alp Demir

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Merhabalar, herkesin bildiği ve AMD kullanıcıların yaşadığı siyah ekran yani bilgisayar açıkken bir anda görüntünün gitmesi ve kasanın hala çalışmaya devam ettiği sorun.
Ben Ryzen 5 2600 işlemciyi kullanıyorum ve tahminimce bu siyah ekran hatasının kaynaklandığı donanım ekran kartı değil işlemcidir. Çünkü gerek techopat sosyal gerek çevremden gözlemlediğim kadarıyla NVIDIA + Ryzen ikilisini kullanan kişiler de bu sorunu yaşıyor. Daha önce hiç Intel'de yaşayanı görmedim. Amacım bilgi kirliliklerini önlemek. Hiçbir markanın savunuculuğunu yapmıyorum ve ben de bir AMD kullanıcısıyım. Sizler bu sorunu nasıl çözüyorsunuz ve daha önce Intel işlemcilerde bu sorunu yaşayanı gördünüz mü?

Yapılabilecek şeyler:
-BIOS'u güncel tutmak.
-Yapılan overclock işlemlerini veya undervolt işlemlerini devre dışı bırakmak.
-Driver'ları düzgün yüklemek.
-PSU'dan emin olmak.
-Akım korumalı priz kullanmak.
-Birbiriyle çakışabilecek programları aynı anda çalıştırmamak.
-Bazı oyunların anti-cheat sistemleri de bu soruna neden olabiliyor (BattlEye gibi)

Merhabalar, herkesin bildiği ve AMD kullanıcıların yaşadığı siyah ekran yani bilgisayar açıkken bir anda görüntünün gitmesi ve kasanın hala çalışmaya devam ettiği sorun.
Ben Ryzen 5 2600 işlemciyi kullanıyorum ve tahminimce bu siyah ekran hatasının kaynaklandığı donanım ekran kartı değil işlemcidir. Çünkü gerek techopat sosyal gerek çevremden gözlemlediğim kadarıyla NVIDIA + Ryzen ikilisini kullanan kişiler de bu sorunu yaşıyor. Daha önce hiç Intel'de yaşayanı görmedim. Amacım bilgi kirliliklerini önlemek. Hiçbir markanın savunuculuğunu yapmıyorum ve ben de bir AMD kullanıcısıyım. Sizler bu sorunu nasıl çözüyorsunuz ve daha önce Intel işlemcilerde bu sorunu yaşayanı gördünüz mü?

Yapılabilecek şeyler:
-BIOS'u güncel tutmak.
-Yapılan overclock işlemlerini veya undervolt işlemlerini devre dışı bırakmak.
-Driver'ları düzgün yüklemek.
-PSU'dan emin olmak.
-Akım korumalı priz kullanmak.
-Birbiriyle çakışabilecek programları aynı anda çalıştırmamak.
-Bazı oyunların anti-cheat sistemleri de bu soruna neden olabiliyor (BattlEye gibi)
Merhaba. Bu sorunu yakın zamanda yaşamaya başladım daha önce böyle bir sorunum yoktu. Problemim ise tam olarak şu şekilde: Eğer bilgisayar başında olmadığım zaman belirli bir süre sonra bilgisayar otomatik olarak kendini uyku moduna alıyor ki bu zaten normal bir şey. Ama bilgisayarı daha sonra açtığımda ise internette gezinirsem vs. olmuyor fakat herhangi bir oyuna girmem dahilinde 5 saniyede bir siyah ekran vermeye başlıyor. İlk başta sadece uyku moduna geçtikten sonra oluyor sanmıştım ama 1 ya da 2 kere de olsa bilgisayar hiç uyku moduna girmeden herhangi bir oyuna girerken yükleme ekranında yaşıyorum bu sorunu tabii daha sonra olmuyor. Dediğim gibi en fazla ve bariz bir şekilde uyku modundan uyandırdıktan sonra oluyor. Oyunlar oynanmaz hale geliyor ve bilgisayarı yeniden başlatmam gerekiyor. Biraz fazla uzattım kusura bakmayın :) Sorunu yaşayan arkadaşlar varsa ayrıntılı bir şekilde bizi bilgilendirse sevinirim. R5 2600- Gtx 1660 kullanıyorum. Benim problemim kablo ya da windows ile alakalı bir problem olabilir mi acaba? Daha öncesinde böyle bir şey yaşamıyorumdum. Dediğim gibi ekran gidiyor sonra geliyor, herhangi bir kapanma ya da reset olmuyor. Sadece bilgisayarı yeniden başlatırsam çözülüyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı