AMD kartlar neden genelde sorunlu oluyor?

Çok satıldıkları için daha fazla sıkıntı çıkarıyor gibi oluyor ancak sorun çıkartma oranları NVIDIA kartlar ile neredeyse aynı.
Nereden çıkardınız böyle bir şeyi?

Nvidia çok daha fazla satılıyor AMD'ye göre. Son senelerde AMD satışlarını yükseltti baya, ama hala Nvidia çok daha fazla satılıyor, yani dediğiniz şey geçersiz.

Aynı linkte Steam'den oyun oynayanların ekran kartları da listelenmiş. %74.38 Nvidia, %15.74 AMD, %9.74 te intel (iGPU) imiş. Yakın bile değiller yani.

AMD çok satıyor o yüzden göze çarpıyor diye bir durum yok kesinlikle.

Birde Nvidia'nın denetim masasına çağ dışı, AMD'nin denetim masası gibi olan arayüz kısmına yenilikçi, her istediğini bulabiliyorsun diyenler vardı.
Hocam göz var nizam var Nvidia denetim masası AMD'ye kıyasla çirkin kalıyor. (AMD'den daha işlevsel en azından.)
Acaba Nvidia neden denetim masasını daha güncel, estetik yapmıyor?
Bunu da yapsalar on numara olacak.

Yazılımsal olsaydı eğer, aynı marka-model kartların hepsinde problem yaşanırdı. Bazıları sorunsuz kullanabiliyor iken, bazıları sorun yaşıyor. Misal; Arkadaşım, RX590 Nitro + S.E ile sorun yaşamıyor iken, ben 2 kere kart değişimi yapılmasına rağmen siyah ekran sorunundan kurtulamamıştım.

Yazılımsal olsaydı eğer, aynı marka-model kartların hepsinde problem yaşanırdı. Bazıları sorunsuz kullanabiliyor iken, bazıları sorun yaşıyor. Misal; Arkadaşım, RX590 Nitro + S.E ile sorun yaşamıyor iken, ben 2 kere kart değişimi yapılmasına rağmen siyah ekran sorunundan kurtulamamıştım.
AMD kendisi söylüyor hatanın sürücülerden olduğunu, sizin yaşadığınız dahil yaşanılan tüm hatalar da bug listelerinde var, bazı buglar yeni sürümlerle gideriliyor, bazıları yeniden gidiyor. Bu buglar belli koşullar altında ortaya çıkıyor. "Bence"lik durum yok, spekülasyona da gerek yok, sürücülerinde sıkıntı var, sitesinden bakabilirsiniz.

E o zaman X kişisinde var Y kişisinde neden yok tarzı soruların cevabı Windows sürümü, kurulu olan programlar, açık olan programlar, önceden izleri kalmış sürücüler gibi bir sürü şeye dayanıyor.

AMD kendisi söylüyor hatanın sürücülerden olduğunu, sizin yaşadığınız dahil yaşanılan tüm hatalar da bug listelerinde var, bazı buglar yeni sürümlerle gideriliyor, bazıları yeniden gidiyor. Bu buglar belli koşullar altında ortaya çıkıyor. "Bence"lik durum yok, spekülasyona da gerek yok, sürücülerinde sıkıntı var, sitesinden bakabilirsiniz.

E o zaman X kişisinde var Y kişisinde neden yok tarzı soruların cevabı Windows sürümü, kurulu olan programlar, açık olan programlar, önceden izleri kalmış sürücüler gibi bir sürü şeye dayanıyor.
Çok saçma bir yazı yazmışsınız, kesinlikle katılmıyorum. Biz, problemin kaynağını günlerce araştırdık, 2 sisteme de sıfır kurulum yaptık, aynı Windows sürümünü yükledik, aynı driver sürümünü denedik, aklınıza gelebilecek her şeyi yaptık. Sonuç? Kartın bir tanesi sorunsuz çalışıyor iken, diğeri hiçbir şekilde sağlıklı sonuç vermedi. Demek ki Windows sürümü, sürücü sürümü, Windows programları o bu şu değil problemin kaynağı, donanımsal bir hata belli ki.

Çok saçma bir yazı yazmışsınız, kesinlikle katılmıyorum. Biz, problemin kaynağını günlerce araştırdık, 2 sisteme de sıfır kurulum yaptık, aynı Windows sürümünü yükledik, aynı driver sürümünü denedik, aklınıza gelebilecek her şeyi yaptık. Sonuç? Kartın bir tanesi sorunsuz çalışıyor iken, diğeri hiçbir şekilde sağlıklı sonuç vermedi. Demek ki Windows sürümü, sürücü sürümü, Windows programları o bu şu değil problemin kaynağı, donanımsal bir hata belli ki.
Sırf kendi deneyiminize göre tanımadığınız birine "çok saçma bir yazı yazmışsınız" demek nedir, yakışıyor mu?

Bu forumda, ve başka forumlarda yazılan problemlerin tamamına yakını adamların bilinen sorunlar bölümünde yazıyor. Burada bahsedilen hardware acceleration ile ilgili siyah ekran problemi bununla ilgili konu açanların %50'sini oluşturuyor. Olur da sizin sorun bununla ilgili olmasa bile problemlerin çoğu bununla ilgili. Açın bakın reddit, quora, tomshardware gibi siteleri, binlerce konu var, çoğu bunlar, yani problem yaşayanların çoğu driverdan yaşıyor.

Sizin için geçerli olmayabilir, gerçekten kartta hata vardır, elektronik ürün sonuçta tüm firmalarda olabilecek bir şey, ama bu çoğu insanın bahsettiği problemlerin driver problemi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bilip bilmeden laf atmanız hoş değil.

Sizin sorunlu ekran kartını diğer sistemde denediniz mi?
Ben olsam bu söylediğinizin kesin doğru olduğunu anlamak için denerdim. Dediğiniz doğru da olabilir yanlış anlamayın.
Ayrıca dediğiniz doğru olsa bile sizde yaşanan bir sorun, bütün AMD kartlarda aynı sorun olacağı anlamına gelmez.

Sırf kendi deneyiminize göre tanımadığınzı birine "çok saçma bir yazı yazmışsınız" demek nedir, yakışıyor mu?

Bu forumda, ve başka forumlarda yazılan problemlerin tamamına yakını adamların bilinen sorunlar bölümünde yazıyor. Burada bahsedilen hardware acceleration ile ilgili siyah ekran problemi bununla ilgili konu açanların %50'sini oluşturuyor. Olur da sizin sorun bununla ilgili olmasa bile problemlerin çoğu bununla ilgili. Açın bakın reddit, quora, tomshardware gibi siteleri, binlerce konu var, çoğu bunlar, yani problem yaşayanların çoğu driverdan yaşıyor.

Sizin için geçerli olmayabilir, gerçekten kartta hata vardır, elektronik ürün sonuçta tüm firmalarda olabilecek bir şey, ama bu çoğu insanın bahsettiği problemlerin driver problemi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bilip bilmeden laf atmanız hoş değil.
Farkındaysanız sürüm notlarında belirli oyunlarda yaşanan siyah ekran problemlerinden bahsediliyor. İki yeni kartta da, masaüstü dahil olmak üzere sistemin siyah ekrana düşmesini ben yaşadım, birkaç oyunda vs değil. Sürücü problemi kaynaklı sorunlar da illa ki olabilir, onlar gayet normal, yeni sürüm ile düzeltilebilecek şeyler. Ben dahil olmak üzere, sadece bu forumda kronik siyah ekran sorunu yaşayan bir ton insan bulabilirsiniz geçmiş konularda. Bahsettiğimiz olaylar farklı, benim bahsettiğim olay kronik sorun, sizin bahsettiğiniz sürücü problemi, öncelikle bunu idrak edin.

@kocaefe88 Denedik. RX bilmem kaç siyah ekran sorunu diye bir araştırma yapın isterseniz forumda. Dünya üzerinde sadece ben mi yaşamışım bu problemi görürsünüz belki.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı