AMD kartlarda 144 ve üstü Hz değerinde bellek hızı maksimum çalışıyor

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
RX 5700 XT aldığımdan belli gözüme bir sorun çarptı. Bu sorunu AMD'ye defalarca bildirmeme rağmen birkaç araştırma yaptığımda 144 Hz ve üstü ekranlarda bunun gerekli olduğunu gördüm.
Olay şu ki 144 Hz ve üstü ekranlardaki ekran kartı bellek frekansı en yüksek frekansta çalışıyor. Bu da kartınızın boşta +10 derece daha sıcak çalışmasına neden oluyor. Bu olay 2015'ten belli varmış. Eğer aklınıza takılırsa bu neden böyle düşünürseniz diye bildirmek istedim. Bu önemli olay bence.
Aşağıdan 2015'te açılmış konuyu görebilirsiniz;
144hz monitor causing max memory clock

Bunca zamana kadar düzeltilmedi. AMD bunun gerekli olduğunu düşünüyor. Nvidia'da durum nedir bilmiyorum. Hatta zamanında bu sorunu CRU ile 141 Hz'e düşürerek çözüleceğini belirtmiştim. Halbuki sürücüler ona göre tasarlanıyormuş. 120 Hz üstü ise ekran yenileme oranı ekran kartı belleğini direk en yüksek frekansta çalıştırıyor. Böyle bir şey olduğunu bilseydim zamanında 1080p 144 Hz yerine 2K 60 Hz ekran alırdım. Gerçi sorunu 120 Hz'e alarak düzeltebiliyorum ama sizin de bilginiz olsun dedim.

Benim anlamadığım 5700 XT ve 144Hz monitör kullanmama rağmen böyle bir sorun yaşamıyor olmam. 19.9.2 sürücüsünü 1 aya yakın kullandım, bir kaç gündür de 20.2.2 kullanıyorum. Bellek frekansı boşta 200MHz gözüküyor. Ekran kartı sıcaklığım da 35-38 derece (fanlar 50 dereceden sonra çalışmaya başlıyor). Bu sorunu yaşayan o kadar çok insan gördüm ki acaba bende mi bir sorun var diye bir kaç kere monitörümün tazeleme hızını kontrol ettim ama her şey normal. Ben çok şanslıyım sanırım 3800X’i 4.4GHz’de 1.26V kadar düşük voltajla OC yapmam, 3200MHz CL16 belleklerimi 3800MHz CL16’da 1:1 modda stabil çalıştırabilmem ve bu ekran kartı bellek frekansı sorununu yaşamamamın başka bir açıklaması olamaz :D

Benim anlamadığım 5700 XT ve 144Hz monitör kullanmama rağmen böyle bir sorun yaşamıyor olmam. 19.9.2 sürücüsünü 1 aya yakın kullandım, bir kaç gündür de 20.2.2 kullanıyorum. Bellek frekansı boşta 200MHz gözüküyor. Ekran kartı sıcaklığım da 35-38 derece (fanlar 50 dereceden sonra çalışmaya başlıyor). Bu sorunu yaşayan o kadar çok insan gördüm ki acaba bende mi bir sorun var diye bir kaç kere monitörümün tazeleme hızını kontrol ettim ama her şey normal. Ben çok şanslıyım sanırım 3800X’i 4.4GHz’de 1.26V kadar düşük voltajla OC yapmam, 3200MHz CL16 belleklerimi 3800MHz CL16’da 1:1 modda stabil çalıştırabilmem ve bu ekran kartı bellek frekansı sorununu yaşamamamın başka bir açıklaması olamaz :D
Monitörden monitöre değişiyor desem sorun yaşayan baya kullanıcı var.

Evet bu sorunu ben de çok duydum. Tuhaf, genel olarak 1080p 144Hz monitöre sahip kişilerde meydana geliyor bu sorun. 1440p 144Hz monitöre sahip insanlar da pek fazla görünmemesinin sebebi ne acaba?

RX 5700 XT aldığımdan belli gözüme bir sorun çarptı. Bu sorunu AMD'ye defalarca bildirmeme rağmen birkaç araştırma yaptığımda 144 Hz ve üstü ekranlarda bunun gerekli olduğunu gördüm.
Olay şu ki 144 Hz ve üstü ekranlardaki ekran kartı bellek frekansı en yüksek frekansta çalışıyor. Bu da kartınızın boşta +10 derece daha sıcak çalışmasına neden oluyor. Bu olay 2015'ten belli varmış. Eğer aklınıza takılırsa bu neden böyle düşünürseniz diye bildirmek istedim. Bu önemli olay bence.
Aşağıdan 2015'te açılmış konuyu görebilirsiniz;
144hz monitor causing max memory clock

Bunca zamana kadar düzeltilmedi. AMD bunun gerekli olduğunu düşünüyor. NVIDIA'da durum nedir bilmiyorum. Hatta zamanında bu sorunu cru ile 141 Hz'e düşürerek çözüleceğini belirtmiştim. Halbuki sürücüler ona göre tasarlanıyormuş. 120 Hz üstü ise ekran yenileme oranı ekran kartı belleğini direk en yüksek frekansta çalıştırıyor. Böyle bir şey olduğunu bilseydim zamanında 1080p 144 Hz yerine 2K 60 Hz ekran alırdım. Gerçi sorunu 120 Hz'e alarak düzeltebiliyorum ama sizin de bilginiz olsun dedim.

Ben önceden bu sorunu yaşamıyordum fakat 2. monitör bağlayınca yaşamaya başladım bu yüzden 2. monitörü söktüm ve hala devam ediyor ve 60Hz bile yapsam düzelmiyor ne yapmam lazım. Ekran kartım ASUS TUF EVO RX 5600 XT.

Hocam selamlar. Aynı sorunu yaşıyorum. Monitörüm Gigabyte G24F-2 165 Hz 1080p. HDMI 2.0 kablo ile kullanıyorum. 165'den 144'e alınca düzelmiyor. CRU ile 165 Hz'den feragat etmeden nasıl ayar yapacağım yardım eder misiniz?

Geri
Yukarı