AMD PCI-e 5.0 gerekli midir?

Bluecurses

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Doktor
Piyasada gördüğüm kadarıyla AMD anakartlarda X670 ya da B650 serilerinde PCI-e 5.0 mevcut değil ve 6K bandındalar. Sahip olan modelleri X670e ve B650e yani sonunda "e" içeren modeller. Yanlışım var ise düzeltin. Bu modeller ise 10k fiyat bandından başlıyorlar. AMD sistem kurulacaksa yeni (kendi adıma 7700X ve 7900XTX düşünüyorum) PCI-e 5.0 gerekli midir? PCI-e 5.0 Intel tercih etmek için bir sebep olabilir mi?

İleride 5.0 SSD'ler için gerekli olur da PCI 4.0'ın bile öyle aman aman farkı olmaz. Yani almadığınıza pişman olmazsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
X670 ve B650 modelleri GPU tarafında desteklemiyor sadece, M.2 SSD için PCIe Gen 5 desteğine sahip modeller var. RTX 4090 bile Gen 4 kullanıyor, hesabını siz yapabilirsiniz.
Yani hem İntel hem de AMD kartlarda GPU kısmı PCI-e 4.0 mıdır? Eğer öyleyse sadece SSD için 5.0 tercih etmeye çalışmama gerek yok diye düşünüyorum.

Şuan için pcie 5.0 sadece ssd kullanabiliriz son kullanıcı olarak ki o ssdler de piyasaya çıkmadı. Ekran kartları halen 4.0 kullanıyor. 5.0 ssd kullanmayacaksanız gereksiz para vermeyin. Ben z590 unify ile 3 tane gen4 ssdye raid yaptım 19/15 bin okuma yazma aldım ama bir fark hissedemedim günlük kullanımda, oyunlarda. 5.0 ssdlerin bu hızlara bile çıkamayacağını düşünürsek gerek yok gibi duruyor. Zaten yeni anakartlarda fazlasıyla gen4 desteği var hız isteyen kullanıcı raid yoluna gidebilir ssd konusunda.

Yeni konular

Geri
Yukarı