AMD Phenom II X2 560 4 Çekirdeğin Sadece 2 Çekirdeği Aktif

melihjon

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Elektrik-Elektronik Teknisyeni / Kontrol ve Otomasyon Teknikeri
Başlıkta da belirttiğim gibi 4 çekirdekli işlemci kullanıyorum fakat 4 tanesi aktif olmuyor. Aktifleştiriyorum, bilgisayarı yeniden başlatıyorum açılıyor 1-2 dakikaya kapanıyor ve açılmıyor. Tekrar düşürünce sorunsuz devam ediyor. Nedendir acaba? Yardım edebilir misiniz?

Everest'te çıkan açıklamaları ve de MSI'n kendi çekirdek aktifleştirme programını da fotoğraf olarak koyacağım.
işlemci.jpg

işlemci2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bak ne yazıyor üstteki resimde?
  • CPU Türü: DualCore AMD Phenom II....
İşlemcin zaten çift çekirdek. Sen nereden çıkarttın 4 çekirdek diye? Çekirdek açma yöntemi ile Phenom II X4 B60 modeline dönüşebiliyor işlemci. Ama bu işlem tam olarak başarıya ulaşacak diye bir kaide yok.
Core 4'ü Disable edip tekrar dene. En azından 3. bir çekirdeğe kavuşursun. Her işlemci 4 çekirdek aktif şekilde stabil çalışamaz. Bu Waffle dediğimiz işlemci üretim katmanının neresinden üretildiğine bağlı.

İşlemciniz zaten iki çekirdekli bir Phenom II. Eğer çekirdek açma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, BIOS'u kullanmalısınız. BIOS'tan Cell Menu'ye girmeniz lazım. Orada ''Unlock CPU Core'' seçeneğini aktif hale getirin. Ayarlarınız kaydedip BIOS'tan çıkın. Sisteminiz başlar ve stabil şekilde kullanabilirseniz başarmışsınız demektir. Fakat sisteminiz başlamıyor, başladığı halde mavi ekran alıyor ve stabil kullanamıyorsanız aynı ayarı yeniden kapatmanız gerekiyor.

Masaüstü programların büyük çoğunluğu BIOS'a erişim sağlayamıyor. Bu yüzden işlemcinizin çekirdeklerini açamıyorsunuz.

unlock_cpu-core-kaanarslan.jpg

İşlemciniz zaten iki çekirdekli bir Phenom II. Eğer çekirdek açma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, BIOS'u kullanmalısınız. BIOS'tan Cell Menu'ye girmeniz lazım. Orada ''Unlock CPU Core'' seçeneğini aktif hale getirin. Ayarlarınız kaydedip BIOS'tan çıkın. Sisteminiz başlar ve stabil şekilde kullanabilirseniz başarmışsınız demektir. Fakat sisteminiz başlamıyor, başladığı halde mavi ekran alıyor ve stabil kullanamıyorsanız aynı ayarı yeniden kapatmanız gerekiyor.

Masaüstü programların büyük çoğunluğu BIOS'a erişim sağlayamıyor. Bu yüzden işlemcinizin çekirdeklerini açamıyorsunuz.

Eki Görüntüle 33278
Kullandığı program MSI'in kendi yazılımı. BIOS'a erişim konusunda sorun olmayacaktır %99. Asus AI Suite yazılım serisi gibi düşünebilirsin.

Ben de MSI anakart kullanıyorum. İşlemcim Athlon II X3 450 serisi. Şuan Phenom II X4 [email protected] hızında kullanıyorum. Üretici firmanın programı da olsa, bu tarz programlar güncelliğini zaman içerisinde yitirebiliyor ki bahsi geçen çekirdek açma furyası 2009'lardaydı...

Üçüncü parti bir programla bu tarz bir işlem için BIOS'a girmeyi acemice buluyorum. Düşün ki çekirdekler açılınca sistem stabilitesini kaybetti. Arkadaşımız sistemi Boot edemiyor ve BIOS'tan bu ayarı değiştirmeyi de bilmediğinden bilgisayarını kullanamıyor. Halbuki en garanti ve en kolay yöntemi kullanmak varken...

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı