Amd Phenom II X4 965 Sistem

Skender

Hectopat
Yer
Kastamonu
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Teknikeri
Geçtiğimiz yaz ayında 1300 TL ye bir bilgisayar topladım. Hayatımdaki ilk bilgisayar toplama deneyimini gerçekleştirmiştim. Ürünün özelliklerini kısaca yazayım;

• Gigabyte GA-970A-DS3 AMD DDR3 1866MHz AM3+ Soket ATX Anakart

• WD Green 500GB 64MB SATA 6 Gb/s 3,5'' Sabit Disk

• Amd Phenom II X4 965 3.4GHz Soket AM3 Black Edition İşlemci

• Powercolor Amd Radeon HD5670 2GB 128Bit DDR3 Ekran Kartı

• Hi-Level 8GB(4x2GB) 1333MHz DDR3 Ram Dual Kit Soğutuculu Ram

• Aerocool VS-3 500W Güç Kaynaklı Oyuncu Kasası

• Lite-On 24X Sata Siyah Dvd Yazıcı

• Akasa Nero 3 İşlemci Soğutucusu

Herşey iyi, güzel. Hatta sistemi topladıktan sonra ilk düğmeye basışımla formata başlaması bir olmuştu. Şimdi şöyle bir gerçek var, işlemcinin yanında gelen soğutucu nasıl kötü, üzerinde pek durulmamış baştan sağma bir soğutucu ise kasanın yanında gelen 500W güç kaynağı da aynı şekilde. Sistem gayet iyi Gta 4'ler, Crysis 3'ler, Far cry 3'ler açıyor. Gayet güzel bir biçimde. Zamanla kasaya bastığımda kasanın ışıkları yanıp hemen söner oldu, 2-3 saniye beklemeden sonra kendiliğinden açılır oldu. Ardından sorunu güç kaynağına bağlı bazı şeyleri çıkararak nelerden olabileceğini bulmaya çalıştım. ATX kablosunu çıkarıp taktığımda sorun düzeldi. İlk başlarda dediğim gibi hiç sıkıntı çıkmaz iken zamanla sorunlar oluşmaya başladı.

HDD'min içinden gelen klik sesleri, okuma kafasının çıkardığı sesler. Bunlar yetmezmiş gibi harddiskin çabuk ısınması.

Ekran kartından mıdır ona gelen güçten midir bilinmez. Oyun oynarken veya bir iş üzerindeyken pat diye ekranın kapanması ve reset atmadan ekranın bir daha geri gelmemesi gibi sorunlar başlıcaları.

Tabi harddisk ısınınca sistemin üzerindeki tüm bileşenler ısınıyor ve kasmalar başlıyor.

Bunun için kendim el yapımı bir 5 kanallı fan kontrol ünitesi yaptım bilgisayarın önüne. Fanların voltaj değerleri ayarlanmıyor ama olsun gene de idare ediyor. Harddiskin üzerindeki fanı çalıştırıyorum ve sistemi soğutabiliyorum.

Şimdi gelelim sonuca. Bu sistem GTA 4 oyununu otomatik konfigrasyon özelliği ile senkronize edildiğinde tüm özelliklerin very high, high olduğu gözlemlenmiştir. Fakat oyun ancak ve ancak low ayarlarda oynanabilmiştir. (çöz. 1366x738 gibi bir çözünürlüktü yanlış hatırlamıyorsam). Farcry 3 oyununu zaten "Low" en fazla "Medium"da oynuyordum. Bu gibi sorunlarım var.

Benim yapmam gereken şeyler nelerdir ? Bu sistemin üzerine ne alsam da, neyini değiştirsem de bu sorunlar ortadan kalksa diye düşünür oldum. Aklımda bir kaç seçenek belirdi, FX 8350 ve Asus'un Direct CU II kategorisinde bir kaç model belirledim gözümde. Asus Amd Radeon HD 7870 2GB 256Bit modeli de olabilir. Yani kısaca diyeceğim o ki, tavsiyelerinize açığım. Diz ne derseniz onu yapacağım. Şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkürlerimi sunarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU oyun için konuşursak günümüz için gayet yeterli. Değişmeye gerek yok.
O parayı daha efektif kullabiliriz.

Kullandığın HDD depolama amaçlı düşük güç tüketimiyle ön plana çıkan bir disk.Piyasada rakiplerine kıyasla çok yavaş.
SSD ile değiştirmen iyi olur.

Kasayla birlikte gelen gelen PSU'ya hiç bir zaman güven olmaz.
80 Gold,Bronz veya Silver logolu bir PSU alabilirsin.

7850-7870 gibi bir ekran kartı seni tatmin edecektir.
Evet, düşüncelerimiz aşağı yukarı aynıymış. :) CPU konusunda haklısın, 4.0 gibi bir değerde mavi ekransız sıkıntısız açılabiliyor makine. Üzerindeki soğutucu ısınmıyor bile daha doğru düzgün.

HDD konusunda bir sıkıntımda bu klik seslerinin yaşanmasından ötürü okuma sorunu yaşamam. Oyunlarda geçici bazen ise kalıcı kilitlenmelere neden oluyor.

HDD'yi dediğin gibi WD markasının 4 seri HDD si var.

• WD Green : Enerji tasarufu Düşük performans
  • WD Blue : Orta Düzey performans
  • WD Red : İleri düzey performans
  • WD Black : Profesyonel kullanıcılar için

Bu şekilde diye biliyorum yanlışım varsa affola. Harddiskin yanına bir SSD almak isterim elbette ama şu an için SSD'ler el yakıyor. Günümüz teknolojisi her zaman pahalı olduğundan bunlara pek yanaşılmıyor.

Ekran kartında benim tek sorunum bit değerinin 128 bit olması. oyunlarda dalgalanma yapıyor. FPS 40 50 bile olsa oyunlarda arada ufak takılmalar, gecikmeler yaşanıyor.

Bahsettiğin ekran kartlarının ve PSU ların linklerini ve ya Tam olarak modellerini yazarsan memnun olurum. Bu yaza kadar ve ya yazın bir ekran kartı ve bir PSU almak şart oldu..

Hocam ilk önce üzgün olduğumu belirtmek isterim.

Forumdan geçici olmak kaydıyla dün bu mesajları yazdıktan sonra ceza aldım, kalın harf kuralını ihmal etmişim tekrardan özür diliyorum yetkililerden.

Bütçe olarak pek bir şey planlamadım açıkcası aklımda, yani 1000 liraya 1 işlemci 1 de ekran kartı alırım diye düşünmüştüm, işlemcinin yeterli olduğunu söylediniz işlemciden vazgeçtim fakat aklıma takılan bir husus var, GTA 5. bu oyunda FX serisi bir işlemci istenildiği yazılmış rivayette internet sitelerinde gezen açıklamalarda. O yüzden FX serisi bi işlemci almak istemiştim. Bunu da değerlendirirseniz sevinirim.

Onun dışında dediğiniz gibi ilk önce aslında alınması gereken şeylerden birisi PSU. Çünki bu PSU dan pek keyif alamıyorum sanki çok yetersizmiş gibi geliyor ve sistemimi yakacak gibi bir endişe var içimde. Tahmini kaç Watt PSU gerektirir acaba sistem ? Elimde olan PSU sözde 500W fakat yetersiz gibi geldiğinden 600W belki de 750W bir PSU almak istiyorum. Sizce çok mu aşırıya kaçmış olurum ? Değerlendirirseniz sevinirim.

Bir diğer husus ise dün akşam üzeri birisinden çalışmayan bir laptop aldım, içindeki harddiski kendi makinama taktım ve kullanıyorum. Kendisi Samsung'un 5400 RPM 250 GB bir harddiski. gayette güzel çalışıyor, içerisine film arşivimi koydum. Harddisk kapasitem 750 GB oldu. Fakat endişelendiğim nokta, bu harddisk sistemde yavaşlama yapar mı ? Sanırım çok az bi gecikme yaşanıyor açılışlarda, bu sabah olmadı fakat ilk taktığımda bi kaç resette bilgisayarın açılışını etkiledi. Açılışlarda sorun yaratmaya devam eder mi yoksa bu geçici bir zaman kaybı mıdır ? Bunu da değerlendirirseniz sevinirim.

Yorumlarınızı bekliyorum.. Kolay gelsin.

Bozuk bir disk PC açılışını yavaşlatır. Extra diskler de aynı şekilde. Diskin 7200 RPM'e ulaşmasından dolayı sistem yavaşlayabilir.

PSU konusunda ise bu sisteme 400W yeter. Ama benim asıl sorum neden bu bütçeye APU almıyorsun ?

Bozuk bir disk PC açılışını yavaşlatır. Extra diskler de aynı şekilde. Diskin 7200 RPM'e ulaşmasından dolayı sistem yavaşlayabilir.

PSU konusunda ise bu sisteme 400W yeter. Ama benim asıl sorum neden bu bütçeye APU almıyorsun ?

Recep Bey,

ilgi alakanızdan dolayı teşekkürü bir borç bilirim. İlk önce PSU'm dan kaynaklı bir HDD problemim var bunu belirteyim. çünki HDD'den garip bir şekilde okuma sesleri geliyor, ve bu da zamanla oluşan gecikmeleri, kilitlenmeleri beraberinde getirdi. Sanırım HDD'min son günleri bunlar. Bilemiyorum belkide bu şekilde devam eder, belkide PSU'yu değiştirdiğimde sorun ortadan kalkar. APU'ya gelecek olursak, APU nun ne olduğunu kısa bir anlatımla dile getirirseniz çok sevinirim ve ya benim APU teknolojisine ait bir makaleyi okuyabileceğim bir siteye yönlendirirseniz memnun olurum. Bir de işi sağlama almak diye bir söz vardır, 500 W güzel bir güç kaynağı ile beslesem bu sistemi pek zarar gelmez diye düşünüyorum. Asıl soru, 400W besleme yerine 500W besleme almak para konusunda afedersiniz enayilik durumuna mı düşüyor ?

İşlemci, anakart, ekran kartı, güç kaynağı tamamlanmış (en üst seviye alınmış) da SSD koyuyorsunuz, harika.

SSD teknolojisini yukarıdaki bir çok yazarda tavsiye etti. İnanın bu sistemi toplarken parayı zor ucu ucuna getirebildim. ve en stabil olanı bulana kadar geçirdiğim süre 2 ay olmuştur herhalde. SSD konusunda 120 GB bir SSD işimi görmez, çok az kapasiteli diye düşünüyorum. çünki şu anda C:/ sürücüm 100 gb dan fazla. SSD yi ağzına kadar doldurduğumda sorun çıkar mı diye düşünceler içerisindeyim.. (yetersiz hafıza vs.)

Yorumlarınızı bekliyor olacağım. İyi Forumlar.

120GB olarak aldığınız SSD'nin yaklaşık olarak 100-110GB kadarı kullanıma açık olacaktır, hiçbir işe yaramaz oyun sistemlerinde, bilgisayarın hızlı bir şekilde açılıp kapanması dışında...

120GB olarak aldığınız SSD'nin yaklaşık olarak 100-110GB kadarı kullanıma açık olacaktır, hiçbir işe yaramaz oyun sistemlerinde, bilgisayarın hızlı bir şekilde açılıp kapanması dışında...

Dediğiniz gibi 110 gb maksimum açık olsa (kullanılabilir miktar) bu harddiskin %90 hatta %95 lik kısmının dolu olacağına işaret. 120 gb değil de neden daha üstünü almıyorsunuz o zaman diyecekler olacaktır, SSD teknolojisinin fiyat kısmında düşüşe geçmesini bekleyenlerdenim açıkcası ben de.. Az önce 120 gb SSD lerden daha büyük kapasiteli fakat en düşük fiyatlı SSD kategorisinde bi kaç SSD ye baktım. En ucuzu Sandisk Ultra Plus 256GB Sata3 SSD Modeli, yaklaşık 500 TL.. fiyat keşke biraz daha düşük olsa diye düşünüp duruyorum..

Bir de yukarılarda bir yerlerde sormuş olduğum bir soru hala aklıma takılıp duruyor, GTA 5 için illa FX serisi mi olmalı ?

Sorunuza gelecek olursak GTA 5 için Rockstar hala bir açıklama yapmadı. Ama inşallah PC için bir sürüm çıkar. Yoksa GTA 6'ya kimse bakmaz. Yada oyunu orjinal alabilecek iken korsan kullanıp şikayetlerini dile getirirler.

Neyse ben bütçeyi 1000 TL üstünden alıyorum. Umarım bu şekildedir.

VATAN COMPUTER - XIGMATEK - TAURO SER 184 TL
VATAN COMPUTER - SAMSUNG - 120GB 840 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 410MB) SSD - Solid State Disk 297 TL
VATAN COMPUTER - ASUS - GTX760 DirectCU II O.C. GDDR5 2GB 256Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kart 715 TL

Toplam %25 ile : 1196 TL

%30 ile bu rakam 970 TL civarına gelecektir.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı