AMD PHENOM II X6 1055T TurboV Evo ile OC yapmak

Hamosi

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar elimde ASUS M4A87TD/USB3 AMD 870/SB850 AM3 anakart var soğutmam falan gayet iyi turbo v evo programından overclock yapıyorum en fazla 3.2 ghz oluyor nasıl yapıldığı hakkında bilginiz var mı yardım etseniz araştırdım baktım 4.ghz de kullananlar var turbo v evo kullanımı nasıl?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende yüklemiştim Turbo V Evo 'yu ama pek bir şey anlamadım. İşlemcilerimiz aynı 4GHz 'de stabil kullanan var. Fakat nasıl çıktılar bilemiyorum o kadar. Bende anakart olarak M4A78LT-M LE vardı. 3.6 GHz'e kadar çıktım. Fakat stabil değildi. Sen en iyisi biostan anlıyor isen Cpu Rate'i 200'den 243'e çıkar 3.4 GHz de stabil kullanırsın ben öyle kullandım sürekli. Ayrıca 243'e yükseltirsen AMD Turbo Boost'u kapa.

Ayrıca soğutucun stok ise sorun çıkarmaz benimki oyunda 65 dereceye çıkmıştı maksimum. Yani sorun olmaz stok ise. Voltajlarlada oynama.:D Ayrıca 3.4 GHz gayet yeterli windows'u çok hızlı açıyor yani o 8.1'in an ekranına gelinceye kadar 5 saniye civarı sürüyordu. Tabi ben Asus'un logo gösterme şeysini kapamıştım.:D

Cemos kardeş biostan nasıl yapılıyor tam olarak sadece cpu rate 243 yapınca direk olarak 3.4 olarak kullanabilir miyim? Bana 3.4 3.6 yeter ama nasıl yapıldığını bulamadım bir türlü turbo v evodan yapıyorum olmuyor. 3.2 ye geliyor tekrar pc kapanıyor bir daha açılmıyor restart atmam gerekiyor. Özelden konuşma imkanımız var mı senle?

Olur özelden konuşabiliriz fakat forumda başka birinin aynı sıkıntısı varsa oda öğrenir. Forumda zaten özel mesaj sistemi yok bu yüzden.

Aslında biraz ben deneme yanılma yoluyla yapmıştım yani benim sistem biraz zarar gördü işlemci esnedi falan. Ama ben biraz fazla abartmıştım voltaj işlerine girince koptu kayış:D

Sana 3,4 GHz rahat rahat yeter sen merak etme çok farkı oluyor normal hızı ile. Bu arada AMD Overdrive programını indir istersen her ne kadarda bios'tan yapmak daha sağlıklı olsa bile bios'un karışık olabilir programda daha anlaşılır. Mantığını kavradığın sürece sorun yok.

Anlatır mısın o zaman bios'tan nasıl OC yapabilirim? 1055 t ye 3.4 3.6 arasına çıkarsam yeter soğutucu stok değil. Sonradan almıştım soğutmada sıkıntı yok zaten kasayı kuzene vereceğim. Yenisini alacağım da yinede yükseltip verelim.

Çok istiyorsan bios'tan yapmayı Bios fotoğrafını at ben sana ne yapman gerektiğini söyleyeyim. JumperFree menüsüne gireceksin Advanced kısmından

Kuzenine verceksen boşver o uğraşsın hem problem falan çıkabilir. Yani bozuk verme kuzenine.:D

Bu arada her işlemci aynı olmadığı için şansına iyi bir işlemci geldiyse sende 4 GHz kullanabilirsin. Ama onun için voltaj falan vermen gerek onun içinde adam akıllı bir PSU olsa iyi olur.:D

Sistem toplayacaksın herhalde hayırlı olsun şimdiden. Sana tavsiyem @Silinen üye yi dinle.:D

Cemos özelden ulaşabileceğim bir adres verir misin kardeşim? Oradan halledelim oc yapıpta verelim adama. Yeni ekran kartı felan takacak sisteme güzelce kullansın. Ben kendim kullanırken sorun yoktuda ekran kartım yandı işte. Şimdi takacağı ekran kartı düşük sanırım. Biraz zorlanmasın oyunlara o kadar faydası olur mu bu OC'nin bu arada?

Düşük ekran kartı takacak ise hiç OC' a bulaşmasın. Yani eğer işlemci ekran kartına darboğaz yapmıyorsa çok az faydası var. Oda ani fps düşüşlerine falan belki oda. Ayrıyetten maksimum 2 fps'den fazla bir şey değiştirmez. Mesela benim ani fps düşüşlerim vardı 50'den pat diye 20-25 fps'ye düşüyordu. Sonra OC yaptım stok fan ile oyuna girdim hiçbir problem yok ama bir süre sonra stok fan olduğu için ses ve ısınma yapıyordu. Bu seferde fps düşü değilde fps yüksek olduğu halde takılmalar oluyordu. Zincirleme OC işi için parçaların belli bir kalitede olması lazım.

Bir de mesela benim anakartta OC Profile diye bir şey vardı. Orada %5-%8-%10 gibi değerler vardı. Bakkal (bilgisayarcı) direk oradaki değeri %8'e çekip verdi daha kolay oldu bir de tabi Turbo Core 'u kapadı.

İstek yolladım. Cengiz Çelik

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı