AMD Phenom x4 955 Sistem Isınma Sorunu

Emre Çetin

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar;

Oyunlarda işlemci sıcaklığı ortalama 60 derece maximum 65 derece. Bu değerler bildiğim kadarıyla aşırı fazla değerler değil. Benim problemim ise çok farklı. Oyuna girdiğimde 60 derece işlemci sıcaklığı, 50 derece GPU sıcaklığı oluşmakta. Kasada bulunan PSU kasanın üst kısmına takılı ve işlemci fanının dağıtmış olduğu sıcaklığı doğrudan çekerek kasanın üst kısmında aşırı derecede ısınmaya sebep olmakta. Bu sırada sıcaklıkları kontrol ettiğimde CPU 60 derece civarı oluyor. Uzun süreli oyunda kalma vs. işlemlerde kasanın yalnızca üst kısmını fazla ısıtıyor. CPU soğutucusu son zamanlarda kullanımı fazla olan kule CPU soğutucu tipi olmamakla beraber stok soğutucudur. Stok soğutucu doğrudan ısıyı dengesiz biçimde kasanın içine bıraktığını ve PSU'nun bu sıcaklığı kendine çekmesi sonucu bu ısınmanın oluştuğu kanısına vardım. Kule tipi CPU soğutucu alıp fan yönünü egzoz fana ayarlayıp bu sıcaklığın doğrudan dışarı atılmasını sağlamam mümkün müdür ? Bu vesile ile hem ısınma problemini halledip hem de stok fandan kurtulmuş olacağımı düşünüyorum. Değerli önerilerinizi bekliyorum.

Sistem;
AMD Phenom II X4 955 Processor 3.2 GHZ
6 GB DDR3 1333 MHZ RAM
Sapphire R7 250 VaporX 2 GB 128 bit GDDR5
430 Watt PSU
İki adet arka kısımda egzoz fan bulunmakta.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belirttiğin gibi stok soğutucu havayı gelişi güzel alıp bıraktığı için ısılarda dengesizlik oluyor. Tabi bir de 125W lık bir işlemci olduğunu da göz önüne aldığımızda stok fan yetersiz kalması çok normal. Tavsiyem yeni bir soğutucu almanız. Elimde ihtiyaç fazlası bir Hyper t4 var. 1-2 ay bile kullanılmamıştır. Garanti v.s faturası her şeyi tam. Altta konusu da mevcut. İlginizi çekerse telefondan anlaşır hallederiz.
Satılık - Cooler Master Hyper T4 (22 Ay Garantili)

Ceza yediyseniz diye telefonumu da yazayım dedim. 05536423017

Kule soğutucu almadan önce kasanın derinliğine bir bakın derim yoksa kapak açık kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir sıkıntı yok soket yapısı uygun her soğutucuyu kullanabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı