AMD R3 1200 OC yapma

BIOS menüsündeyim rica etsem hangi sekmeleri değiştirdiğini açıklar mısın?

CPU Ratio 37, CPU Core Voltage 1.25 yapacaksın. Bilmediğin ayarlara dokunmamanı öneririm.
Eğer ekran siyah olur, görüntü gelmezse BIOS sıfırlayıp 1.275 dene. Yine aynısı olursa 1.3 dene.
1.4'e kadar çok sıkıntı yok ama 1.3'ü geçmeyelim.
Ayrıca eğer 1.25'de sıkıntı çıkmazsa 1.225 vs. denenebilir.
Bir ara Prime95 testini açıp bırakırsın. Stabil mi anlarsın. Hata var derse voltajı yükselteceksin. Prime95 normalde saatlerce süren bir test.
Stabil değilse oyunda mavi ekran alırsın muhtemelen. Yine voltaj arttırırsın biraz.

CPU ratio 37, CPU Core voltage 1.25 yapacaksın. Bilmediğin ayarlara dokunmamanı öneririm.
Eğer ekran siyah olur, görüntü gelmezse BIOS sıfırlayıp 1.275 dene. Yine aynısı olursa 1.3 dene.
1.4'e kadar çok sıkıntı yok ama 1.3'ü geçmeyelim.
Ayrıca eğer 1.25'de sıkıntı çıkmazsa 1.225 vs. denenebilir.
Bir ara Prime95 testini açıp bırakırsın. Stabil mi anlarsın. Hata var derse voltajı yükselteceksin. Prime95 normalde saatlerce süren bir test.
Stabil değilse oyunda mavi ekran alırsın muhtemelen. Yine voltaj arttırırsın biraz.

Test yapmadan direk 1.275 yapayım. Garanti olsun diye. Oyunlarda sıkıntı çekmez ise öyle kullanırım. Sağ olun.
@Paytak Penguen şu anlık bir sıkıntı yok gayet iyi sıcaklıklar 70'lere dayandı (geçiyor diyelim) ama oynatıyor. Bir de XMP açtım yeni gördüm RAM MHz yükseltmek imiş. Bir sorum daha var hocam ayarları eski haline getirip voltajı 1.25 yapsam o şekilde stabil kullanılabilir değil mi?
Konu çözüldü bu arada. Sağ olun.

Son düzenleme:
Test yapmadan direk 1.275 yapayım. Garanti olsun diye. Oyunlarda sıkıntı çekmez ise öyle kullanırım. Sağ olun.
@Paytak Penguen şu anlık bir sıkıntı yok gayet iyi sıcaklıklar 70'lere dayandı (geçiyor diyelim) ama oynatıyor. Bir de XMP açtım yeni gördüm RAM MHz yükseltmek imiş. Bir sorum daha var hocam ayarları eski haline getirip voltajı 1.25 yapsam o şekilde stabil kullanılabilir değil mi?
Konu çözüldü bu arada. Sağ olun.
1.25 yapabilirsen sıcaklıklar biraz daha düşebilir.
XMP'yi her zaman açmanı öneririm. RAM'lerin 3000 MHz ise normalde 2133 MHz'de falan çalışır. XMP ile 3000 olur.
Aslında XMP fabrika çıkışı overclock gibi düşünebilir. Normalde DDR4 RAM'ler 2133 MHz'de çalışır ancak fabrikada çip kalitesine göre hızlara ayrılıp satılıyor.
Yani kalitesiz çipler 2400 MHz'de satılıyor, kaliteliler 4000'e kadar çıkıyor.

Ayarları eski haline getirir, yani BIOS sıfırlarsan voltajı da otomatikte bırak. Muhtemelen 1.1'de falan çalışır. Pek bilmiyorum ben de. Veya her şey otomatikteyken kaç V olduğuna bak, onun biraz düşüğünü yaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı