AMD R5 3600 sıcaklık değerleri nasıl?

Hocam merhaba. Bende aynı işlemciyi kullanmaktayım. Sıvı soğutma olarak Cooler Master Masterliquid ML240L V2 240mm kullanmaktayım. Boşta 39-41 arası, oyunlarda ise maksimum 46-49 arasında geziyor.

Bende garip bir şekilde önceden ekran kartı fanı çalışmadan 50 derecelerde idi işlemci de öyle sonra durduk yere ikisininde sıcaklık değerleri arttı. BIOS sıfırladım Windows'u ayarlardan kurtarmanın oradan tamamen sıfırladım her şeyi tekrar kurdum yine aynı. Smart fanı kapattım ve Dragon Center(MSI) programı işlemci voltajını 1, 200'lere düşürdüm fanıda fulledim 4200'lerde 48-55 derecede şu an. Ekran kartı tek fanı çalışıyor sebebini anlamadım oda 50 derecelerde. Güncellemelerde bir şey mi değişti hiç bilmiyorum anlamadım hiçbir şey.

Feueno hocam sen anakart olarak ne kullanıyorsun. Kaç voltajda kullanıyorsun ve Smart fan açık mı yoksa manuel Full mu açık?
Ryzen 5 3600 kullanıyorum. Soğutma olarak da Aerocool Cylon 4 kullanıyorum. Boşta 38-42, yükte maksimum 77 derece gördüm. Sizin sıcaklık değerleriniz kullandığınız soğutucuya göre çok daha düşük olmalı sisteminizde bir yanlışlık var.

Bende onu düşünüyordum burada birinin yorumuna kulak verdim ve Arctic Liquid 240 ML aldım binbir pişman oldum.
Merhaba, istersen BIOS'a girip Core performance Boost kapatarak aynı testi yapın, 3600 GHz'de çalışacaktır fakat fazla voltaj vermeyecektir işlemciye. Dediğim şekilde bakın isterseniz sıcaklık değerlerine, isterseniz 4.20 GHz yaparak farklı voltajlar denersiniz.

1150-1200 deniyorum MSI Dragon ile o zaman düşüyor.
?
Ryzen 5 3600 kullanıyorum. Soğutma olarak da Aerocool Cylon 4 kullanıyorum. Boşta 38-42, yükte maksimum 77 derece gördüm. Sizin sıcaklık değerleriniz kullandığınız soğutucuya göre çok daha düşük olmalı sisteminizde bir yanlışlık var.

3, 600MHz'de mi 4, 200'de mi?

Son düzenleme:
Evet açık. Fakat sıvı soğutmamı sattım. Artık stok fan kullanıyorum. Stok fanda 4.0 ghz, 1.025 voltaj olarak sabit maksimum 65 gördüm bu şekilde.

@Nicksizsahis anakartım Asus Tuf B450 Pro Gaming.
Hocam ben CPB açtım, arctic freezer e sports duo kullanıyorum ve sıcaklık boşta 60 derecelere kadar çıkıyor. CPB kapatınca yükte 60 derece oluyor. Bu CPB’den dolayı mı? Manuel OC yapsam daha düşük sıcaklıklar mı alırım?

Hocam ben CPB açtım, arctic freezer e sports duo kullanıyorum ve sıcaklık boşta 60 derecelere kadar çıkıyor. CPB kapatınca yükte 60 derece oluyor. Bu CPB’den dolayı mı? Manuel OC yapsam daha düşük sıcaklıklar mı alırım?
Evet hocam Ryzen 2 ve 3 serisi manual voltaj ayarı istiyor. Kendim 2700X kullanıcısıyım ve Mugen 5 ile soğutuyorum. CPB açık Sabit 4GHzde 1.495V ile çalışıp 99 derece oluyor. Kendim manual ayar ile 1.3525V veriyorum ve 4.1GHz sabit. Stress testinde 73ü geçmedi. Oyunlarda 59 oluyor
Bende garip bir şekilde önceden ekran kartı fanı çalışmadan 50 derecelerde idi işlemci de öyle sonra durduk yere ikisininde sıcaklık değerleri arttı. BIOS sıfırladım Windows'u ayarlardan kurtarmanın oradan tamamen sıfırladım her şeyi tekrar kurdum yine aynı. Smart fanı kapattım ve Dragon Center(MSI) programı işlemci voltajını 1, 200'lere düşürdüm fanıda fulledim 4200'lerde 48-55 derecede şu an. Ekran kartı tek fanı çalışıyor sebebini anlamadım oda 50 derecelerde. Güncellemelerde bir şey mi değişti hiç bilmiyorum anlamadım hiçbir şey.

Feueno hocam sen anakart olarak ne kullanıyorsun. Kaç voltajda kullanıyorsun ve Smart fan açık mı yoksa manuel Full mu açık?

Bende onu düşünüyordum burada birinin yorumuna kulak verdim ve Arctic Liquid 240 ML aldım binbir pişman oldum.

1150-1200 deniyorum MSI Dragon ile o zaman düşüyor.
?

3, 600MHz'de mi 4, 200'de mi?
Aldığınız soğutucu olabilecek en iyi soğutulardan biri. Pişman olmanız gereken bir şey yok. Öncelikle Termal macun olarak ne kullanıyorsunuz? MX-4 fazlasıyla iş yapacaktır. Ardından kasa modelinizi söyleyebilir misiniz? Belki şu kutu veya cam kasalardandır ve fanları radyatörü soğutamıyordur. Cpu bloğunu da tam taktığınızdan eminseniz geriye tek seçenek anakartınızın verdiği voltajlar kalıyor. İşlemcinizi 4.2 veya 4.1e sabitleyip 1.4V den başlayarak voltaj düşürerek OCCT ile 20 şer dakika test edin. Restart atarsa bir tık yükseltin. Sonucunuzu işlemcinize gelen silikonun kalitesi belirleyecek. Kendim o konuda biraz şanssızlardanım açıkcası...

Geri
Yukarı